25 sierpnia 2017

Picea abies 'Dr Barański'

Podziel się!

Picea abies ‘Dr Barański’
Świerk pospolity ‘Dr Barański”

Cecha wyróżniająca nowość: pokrój w kształcie kopuły, długie, słabo rozgałęzione i zwisające pędy.

Polska odmiana. Silnie rosnące, żywotne drzewo o malowniczo zwisających pędach i kopulastym pokroju, dorastające do około 20 m wysokości. Pędy wyrastają poziomo w regularnych okółkach, są słabo rozgałęzione. Następnie pod wpływem własnego ciężaru przewieszają się, podobnie jak u form płaczących, tworząc ażurową, parasolowatą koronę. Igły drobne, jasne, szarozielone, gęsto ułożone wokół pędów. Szyszek dotychczas nie zaobserwowano. Znaleziony w naturze okaz mateczny rośnie na terenie nadleśnictwa Starachowice w Górach Świętokrzyskich.

Drzewo tolerancyjne w stosunku do gleby, preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na niskie temperatury (strefa 5). Ze względu na niezwykle malowniczy pokrój drzewo nadaje się zarówno do pojedynczych nasadzeń soliterowych, jak i do zastosowania w szerokich szpalerach.

Hodowca: odmiana znaleziona w Górach Świętokrzyskich w 1975 roku przez dr inż. Stanisława Barańskiego. Na rynek wprowadzona w 2012 roku przez „BÓR” Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych, Polska.

Zgłaszający: BÓR Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, PL-28-340 Sędziszów, Boleścice, Polska