15 lutego 2011

Viburnum rhytidophyllum

Podziel się!

Viburnum rhytidophyllum

Rzadko spotykana u nas kalina sztywnolistna pochodzi z zachodnich i środkowych Chin. Wartość dekoracyjną krzewu stanowią duże, zimozielone liście, płaskie kwiatostany oraz dwubarwne owoce.
 
Kalina sztywnolistna jest zimozielonym krzewem o dosyć luźnym pokroju i sztywnych, szorstkich gałęziach. W Polsce zwykle dorasta do około 3 metrów wysokości. Młode pędy pokryte są filcowatym, białym kutnerem. Podłużne, ciemnozielone, błyszczące po wierzchu i pomarszczone liście osiągają 15-20 cm długości. Liście są wyraźnie żebrowane, grube, sztywne, z gęstym, wełnistym kutnerem na spodzie. Zimą, w czasie mrozów, liście zwijają się w rurki, podobnie jak liście różaneczników. Dzięki temu roślina zabezpiecza blaszki liściowe przed nadmierną transpiracją i tzw. zjawiskiem suszy fizjologicznej, wywołanej brakiem możliwości pobierania wody ze względu na zamarznięty grunt. W rejonach o wilgotnym klimacie i łagodnych zimach liście utrzymują się nawet kilka lat. W maju i czerwcu na krzewach pojawiają się kremowo-białe, drobne kwiaty zebrane w szerokie i płaskie podbaldachy o średnicy od 10 do 20 cm. W kwiatostanie wszystkie kwiaty są płodne, pręciki są dłuższe od korony zaś znamiona słupków są czerwono-brunatne. Z końcem lipca zaczynają dojrzewać, ale nie równocześnie, niewielkie, jajowate, nieco spłaszczone owoce. Początkowo owoce są czerwone, w pełni dojrzałe – czarne i błyszczące, stąd w trakcie dojrzewania owocostany są dwubarwne. Dojrzałe pestkowce stanowią atrakcyjne pożywienie dla ptaków. Kwiaty zawiązują się na pędach jesienią i zimują okryte filcowatymi włoskami.
 
Podobnie jak inne krzewy zimozielone uprawiane w klimacie Polski Viburnum rhytidophyllum wymaga miejsc osłoniętych od wiatru, zacisznych, najlepiej półcienistych. Gleba powinna być żyzna i świeża, stale wilgotna. Kalina sztywnolistna źle znosi długotrwałą suszę oraz silne mrozy. Krzewy, a w szczególności te, które rosną na stanowiskach słonecznych oraz młode egzemplarze, należy okrywać na zimę stroiszem, agrowłókniną lub słomą. Podczas ostrych zim liście i pędy mogą częściowo przemarzać, ale po silnym wiosennym cięciu krzewy dosyć dobrze regenerują. Roślina bardzo rzadko atakowana przez szkodniki.
 
Najważniejsze walory dekoracyjne kaliny sztywnolistnej to przede wszystkim zimozielone, liście, płaskie kwiatostany oraz błyszczące owoce. Krzewy doskonale uzupełniają asortyment roślin o liściach zimotrwałych, nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych, dobrze znoszą zacienienie. Rośliny ciekawie prezentują się w zestawieniach z krzewami o barwnych pędach oraz z bylinami w ogrodach typu angielskiego.