16 marca 2015

Forsythia ×intermedia 'Goldzauber'

Podziel się!

Forsythia ×intermedia 'Goldzauber'
forsycja pośrednia 'Goldzauber'

Forsycje są jednymi z najwartościowszych krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną. Już w pierwszych dniach kwietnia pączki kwiatowe forsycji zaczynają szybko nabrzmiewać, by w zaledwie kilka dni okryć cały krzew masą intensywnie żółtych kwiatów. Spośród kilku gatunków i odmian forsycji na wyróżnienie zasługuje Forsythia x intermedia (forsycja pośrednia) ‘Goldzauber’. Nazwa tej odmiany w tłumaczeniu na język polski oznacza złoty czar, urok lub powab, co trafnie opisuje walory ozdobne krzewu.

Forsythia ×intermedia ‘Goldzauber’ została wyhodowana w Niemczech, jest mieszańcem pochodzącym ze skrzyżowania odmian ‘Beatrix Farrand’ i ‘Lynwood’. Krzewy odmiany ‘Goldzauber’ cechują się średnią siłą wzrostu, dorastają do 3m wysokości, są szerokie i gęste. Młode pędy rosną prosto a w następnym roku rozgałęziają się. W kwietniu na bezlistnych, nagich gałązkach, rozkwitają stosunkowo duże, w porównaniu do innych odmian, delikatnie pachnące kwiaty. Są one zebrane w pęczki po kilka sztuk. Ciemnożółte płatki korony są szerokie a słupki krótkie. Roślina kwitnie bardzo obficie i długo, dostarczając cennego pokarmu pszczołom. Dodatkową zaletą odmiany jest to, że jej kwiaty dobrze znoszą wiosenne przymrozki.  Wraz z końcem pełni kwitnienia z pąków liściowych zaczynają wyłaniać się soczyście zielone, młode listki. Są one zazwyczaj pojedyncze, o brzegu ostro piłkowanym, z wyjątkiem odcinka u nasady. Liście dorastają do 10 cm długości i są ustawione na pędzie naprzeciwlegle. Podczas długiej i ciepłej jesieni przebarwiają się na purpurowo.

Forsythia ×intermedia ‘Goldzauber’ wymaga stanowisk jasnych, słonecznych. Odmiana nie jest wybredna w stosunku do podłoża i dobrze rośnie na wszystkich rodzajach gleb. Jest odporna na trudne warunki uprawy stąd dobrze radzi sobie sadzona w miastach. Porażenia przez szkodniki i choroby zdarzają się sporadycznie. W klimacie Polski zimuje bez zastrzeżeń. Jedynie bardzo silne mrozy mogą spowodować uszkodzenie pąków kwiatowych. W celu utrzymania ładnego pokroju krzewy można formować poprzez cięcie zaraz po zakończeniu kwitnienia. Cięcie wykonuje się zwykle na wysokości 2/3 długości przekwitłych pędów. Zabieg ten sprzyja zagęszczeniu krzewu. Raz na kilka lat warto usunąć najstarsze, osłabione pędy.
Dzięki wspaniałym walorom dekoracyjnym w okresie wiosennym odmiana ‘Goldzauber’ znajduje wiele zastosowań. Nadaje się do sadzenia pojedynczo w niewielkich ogrodach oraz w grupach na terenach parków i większych założeń ogrodowych. Krzewy nadają się także do tworzenia niewysokich żywopłotów, jednak utrzymanie ładnej formy takiego żywopłotu wymaga odpowiedniej pielęgnacji i kilkukrotnego cięcia w okresie wiosny i lata. Ścięte gałązki nadają się do pędzenia zimą. W tym celu przyniesione do domu pędy wystarczy wstawić do wazonu z wodą i poczekać kilka – kilkanaście (w zależności od terminu ścinania pędów) dni  na rozwój kwiatów. 
 

fot. Monika Pawlonka