8 kwietnia 2014

Aubrieta 'Argenteovariegata'

Podziel się!

Aubrieta 'Argenteovariegata'
żagwin 'Argenteovariegata'
syn. Aubrieta 'Variegata'

Żagwin to rodzaj liczący około 15 gatunków bylin pochodzących z gór południowo-wschodniej Europy, Azji Mniejszej, Kaukazu i Środkowego Wschodu. Wiele z nich to cenne rośliny okrywowe uprawiane przede wszystkim na skalniakach i murkach, a ostatnio coraz częściej spotykane wśród roślin sadzonych w modnych ogrodach dachowych i na tzw. zielonych ścianach.

Żagwin ‘Argenteovariegata’ to zimozielona, poduszkowa bylina dorastająca do 5-10 cm wysokości, o drobnych, szarozielonych liściach z wyraźnym, kremowobiałym obrzeżeniem. Rozrasta się wolniej od innych odmian. W kwietniu i maju spomiędzy listków wyłaniają się liczne pąki kwiatowe osadzone na krótkich szypułkach. Niewielkie kwiaty są zbudowane z 4 równomiernie wybarwionych, purpurowofioletowych płatków korony oraz z żółtych pręcików i słupka, tworzących w środku małe, żółte oczko. Kwitnienie jest nieco mniej obfite, niż u innych odmian, a kwiaty nie pokrywają całkowicie roślin, jednak atrakcyjnie białoobrzeżone listki rekompensują z nawiązką tą drobną niedoskonałość. Co więcej, pojedyncze kwiaty ukazują się przez całe lato.

Żagwin najlepiej rośnie w ogrodach skalnych, na glebach przepuszczalnych, zawierających wapń. Preferuje miejsca słoneczne, zaciszne, zimą osłonięte od wiatru. W bezśnieżne zimy rośliny warto okryć gałązkami stroiszu, siatką cieniującą lub agrowółkniną, bo pstre listki są bardziej wrażliwe na uszkodzenia spowodowane silnym nasłonecznieniem przy mroźnej pogodzie. Co kilka lat rośliny warto odmłodzić – wykopać, podzielić na mniejsze fragmenty i posadzić na nowe stanowisko. Żagwin najlepiej sadzić w grupach, około 9 szt./m2. Oprócz ogrodów skalnych nadaje się do sadzenia w pojemnikach oraz jako obwódka rabat. Bogate walory dekoracyjne oraz niewielkie wymagania uprawowe zostały docenione przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society), które nagrodziło odmianę ‘Agenteovariegata’ wyróżnieniem AGM (Award of Garden Merit).