11 lutego 2015

2012

Podziel się!

Essen 2012

Po raz 5. w dniach 24-27 stycznia 2012 r. reprezentacja polskiego szkółkarstwa wystąpiła na targach IPM Essen, największych targach związanych z „zieloną branżą” w Europie. O skali tej wystawy świadczą – 30-letnia tradycja, ponad 1 500 wystawców z 46 krajów oraz prawie 60 000 zwiedzających z 94 krajów.

Wyspę o powierzchni 130 m² zajęło 9 wystawców:
-BÓR Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych,
-CLEMATIS, Szkółka Pojemnikowa s.j. Sz. Marczyński, W. Piotrowski,
-Gospodarstwo Ogrodnicze, Tadeusz KUSIBAB,
-Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych SUTKOWSCY,
-Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Joanna i Bronisław SZMIT,
-Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Bartłomiej WAŻYŃSKI,
-Szkółka Krzewów Ozdobnych, ZYMON
-Związek Szkółkarzy Polskich
-Agencja Promocji Zieleni.

W ramach organizowanego corocznie w trakcie targów Forum East-West odbyły się 2 spotkania pod hasłem: „Polska jako kraj ogrodniczy”. Polskie szkółkarstwo przedstawili: Alicja Cecot we wprowadzającym referacie ,,Produkcja szkółkarska w Polsce” oraz przedstawicie ZSzP – Bronisław Jan Szmit przybliżając obecnym „Polskie odmiany drzew, krzewów i pnączy” oraz Mateusz Milczyński w prelekcji „Produkcja szkółkarska w Polsce – bogaty asortyment roślin o wysokiej odporności”.

Podobnie jak w ubiegłym roku Konsulat RP w Kolonii przyjął zaproszenie Związku i pierwszego dnia wystawy odwiedzili stoisko pani Konsul Małgorzata Wejtko i Sekretarz Konsula pan Bronisław Jaworski. Przy tej okazji konsulat zorganizował poczęstunek przygotowany przez Restaurację Gdańską z Oberhausen, na którą zostali zaproszeni również przedstawiciele mediów i firm współpracujących z wystawcami. Związek oficjalnie reprezentował na spotkaniu – Bronisław Jan Szmit. Miła atmosfera, pyszne przekąski i wino sprzyjały rozmowom i zacieśnianiu kontaktów handlowych.

Kontakty te zresztą odbywały się bardzo intensywnie przez 4 dni targów. Wystawcy nie mogli narzekać na brak klientów – zarówno tych już współpracujących jak i potencjalnych. Wracali do kraju z przeświadczeniem, że udział w IPM Essen był właściwą decyzją biznesową – odpłaciły się zarówno trud jak i koszty z tym związane.Cvety 2012

Już po raz 11 grupa szkółek  z naszego Związku uczestniczyła w targach ogrodniczych Cvety w Moskwie. Wspólna ekspozycja 12 szkółek cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających wystawę, była jedną z największych ekspozycji szkółkarskich (156 m2). Organizatorzy docenili i nagrodzili wspólne stoisko srebrnym medalem w kategorii na najlepsza aranżację stoiska. Firma Duet s.j. otrzymała złoty medal za zgłoszoną przez siebie innowację.

Po raz pierwszy Ambasada RP w Moskwie (Wydział promocji Handlu i Inwestycji) zorganizowała spotkanie naszych wystawców i ich potencjalnych kontrahentów z terenu Rosji. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z dobrego przygotowania imprezy i możliwości nawiązania kontaktów biznesowych.Indagra 2012

Związek Szkółkarzy Polskich wraz z przedstawicielami 9 szkółek-firm należących do stowarzyszenia występował już po raz drugi na wspólnym stoisku podczas targów INDAGRA w Bukareszcie. Wystawa odbyła się na przełomie października i listopada, w dniach 31.10-4.11. Charakter tej dużej ogrodniczej wystawy przywodzi wspomnienia Targów Polagra z jej najlepszych czasów. Wystawcy to głównie firmy produkujące sprzęt i maszyny dla rolnictwa, producenci nasion, podłoży i osprzętu dla ogrodnictwa.

Nasze wspólne stoisko było jednym z niewielu  o charakterze szkółkarskim, obok stoiska  włoskiego i greckiego. Zwiedzający mogli zapoznać się z bogatym asortymentem roślin, jaki oferują producenci z polski, porozmawiać o możliwościach współpracy. Na stoisku informacyjnym Związku i Agencji dostępne były Katalogi Szkółek oraz katalogi roślin.

Celem ekspozycji naszych wystawców było podjęcie współpracy z klientami zajmującymi się hurtowym zakupem roślin, zaopatrzeniem centrów ogrodniczych oraz z firmami wykonującymi projekty i realizacje w architekturze krajobrazu.

Nasze stoisko odwiedził w pierwszym dniu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Stanisław Kalemba, który  spotkał się oraz porozmawiał z każdym wystawcą indywidualnie. Następnie zwiedził targi produktów rolniczych, ogrodnictwa i sprzętu rolniczego.

Polski minister odbył też dwustronne spotkanie z ministrem rolnictwa Rumunii – Danielem Constantinem.

Ewa Łuczak    Gardenia 2012

Zakończyła się tegoroczna, szósta edycja Targów Ogrodniczych i Architektury Krajobrazu GARDENIA. Odbyły się w dniach 24-26 lutego 2012r. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Związek Szkółkarzy Polskich objął targi patronatem branżowym, a 37 szkółek członków związku stanowiło trzon ekspozycji roślinnej.

Szkółkarskie stoiska jak zwykle zachwycały zwiedzających pomysłową aranżacją, pięknem roślin, doskonałą jakością, bogactwem oferty. Nie dziwi zatem, że wśród stoisk nagrodzonych w konkursie ACANTHUS AUREUS znalazły się szkółki członków Związku Szkółkarzy Polskich. Oto one:
•Szkółka Byczkowscy
•SZKÓŁKA DRZEW, KRZEWÓW OZDOBNYCH I RÓŻ Zbyszek Wybicki
•SZKÓŁKI KUROWSCY

Szkółki zaprezentowały także nowości roślinne. Dwie z nich otrzymały Złoty Medal 2012 targów Gardenia:
•Tulipanowiec amerykański ‘Edward Gursztyn’ ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn (Braniewo)
Cis pośredni ‘Stefania’ ze Szkółek KUROWSCY (Końskowola).

Gratulujemy!

Podczas targów udzielaliśmy informacji przede wszystkim na temat:

naszej strony internetowej skierowanej do profesjonalistów - www.polskierosliny.pl.  Jakub Kurowski wygłosił na jej temat prelekcję podczas towarzyszącego targom seminarium MIEJSKA SZTUKA OGRODOWA.

• organizowanej z okazji XX-lecia związku Międzynarodowej Konferencji „Szkółkarstwo- perspektywy rozwoju”

Internetowego Katalogu Roślin i Producentów na www.zszp.pl

20. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”. 

Polecanych przez nas wydawnictw.Mazowiecka Zieleń 2012

W dniach 1 i 2 marca w Józefosławiu na terenie szkółki Joanny Widaj ACROCONA odbyła się piąta już wystawa „Mazowiecka Zieleń – jakość i asortyment”. Jej organizatorzy to : Acrocona – Joanna Widaj, Szkółka Krzewów Ozdobnych – Krzysztof Bielicki, Clematis – Szczepan Marczyński i Władysław Piotrowski, Szkółki Grąbczewscy, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn, Szkółka Roślin Ozdobnych Emil Homa i Krystyna Homa-Kosakowska, Szkółkarstwo Ozdobne Kordus, Gospodarstwo Szkółkarskie Łazuccy, Byliny w pojemnikach J. J. Marcinkowscy, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit, Szkółkarstwo Ozdobne Ulińscy – w  sumie 11 szkółek z regionu mazowieckiego zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polskich.

Podobnie jak w latach poprzednich, impreza była skierowana głównie do osób zajmujących się zielenią miejską, urzędników decydujących o zagospodarowaniu przestrzeni publicznej, a także projektantów i wykonawców. Wystawa była okazją do zapoznania się z hurtową ofertą wystawców, nawiązywania kontaktów oraz wymiany doświadczeń.

Tegoroczna edycja Mazowieckiej Zieleni, jak co roku, zgromadziła liczne grono osób zawodowo zajmujących się roślinami, w ciągu dwóch dni wystawę obejrzało blisko 600 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium pt „MIASTO W ZIELENI – LEPSZA JAKOŚĆ ŻYCIA” – zostało ono bardzo wysoko ocenione przez słuchaczy w ankiecie, którą otrzymali na zakończenie. Wysoki poziom seminarium związany był z pojawieniem się prelegentów z różnych branż, a poruszane zagadnienia były ujęte w sposób kompleksowy. Swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielili się:
Jacek Borowski – wykładowca  dendrologii i drzewoznawstwa na SGGW,
Jacek Marcinkowski – wykładowca wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, szkółkarz bylin,
Bartosz Byczkowski – firma Garte, Poznań,
Dorota Rudawa – Pleneria/RS Architektura Krajobrazu,
Piotr Mędrzycki – szkółkarz, dendrolog, wykładowca ekologii roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie,
Beata Rothimel – doktorantka Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie, współwłaścicielka pracowni Sztuki Krajobrazu,
Michał Skrobot – architekt krajobrazu, doktorant SGGW w Warszawie, założyciel pracowni projektowej sztuka Krajobrazu

Wśród prelegentów był również gość specjalny, pan Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego, który w codziennej praktyce dowodzi, że zieleń może być wizytówką miasta i stać się jej atrakcją, czymś co przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i inwestorów, że zieleń  to dobra inwestycja.

Wydaje się, że wystawa Mazowiecka Zieleń – jakość i asortyment w wydaniu jubileuszowym potwierdza jak ważną sprawą jest roślinność zarówno w aspekcie wizerunkowym, estetycznym, ekonomicznym, społecznym oraz przyrodniczym na terenach zurbanizowanych oraz że „Miasto w zieleni – to naprawdę wyższa jakość życia”!

Kolejna edycja Mazowieckiej Zieleni odbędzie się w szkółce Łazuccy w Jasieńcu koło Grójca.Zieleń dla wszystkich 2012

Zieleń dla wszystkich – dożynki szkółkarskie 2012 - pod tym hasłem po raz czwarty odbyła się jesienna prezentacja materiału szkółkarskiego szkółek z Regionu Południowego Związku Szkółkarzy Polskich.

Po raz pierwszy spotkanie odbyło się w nowej formule. Tym razem impreza  ,,wyszła” poza granice  szkółki  i szkółkarze zaprosili zwiedzających do parku. Scenerią Wystawy był piękny Park Zamkowy w Pszczynie. Oprócz branżowych gości – projektantów, wykonawców, szkółkarzy i przedstawicieli handlu Wystawę odwiedzili mieszkańcy Pszczyny i okolic. Aby umożliwić prezentację szerszej grupie publiczności wydarzenie zaplanowano aż na 3 dni – od piątku do niedzieli. Dzięki pięknej pogodzie zwiedzających – zwłaszcza w sobotę i niedzielę było bardzo wielu.

Piątek – pierwszy dzień Wystawy upłynął natomiast pod znakiem ciekawych wykładów i prezentacji. Wysłuchało ich ok. 70 osób. Na temat różaneczników – walorów, wymogów i możliwości stosowania ich w miastach opowiedział prof. Piotr Muras z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pani Hanna Grzeszczak-Nowak z Arboretum w Wojsławicach i Uniwersytetu Wrocławskiego przekonywała do polskich odmian liliowców i ich atutów w zieleni publicznej i w ogrodach przydomowych. 

O praktycznych aspektach jesiennego nawożenia trawników mówiła Pani Krystyna Bargieł z firmy Everris. Na zakończenie uczestnicy wysłuchali prezentacji na temat ,,relacji pomiędzy architekturą, zielenią i przestrzenią” Pani architekt Anny Gierackiej z Pracowni Prostolinijnie, która przekonywała do wagi harmonii w projektowaniu, czerpania z wzorów z lokalnej kultury i krajobrazu oraz naturalnego piękna roślin.