27 sierpnia 2010

Clematis 'Paul Farges'

Podziel się!

Clematis ‘Paul Farges’

Powojniki są chyba najchętniej uprawianymi pnączy ogrodowymi. Na świecie rośnie ich ponad 200 gatunków, a liczbę uzyskanych odmian szacuje się na kilka tysięcy. W Polsce w stanie naturalnym występują 3 gatunki, wśród nich najbardziej powszechny jest Clematis vitalba (powojnik pnący), porastający najczęściej skraje lasów i przydrożne rowy. Powojnik pnący jest czołowym przedstawicielem Grupy Vitalba, obejmującej gatunki i odmiany o silnym wzroście, zdrewniałych pędach, małych wymaganiach uprawowych oraz wytrzymujących bardzo niskie temperatury zimą.
Clematis (powojnik) ‘Paul Farges’ powstał w 1962 roku na Ukrainie w wyniku krzyżowania Clematis vitalba z Clematis potaninii. Odmiana ta jest uznawana za jedną z najlepszych w tej grupie. Charakteryzuje się silnym, bujnym wzrostem - rośliny dorastają do 7 metrów wysokości, przy czym roczne przyrosty mogą mieć osiągać nawet 4 metry, oraz obfitym i długim kwitnieniem. ‘Paul Farges’ ma ciemnozielone liście złożone z 5-7 listków o ząbkowanych brzegach. Pierwsze kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach latem, a kwitnienie trwa aż do września. Gwiazdkowate kwiaty są dosyć małe, o średnicy około 4 cm, jednak tworzą się bardzo obficie i pokrywają całe pnącze, lekko pachną. Pojedynczy kwiat składa się z 6 białych działek kielicha oraz dużej liczby pręcików zbudowanych z białych nitek i jasnożółtych pylników. Kwiaty zebrane są w duże, wiechowate kwiatostany. Obsypane gęsto kwiatami pnącze prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a jego urok trafnie opisuje angielska nazwa handlowa tej odmiany – SUMMER SNOW oznaczająca letni śnieg. Niestety ‘Paul Farges’ nie zawiązuje owoców, a co za tym idzie nie wykształca puszystych kwiatostanów. Z drugiej zaś strony jest to cecha pozytywna, gdyż pnącze nie tworzy samosiewów i nie rozprzestrzenia się po ogrodzie.
Uprawa powojnika ‘Paul Farges’ nie nastręcza żadnych trudności. Pnącze dobrze rośnie na większości gleb, szczególnie tych o odczynie lekko zasadowym, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Całkowita mrozoodporność eliminuje potrzebę zabezpieczania roślin na zimę. Ponieważ odmiana zakwita na przyrostach tegorocznych można ją ciąć dowolnie w okresie wiosennym, z zależności od potrzeb, np. gdy się zbytnio rozrośnie. ‘Paul Farges’ jest odmianą rzadko atakowaną przez szkodniki czy porażaną przez choroby, stąd może być polecana nawet dla niedoświadczonych amatorów ogrodnictwa.
Silny wzrost i obfite kwitnienie sprawia, że Clematis ‘Paul Farges’ znajduje szerokie stosowany jako roślina osłonowa na wszelkiego rodzaju płotach, ogrodzeniach, ekranach dźwiękochłonnych, ścianach budynków, pergolach i altanach. Małe wymagania uprawowe sprawiają, że odmiana doskonale sprawdza się w zieleni publicznej oraz miejskiej. Clematis ‘Paul Farges’ może być również stosowana jako roślina okrywowa, zwłaszcza na różnego rodzaju skarpach. Sadzona swobodnie w ogrodach naturalistycznych nadaje im dzikości, tajemniczości. Plątanina pędów staje się doskonałym miejscem lęgowym ptaków, które w okresie wiosennym dają niezwykłe, poranne koncerty. Dowodem uznania walorów dekoracyjnych oraz wartości odmiany ‘Paul Farges’ było uhonorowanie jej przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) najwyższym wyróżnieniem - nagrodą AGM.    

fot. Agnieszka Żukowska (3) i Ewa łuczak (1)