25 sierpnia 2017

Physocarpus opulifolius MIDNIGHT 'Jonight' PBR

Podziel się!

Physocarpus opulifolius Midnight ‘Jonight’ PBR
Pęcherznica kalinolistna 
Midnight ‘Jonight’ PBR

Cechy wyróżniające nowość: bardzo ciemne liście, kompaktowy pokrój.

Wolno rosnący krzew o zwartym pokroju, ciemnym, mahoniowopurpurowym ulistnieniu, z licznymi, wyprostowanymi pędami, dorastający do 1,5 m wysokości. Pędy proste, strzeliste, lekko kanciaste, ciemnopurpurowe. Liście trójklapowe, ciemnowiśniowe, najciemniejsze ze wszystkich dotychczas znanych odmian. Kwiaty białoróżowe, w baldachowatych, półkulistych kwiatostanach, ozdobne na tle ciemnych liści. Pęcherzykowate owoce są zabarwione na czerwono. Odmiana wyselekcjonowana z siewek otrzymanych prawdopodobnie w wyniku krzyżowania P. opulifolius ‘Diabolo’ PBR i P. opulifolius ‘Dart’s Gold’. Krzew o niewielkich wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na większości gleb umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Polecany do sadzenia na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W półcieniu rośnie dobrze, ale liście słabiej się wybarwiają, zwłaszcza te położone wewnątrz krzewu. Dobrze znosi przycinanie. Krzew odporny mróz (strefa 4). Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, parkach, zieleni osiedlowej, pojedynczo, w grupach, w postaci szpalerów i żywopłotów. Krzewy dają mocny, ciemny akcent kolorystyczny, dlatego nadają się do tworzenia barwnych kompozycji z roślinami o jasnym ulistnieniu.

Hodowca: odmiana wyselekcjonowana przez Johna Jonesa z Hyfryd Plants Nurseries, Wielka Brytania. Wprowadzona na rynek w 2011 roku przez Seiont Nurseries oraz Mahood Brothers, Wielka Brytania.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska