13 czerwca 2011

2011

Podziel się!

Essen 2011

Polskie wystąpienie na Międzynarodowych Targach Roślin (IPM) w ESSEN, organizowane przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni zostało zauważone i docenione. W pierwszym dniu targów odwiedziła je oficjalna delegacja gości targów na czele z Federalnym Vice Ministrem Rolnictwa Johannesem Remmelem. Na zaproszenie Związku Szkółkarzy Polskich stronę polską reprezentowali Marian Zalewski - Vice Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Konsul Generalna RP w Kolonii – pani Jolanta Róża Kozłowska, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsul Małgorzata Wejtko oraz Konsul Bronisław Jaworski.

Polscy goście specjalni wzięli udział także w spotkaniu z wystawcami, zapoznali się z ofertą i specyfiką i walorami polskich produktów prezentowanych na tych ważnych międzynarodowych targach.

Polskie stoisko ulokowane w centralnej części hali nr 9 widoczne było z daleka dzięki swej wielkości (100m2), spójnej i pomysłowej aranżacji i wyrazistym oznaczeniom i biało-czerwonym flagom. Prezentowały się na nim firmy szkółkarskie:

 • CLEMATIS, Szkółka Pojemnikowa s.j. Sz. Marczyński, W. Piotrowski z Pruszkowa,
 • Gospodarstwo Ogrodnicze, Tadeusz KUSIBAB z Krakowa,
 • Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Joanna i Bronisław SZMIT z Pęchcina k/Ciechanowa,
 • Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Bartłomiej WAŻYŃSKI ze Śleszyna,
 •  Szkółka Krzewów Ozdobnych, ZYMON z Tłokini Wielkiej.

Do szkółkarzy dołączyła w tym roku firma F.H.U. WEKTOR, Mirosław Brych z Żor prezentująca kamień ogrodowy. Ponadto reprezentowany był Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni. Większość wystawców to stali uczestnicy – debiutantami byli szkółka Szmit oraz firma Wektor. Główne cele wystąpienia uczestników to prezentacja oferty odwiedzającym targi klientom z całej Europy i spoza niej, a także biorącym udział w targach firmom. Wystawcy poszukiwali nowych kontaktów handlowych i pracowali nad umocnieniem istniejących. Udział w targach wykorzystany został także do promocji polskiej produkcji szkółkarskiej i szkółek zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polskich oraz Międzynarodowej Wystawy ,,Zieleń to życie” odbywającej się corocznie w Warszawie (26-28 sierpnia 2011). Uczestnicy pozytywnie ocenili swój udział w wystąpieniu, wyrażając nadzieję na dobre efekty handlowe. Zadeklarowali także swój udział w przyszłorocznej edycji.

Informacje o udziale polskich wystawców i branży szkółkarskiej zamieściła telewizyjna Panorama (TVP2) oraz program Polska 24 w TVP Polonia.

(Biuletyn Szkółkarski nr 82/2011, tytuł: Szkółkarskie sukcesy w Essen, autor: Agnieszka Żukowska)


Gardenia 2011

W dniach 25-27 lutego 2011 Związek Szkółkarzy Polskich uczestniczył w Targach Ogrodniczych GARDENIA. Podobnie jak w latach ubiegłych udzieliliśmy patronatu branżowego targom.

Wspólnie z Agencją Promocji Zieleni mieliśmy stoisko informacyjne, a na nim najświeższe materiały informacyjne i edukacyjne – „Katalog Szkółek 2011”, poprawione wydanie „Zaleceń jakościowych dla ozdobnego materiału szkółkarskiego”, ulotki informacyjne.

W tegorocznej Gardenii wzięło udział 37 szkółek członków Związku Szkółkarzy Polskich. Pięknie zaaranżowane stoiska przyciągały wzrok spragnionych wiosny zwiedzających. Wysoki poziom ekspozycji docenili organizatorzy wręczając wyróżnienia dla stoisk w konkursie Acanthus Aureus. Nagrodzono stoiska następujących szkółek:

