24 lutego 2015

Pinus mugo 'Winter Gold'

Podziel się!

Pinus mugo 'Winter Gold'
sosna kosodrzewina 'Winter Gold'


Pomimo, że kosodrzewina jest gatunkiem wysokogórskim, doskonale sprawdza się na niżu, w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej oraz miejskiej. Dzięki zdolnościom adaptacyjnym łatwo przystosowuje się do trudnych warunków środowiska, toleruje niedobór składników pokarmowych w glebie, znosi suszę, mróz i wiatr, zachowując swoje walory ozdobne. Wśród bogatego asortymentu odmian na szczególną uwagę zasługują taksony zmieniające kolor igieł w trakcie roku.

Pinus mugo ‘Winter Gold’ jest odmianą wyjątkową ze względu na złocistą barwę igieł w okresie zimy. Krzew charakteryzuje się zwartym pokrojem i wolnym tempem wzrostu. Początkowo przyjmuje formę zaokrągloną, później krzaczastą. Po 10 latach uprawy osiąga około 0,5 m wysokości  i 1 m szerokości, docelowo dorasta do 1-1,5 m wysokości i 1,8 m średnicy. Młode pędy są dosyć krótkie, nagie, żółtawe. Igły 3-4 cm długości, zebrane po dwie w pęczku, gęsto okalają pędy, w okresie wegetacyjnym są ciemnozielone, zaś jesienią i zimą przybierają barwę złocistą do żółtopomarańczowej. W tym okresie krzewy stają się wyjątkowo atrakcyjne. Wraz z nadejściem wiosny i wznowieniem wzrostu igły na powrót stają się zielone. Pąki szczytowe są szarobrązowe. Korowina na starych pniach nie łuszczy się, lecz pęka. Krzewy w dosyć młodym wieku zawiązują drobne, początkowo ciemnobrunatne, później brązowe szyszki. Szyszki mają około 4 cm długości, są osadzone po 2 lub 3 i dojrzewają w trzecim roku po kwitnieniu. W sprzedaży oprócz tradycyjnych krzewów spotyka się formy pienne, zaszczepione na wysokiej podkładce. Odmiana ‘Winter Gold’ została wyselekcjonowana w Holandii przez B.V. Draijera i wprowadzona do handlu w latach 60 XX wieku.

Kosodrzewina ‘Winter  Gold’ doskonale nadaje się do uprawy na wszelkiego rodzaju glebach ubogich, nieurodzajnych i suchych, jest przy tym rośliną tolerancyjną w stosunku do pH podłoża. Nie lubi jedynie terenów podmokłych i zalewanych. Wymaga pełnego nasłonecznienia. Sadzona w półcieniu ma luźniejszy pokrój i słabiej wybarwia się na zimę. Wykazuje pełną mrozoodporność, toleruje zanieczyszczenie powietrza oraz podwyższone zasolenie podłoża. Bardzo rzadko bywa atakowana przez szkodniki lub porażana przez choroby. W celu utrzymania zwartego pokroju i ograniczenia tempa wzrostu krzewy można przycinać, jednak tylko raz w roku i to w ściśle określonym terminie. Zabieg przeprowadza się wiosną, najczęściej w maju w momencie, gdy na szczytach pędów pojawią się młode, świecowate pędy, na których jeszcze nie rozwinęły się igły. Przyrosty te skraca się mniej więcej o połowę. Dzięki temu poniżej miejsca cięcia zawiązują się liczne pąki wegetatywne, z których w przyszłym roku rozwiną się pędy boczne.

Sosna górska ‘Winter Gold’ bardzo dobrze rośnie w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach oraz na rabatach z roślinami iglastymi. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc suchych, charakteryzujących się trudnymi warunkami uprawy, takich jak: cmentarze, ogrody dachowe czy ogrody żwirowe. Zarówno tradycyjne krzewy jak i formy pienne doskonale prezentują się w ogrodach japońskich oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach lub tarasach.