1 czerwca 2015

Rhododendron 'Maruschka'

Podziel się!

Rhododendron 'Maruschka'
azalia 'Maruschka'
syn. Rhododendron 'Manuska'

 

Azalie półzimozielone oraz zimozielone, nazywane ze względu na pochodzenie japońskimi, są małymi krzewami obficie kwitnącymi na przełomie maja i czerwca. Pierwsze wzmianki o hodowli azalii japońskich sięgają ósmego wieku. Obecnie na świecie istnieją tysiące odmian, a ich systematyka jest niesłychanie zawiła. W Europie wiele cennych odmian azalii uzyskano w Niemczech. Szczególne zasługi i duże sukcesy hodowlane w drugiej połowie XX wieku odniósł wybitny niemiecki hodowca Hans Hachmann. W wyniku krzyżowania i selekcji uzyskał on ponad 30 bardzo dziś popularnych mieszańców azalii japońskich charakteryzujących się zwartym pokrojem i jaskrawymi barwami kwiatów. Ze względu na zbliżone warunki klimatyczne między Polską i Niemcami krzewy te okazały się szczególnie przydatne do uprawy w kraju i są dziś szeroko dostępne w licznych polskich szkółkach i sklepach ogrodniczych.

Azalia ‘Maruschka’ to jedna z ciekawszych odmian o karminowych kwiatach uzyskana przez Hansa Hachmanna w 1976 roku w wyniku krzyżowania odmian ‘Rubinstern’, ‘Rubinetta’ i ‘Johanna’. Jest to nieduży, szeroki krzew o zwartym, poduchowatym pokroju, dorastający po 10 latach uprawy zaledwie do 0,3 - 0,4 m wysokości i około 0,7 m szerokości. Rośliny zakwitają obficie pod koniec maja i w zależności od warunków pogodowych kwitną nawet do połowy czerwca. Karminowoczerwone, lejkowate kwiaty są drobne, mają od 4 do 5 cm średnicy, składają się z 6-7 płatków korony, ciemniejszych w  środku. Kwiaty są zebrane na wierzchołkach pędów, nie bledną na słońcu. Pod koniec kwitnienia pojawiają się młode, jasnozielone pędy liście. U azalii japońskich można wyróżnić 2 rodzaje liści. Liście wiosenne są większe, cieńsze i rozmieszczone na całej długości pędów natomiast liście letnie są mniejsze, grubsze i zebrane na wierzchołkach pędów otaczając pąki szczytowe. Liście są latem ciemnozielone, błyszczące, na jesieni i zimą przebarwiające się na brązowoczerwono i utrzymują się na krzewie. Pąki kwiatowe, które rozwiną się w kolejnym sezonie, zawiązują się latem.

Azalie japońskie do prawidłowego wzrostu wymagają gleb kwaśnych, o pH w granicach 4-5,5. Podłoże powinno być stale wilgotna ale przepuszczalna i zawierać dużo substancji organicznej. Jeśli gleba w ogrodzie nie spełnia tych warunków, należy wykopać dosyć płytki 20-30 cm, szeroki dół, a wykopane podłoże wymieszać z kwaśnym torfem oraz przekompostowaną korą sosnową. System korzeniowy azalii jest płytki i składa się z bardzo dużej ilości drobnych korzeni, dlatego rośliny nie potrzebują głębokich, lecz szerokich dołów. Po posadzeniu krzewów powierzchnię gleby dobrze jest wyściółkować korą sosnową. Ściółkowanie ogranicza parowanie wody z gleby, ogranicza zachwaszczenie, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem, zwiększa zawartość substancji organicznej w glebie i powoduje jej zakwaszenie. Krzewy należy sadzić w miejscach zacisznych i osłoniętych od wiatru, najlepiej w lekkim ocienieniu, bo ‘Maruschka’ niestety nie jest w pełni odporna na silny mróz i w ostre zimy może przemarzać, zwłaszcza na wschodzie kraju. Rośliny sadzone na stanowiskach słonecznych trzeba na zimę okryć cieniówką lub stroiszem.

Pomimo że azalia ‘Maruschka’ największą wartość dekoracyjną przedstawia w czasie kwitnienia, to dzięki pięknemu, zwartemu pokrojowi i zimozielonym liściom jest ozdobna przez cały rok. Szczególnie ładnie azalia ta prezentuje się sadzona w ogródkach skalnych i alpinariach, na wrzosowiskach i w ogrodach japońskich.