 • Szkółka Krzewów Ozdobnych „ZYMON”
 • Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Ewa i Bartłomiej WAŻYŃSCY
 • Szkółka Drzew, Krzewów Ozdobnych i Róż, Zbyszek WYBICKI
 • Szkółki KUROWSCY
 • Również Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich trafiły do szkółek ZSzP. Produktami nagrodzonymi zostały:
 • Berberys Thunberga ‘Maria’ ze Szkółek KUROWSCY
 • Powojnik ‘Jerzy Popiełuszko’ z firmy CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski, Szkółka Pojemnikowa s.j.
 • Magnolia pośrednia ‘Winelight’ ze Szkółki Krzewów Ozdobnych „ZYMON”,
 • Biota wschodnia ‘Smolin’ ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Jerzy SMOLIN

Mazowiecka Zieleń 2011 

W dniach 3-4 marca 2011 roku odbyła się  czwarta już edycja wystawy „Mazowiecka Zieleń – jakość i asortyment” organizowanej  na początku każdej wiosny przez grupę 11 gospodarstw szkółkarskich z Regionu Mazowieckiego zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polskich. W programie wystawy znalazło się seminarium, którego tematem przewodnim były ogrody na dachach. Pracownicy naukowi uczelni warszawskich, a także praktycy przybliżyli temat doboru roślin, podłoży i nawozów do upraw na dachach. Sala konferencyjna wypełniona była po brzegi.

Wystawa co roku odbywa się w innej szkółce. Tym razem miała miejsce w szkółce pp. Ulińskich w Kozerach pod Grodziskiem Mazowieckim. Wystawę zaaranżowano w specjalnie przystosowanej hali, w której królowały zestawienia roślin z poszczególnych szkółek tworzące  jeden wspaniały wiosenny ogród. Gospodarze z wielką atencją oprowadzali po nim licznie przybyłych gości i zwiedzających.


Cvety 2011 

Po raz XVIII w Moskwie odbyła się Międzynarodowa Wystawa „Kwiaty 2011”. W dniach 31.08-03.09 można było zwiedzać ekspozycję grupy naszych Szkółkarzy wśród licznej grupy szkółek oraz firm produkujących wszystko dla ogrodów. Podczas otwarcia wystąpił także Pan Marek Ociepka – Radca-Minister, Kierownik Wydziału Ekonomiczno – Handlowego Ambasady RP w Moskwie.

Wspólne stoisko członków Związku zajmowało powierzchnię przeszło 150 m kw., na których przedstawiło swoją ofertę 11 szkółek. Znajdowało się wśród nich także stoisko informacyjne Związku Szkółkarzy Polskich i Agencji Promocji Zieleni. Nasza ekspozycja była przygotowana w kolorystyce biało-czerwonej, z podkreśleniem charakteru narodowego. Dekoracja poszczególnych stoisk opierała się na barwnych, starannie przygotowanych przez poszczególne szkółki ekspozycjach roślinnego materiału handlowego. Ciekawe odmiany roślin przyciągały uwagę odwiedzających targi. Same targi zajmowały powierzchnię 16 000 m kw.

Organizatorzy nagrodzili wspólne stoisko ZSzP srebrnym medalem i dyplomem w kategorii na najlepiej urządzoną i zaprojektowaną ekspozycję.

Czerwonolistna odmiana topoli - Populus deltoides ‘Purple Tower’ PBR zgłoszona w kategorii „Nowość” przez szkółkę Duet otrzymała Złoty Medal Targów.


Zieleń dla Wszystkich 2011

Trzecia edycja wystawy „Zieleń dla Wszystkich” gościła w dniach 30 września i 1 października w szkółce Macieja i Mateusza Milczyńskich w Dankowicach niedaleko Bielska-Białej. Była miejscem prezentacji oferty 9 szkółek z Regionu Południowego ZSzP(Krystyny i Stanisława Abramów, Bogdana Hajdrowskiego, EKOBRASS Marka Kapusty, Bronisława i Wojciecha Kapiasów, Aleksandry Kusibab-Wyki i Marcina Wyki, Macieja i Mateusza Milczyńskich, PARK–M Krzysztofa Mroza, a także firm Pudełek oraz Plantpol).

Wspólnej ekspozycji tych gospodarstw, zaprojektowanej przez Justynę Kusibab-Mruk i urządzonej na kształt terenu zieleni miejskiej (z drzewami, krzewami i bylinami), towarzyszyły prezentacje 9 firm oferujących m.in. środki produkcji. Niektóre z nich wykorzystały możliwości, jakie daje tego typu wystawa - organizowana na terenie otwartym - do zademonstrowania możliwości maszyn oferowanych szkółkarzom.

