9 kwietnia 2015

Empetrum nigrum 'Bernstein'

Podziel się!

Empetrum nigrum ‘Bernstein'
bażyna czarna 'Bernstein'

Bażyna czarna to gatunek wcześniej zaliczany do odrębnej rodziny bażynowatych, reprezentowany przez monotypowy rodzaj Empetrum. Od 2009 roku jest jednak zaklasyfikowany do rodziny wrzosowatych, a jego wymagania uprawowe są zbliżone do wrzosu pospolitego. Bażyna czarna swoim zasięgiem występowania obejmuje obszary leżące w strefie klimatu umiarkowanego i chłodnego. W Polsce występuje w Tatrach (na skałach krystalicznych), w borach bażynowych wzdłuż Bałtyku oraz na torfowiskach. W naszym kraju gatunek objęty jest ochroną częściową.

Bażyna czarna 'Bernstein' to odmiana wyselekcjonowana na niemieckiej wyspie Sylt, położonej na Morzu Północnym. Jest to zimozielona, zwarta krzewinka o poduszkowatym pokroju, podobna do wrzośca. Dorasta do około 25 cm wysokości. Ozdobą krzewinki są zimozielone listki, igiełkowate, równowąskie, drobne, długości około 6 mm i szerokości 1,5 mm, wyrastające w gęstych okółkach po 3-4. W lecie listki są intensywnie żółtozielone, zaś jesienią i zimą zachwycają żywą, brązowożółtą barwą. Kwiaty są bardzo drobne, niepozorne, bezpłatkowe, z trzema różowymi działkami podobnymi do płatków. Wyrastają pojedynczo z kątów liści. Kwitnie sporadycznie w kwietniu i maju. Owocami bażyny są czarne, kuliste jagody, pojawiające się w sierpniu. Owoce te są jadalne, soczyste i kwaskowate, zasobne w wiele witamin, jednak niezbyt smaczne. Walory smakowe poprawiają się po przemrożeniu. Owoce nadają się na przetwory, najlepiej smakują w połączeniu z innymi owocami jagodowymi. Sok z jagód bażyny czarnej niegdyś stosowany był do barwienia tkanin. Teraz bywa używany jako naturalny barwnik spożywczy.

Bażyna czarna 'Bernstein' wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Dobrze rośnie na glebach lekkich, torfowych lub bagiennych, piaszczystych, o odczynie kwaśnym. Odmiana jest całkowicie mrozoodporna (strefa 3).

Odmiana 'Bernstein' doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych, zwłaszcza gdy jest uprawiana na wrzosowiskach lub skalniakach. Sadzona w grupach na rabatach jest cenną rośliną okrywową. Tworzy piękne, zwarte dywany.

Odmiana została nagrodzona w 2005 roku złotym medalem w Konkursie Roślin na wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE w Warszawie.