26 września 2011

Calluna vulgaris 'Silver Knight'

Podziel się!

Calluna vulgaris ‘Silver Knight’ 
wrzos pospolity ‘Silver Knight’

Wrzos pospolity to gatunek europejski występujący na terenie prawie całego kontynentu, tworzący gęste skupienia zwane wrzosowiskami. W kraju wrzosy najczęściej porastają świetliste lasy sosnowe lub sosnowo-brzozowe, dobrze radzą sobie na glebach bielicowych, ubogich w składniki pokarmowe oraz wodę. Założenie wrzosowiska w przydomowym ogrodzie nie jest skomplikowane, a uzyskany efekt z pewnością wynagrodzi starania. Niełatwym zadaniem może być wybór odpowiedniej odmiany, bowiem szkółki oferują dziesiątki wrzosów różniących się pokrojem, tempem wzrostu, barwą liści i przede wszystkim barwą kwiatów, które u jednych odmian rozkwitają, a u innych, tzw. pąkowych, pozostają nierozwinięte. ‘Silver Knight’ należy do odmian ozdobnych ze względu na srebrzyste liście oraz klasyczne, fioletowe kwiaty, które razem tworzą interesujące zestawienie barwne. 

Calluna vulgaris
‘Silver Knight’ to wolno rosnąca, bogato ugałęziona krzewinka o cienkich, twardych pędach i wzniesionym, zwartym pokroju. Dorasta do wysokości 25-35 cm. Starsze gałązki w miarę wzrostu pokładają się na ziemi i zakorzeniają. W ten sposób powstają poduchowate kępy okrywające podłoże. Cechą charakterystyczną odmiany ‘Silver Knight’ są srebrzysto owłosione, zimotrwałe liście. U wrzosu pospolitego mają one zaledwie 1-2 mm długości, są łuskowate i ułożone dachówkowato na pędach. Pod koniec sierpnia i we wrześniu na krzewinkach pojawiają się fioletowe kwiaty. Liczne pąki kwiatowe są zebrane w wąskie, groniaste, wyprostowane kwiatostany. Pierwsze rozkwitają pączki znajdujące się u dołu pędu. Kształtem przypominają dzwoneczki o delikatnej, pergaminowej fakturze. Kwiaty utrzymują się na roślinie jeszcze długo po przekwitnieniu.

Wymagania uprawowe wrzosów są praktycznie minimalne. Dobrze rosną na glebach ubogich w składniki pokarmowe, o kwaśnym odczynie (pH 4 – 5,5). Lubią miejsca słoneczne ale osłonięte od wiatru. Wrzosy źle rosną na stanowiskach zbyt wilgotnych i nie lubią intensywnego podlewania. Bardzo częste i obfite podlewanie może doprowadzić do pojawienia się chorób, a nawet zamierania roślin. Niemniej jednak, w przeciwieństwie do wrzosów naturalnie porastających lasy, odmiany ogrodowe mają większe zapotrzebowanie na wodę i w pierwszych latach uprawy wymagają umiarkowanego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Zabiegiem poprawiającym wzrost wrzosów jest ściółkowanie gleby przekompostowaną korą sosnową. Ściółkowanie przynosi wiele korzyści roślinom: ograniczenie zachwaszczenia, utrzymanie stałej wilgotności podłoża, zwiększenie aktywności mikrobiologicznej pożytecznych organizmów glebowych, zabezpieczenie systemu korzeniowego przed przemarzaniem oraz wzbogacenie gleby w próchnicę i obniżenie pH podłoża. Wrzos pospolity jest gatunkiem odpornym na mróz, ale w bezśnieżne zimy, przy słonecznej i wietrznej pogodzie, może lekko podmarzać. Ewentualne przemarznięcie wierzchołków pędów nie ma większego znaczenia, bowiem wiosną wrzosy wymagają przycinania. Coroczne cięcie gwarantuje utrzymania prawidłowego, ładnego i zwartego pokroju roślin oraz obfite kwitnienie. Zabieg należy przeprowadzić wiosną na wysokości zeszłorocznych kwiatostanów.

Wrzos pospolity ‘Silver Knight’ jest polecany przede wszystkim do tworzenia barwnych plam i ciekawych zestawień kolorystycznych na wrzosowisku. Szaro-srebrzysta barwa liści oraz filetowe kwiaty przyciągają uwagę, szczególnie jeśli rośliny są zaaranżowane np. w postaci wijącej się ścieżki. Sadzony na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowi ich ciekawe uzupełnienie. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji doniczkowych, ozdoby ogródków kawiarnianych, tarasów, balkonów oraz wnętrz. Zasuszony w doniczce może zdobić mieszkanie nawet kilka lat.