27 grudnia 2011

Juniperus squamata 'Blue Carpet'

Podziel się!

Juniperus squamata ’Blue Carpet’

 
Sukces w uprawie drzew i krzewów ozdobnych w dużej mierze zależy od prawidłowego doboru gatunków i odmian roślin pod względem przystosowania do warunków środowiskowych, w których będą rosły. Zazwyczaj wybór odpowiednich rośliny na gleby żyzne i wilgotne, miejsca zaciszne i ciepłe nie nastręcza problemów, natomiast trudniej znaleźć rośliny przeznaczone do sadzenia w miejscach nieurodzajnych, suchych, położonych w chłodniejszych strefach klimatycznych. Trudniej nie oznacza jednak, że jest to niemożliwe, istnieje bowiem szereg roślin przystosowanych do uprawy w skrajnie niekorzystnych warunkach. Przykładem takiej rośliny jest jałowiec łuskowaty, które doskonale sprawdza się na stanowiskach ubogich w składniki pokarmowe, narażonych na suszę, wiatr i mróz.
 
Juniperus squamata ‘Blue Carpet’ został wyhodowany w Holandii, zaś sam gatunek pochodzi z gór zachodnich Chin i wschodnich Himalajów, gdzie występuje naturalnie na wysokości nawet do 5000 m n.p.m. Odmiana ‘Blue Carpet’ to płożący krzew, który rozrasta się silnie na boki pokrywając szybko podłoże grubym kobiercem pędów i igieł o lazurowym odcieniu. Po 10 latach uprawy roślina dorasta do pół metra wysokości i 2 metrów szerokości. Pędy tego jałowca są dosyć sztywne, lekko wzniesione, rozpostarte na boki, najmłodsze przyrosty wiotkie i przewisające na końcach. Igły stosunkowo krótkie, w dotyku kłujące, pokryte woskowym nalotem, intensywnie niebieskie. Szyszkojagody niewielkie, zawierają wewnątrz po 2 nasiona.   
 
Jałowiec łuskowaty ‘Blue Carpet’ ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych, a nawet jałowych. Jałowiec łuskowaty bezwzględnie wymaga pełnego nasłonecznienia, na stanowiskach zacienionych i wilgotnych rośnie źle, jest gorzej wybarwiony i może chorować, co objawia się najczęściej brązowieniem i zamieraniem pędów. Generalnie odmiana ‘Blue Carpet’ charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby, suszę i zanieczyszczenie powietrza. W sprzyjających warunkach krzew może być ekspansywny, dlatego gdy tylko przekroczy wyznaczone mu granice, zbyt długie pędy należy przycinać. Delikatne, coroczne cięcie pozwala utrzymać krzew z ładnej, zwartej formie.
 
Juniperus squamata ‘Blue Carpet’ doskonale nadaje się do obsadzania dużych parków i skwerów miejskich, do zadarniania i umacniania skarp, nasypów oraz do okrywania wszelkich powierzchni ogrodowych. Z pewnością jest jedną z bardziej atrakcyjnych, niebieskich form jałowca, przydatną zarówno do tworzenia kompozycji pokrojowych, jak i kolorystycznych. Świadczy o tym nagroda AGM, przyznana tej odmianie przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS, oraz rosnąca popularność. Jałowiec łuskowaty ‘Blue Carpet’ można bez problemu nabyć w większości krajowych szkółek i centrów ogrodniczych.