Ekspozycja w namiocie zajęła powierzchnię 600 m². Piękna, słoneczna pogoda, która na początku jesieni przypominała o lecie, zachęciła do przyjazdu do Dankowic kilkuset zainteresowanych wystawą. W pierwszym dniu ok. 150 osób wzięło udział w towarzyszącym jej seminarium, podczas którego Magdalena Tomżyńska przedstawiła narzędzia informatyczne ZSzP pomagające w projektowaniu terenów zieleni, dr Agnieszka Lis-Krzyścin z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mówiła na temat „Od pustyni do raju - jak założyć ogród?", a Ryszard Łukowicz z firmy Adviser zaprezentował „Systemy nawadniania na terenach zieleni miejskiej".

Na otwarcie wystawy przybyli m.in. wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, burmistrz gminy Wilamowice Marian Trela, sołtys Dankowic Tadeusz Grzywa, a także przedstawiciele władz Pszczyny, Oświęcimia, Czechowic-Dziedzic i Brzeszcz. Podczas otwarcia Mateusz Milczyński podkreślił, że wystawa jest miejscem lokalnych spotkań ludzi działających w „zielonej” branży i pozwala pokazać dobrą jakość roślin oferowanych przez organizatorów, a także proces produkcji drzew, krzewów i bylin (w szkółce, na terenie której impreza się odbywa).

Dotychczas impreza ta miała charakter „rotacyjny” - za każdym razem odbywała się w innym gospodarstwie Regionu Południowego ZSzP (2009 r. w szkółce Kapias w Goczałkowicach, a w 2010 r. - w firmie Plantpol w Oświęcimiu-Zaborzu). Od następnej edycji ma się jednak na stałe przenieść do Pszczyny, do parku przy tamtejszym zamku, i zyskać współorganizatora – miasto Pszczynę. Będzie też nosić nową nazwę - „Dożynki Szkółkarskie” – którą wprowadzono już w tym roku.

(Biuletyn Szkółkarski nr 86/2011, tytuł: Zieleń dla Wszystkich” – nowe perspektywy, autor: Alicja Cecot)


Indagra 2011 

Wystawa Indagra to najważniejsza wystawa ogrodnicza w Rumunii. W tegorocznej edycji wystawy wzięło udział ponad 400 wystawców i odwiedziło ją ok. 40 000 osób, w tym, jak podają organizatorzy około 30% profesjonalistów.  Na wystawie prezentują się głównie firmy z działu zaopatrzenia i techniki dla rolnictwa i ogrodnictwa.

Po raz pierwszy w wystawie wzięła udział mocna reprezentacja polskiego szkółkarstwa. Swoją ofertę przedstawiło 9 firm z ZSzP: Clematis Szkółka Pojemnikowa s.j, Duet s.j., Homa E., Homa-Kosakowska K. Szkółka Roślin Ozdobnych, Grąbczewscy – Szkółka Runów, Szkółki Kurowscy, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych J.i B. Szmit, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych E.i B.Ważyńscy, Wybicki Szkółka Drzew, Krzewów Ozdobnych i Róż, Zymon –Szkółka Krzewów Ozdobnych oraz Agencja Promocji Zieleni i Związek Szkółkarzy Polskich.

Prezentacja naszych szkółek cieszyła się sporym zainteresowaniem zwiedzających. Stoisko ZSzP wyróżniało się na tle innych bardzo ładną ekspozycją. Klienci chwalili doskonałą jakość materiału i bogaty asortyment. Są szanse na to, że polskie rośliny spełnią oczekiwania rumuńskich odbiorców i będą skutecznie konkurować z włoskim lub holenderskim materiałem szkółkarskim.

Dodatkowym miłym akcentem były odwiedziny przedstawicieli ambasady RP w Rumunii. Wszystkie firmy polskie zostały też zaproszone na spotkanie na którym pani Radca – Halina Gołębicka przedstawiła sytuację ekonomiczną w kraju oraz opisała szanse i zagrożenia w handlu z rumuńskimi klientami. Z pewnością można liczyć na pomoc ze strony ambasady jeśli chodzi o kontakty z rumuńskimi kontrahentami.

PRZEJDŹ DO GALERII TYCH WYSTAW