22 października 2013

Juniperus ×pfitzeriana 'Gold Star'

Podziel się!

Juniperus ×pfitzeriana 'Gold Star'
jałowiec Pfitzera 'Gold Star'

synonimy łac.: Juniperus ×media 'Gold Star',
Juniperus chinensis 'Goldstar
synonimy pol.: jałowiec pośredni 'Gold Star'

Jałowce, obok żywotników, to jedne z najczęściej uprawianych roślin iglastych. Odporne na suszę oraz niedostatek składników pokarmowych w glebie świetnie radzą sobie w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej, w parkach i na cmentarzach.

Jałowiec Pfitzera ‘Gold Star’ to odmiana uzyskana w Kanadzie w 1961 roku. Roślinę wyselekcjonowano spośród krzewów odmiany ‘Pfitzeriana Aurea’ w szkółce J.C. Bakker w Ontario. Nowy selekt okazał się bardzo wartościowy i szybko zyskał uznanie zarówna Amerykanów, jak i Europejczyków, uchodząc za jedną z lepszych, silniej rosnących, okrywowych odmian jałowca.

Krzewy jałowca ‘Gold Star’ charakteryzują się złocistożółtą barwą gałązek i szybkim tempem wzrostu. Po 10 latach uprawy osiągają 0,5 m wysokości przy 1 do 1,5 metra średnicy. Ulistnienie wałeczkowatych pędów stanowią zarówno łuski oraz krótkie, miękkie igiełki, wszystkie w kolorze złocistym. Najintensywniej wybarwione są liście na młodych przyrostach. Igły i łuski na pędach ukrytych wewnątrz krzewu są najczęściej jasnozielone lub cytrynowe. Wyrastające promieniście ze środka krzewu gałązki są lekko uniesione nad ziemią. Najmłodsze przyrosty delikatnie opadają w kierunku podłoża.  Z czasem gałązki tworzą warstwy lub piętra, dzięki którym krzewy zachowują atrakcyjną formę i nie są zbyt ekspansywne.

Jałowiec Pfitzera ma niewielkie wymagania uprawowe, dobrze rośnie na glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych o niskiej zawartości składników pokarmowych, jest w pełni mrozoodporny. Jedyne czego potrzebuje to dużo słońca. Na stanowiskach zacienionych i wilgotnych rośliny tracą ładny pokrój, często chorują, a ich pędy brązowieją i zamierają. Jałowce są doskonale przystosowane do okresowego braku wody, mają płytki, ale jednocześnie bardzo szeroko rozpostarty system korzeniowy, tak aby wykorzystać nawet niewielkie opady deszczu. Z tego względu jałowce nie lubią przesadzania, dlatego zawsze należy kupować rośliny uprawiane w doniczkach lub ewentualnie kopane z dużą bryłą korzeniową, nigdy z tak zwanym gołym korzeniem.

W ogrodach przydomowych ładnie prezentują się egzemplarze sadzone pojedynczo, szczególnie w miejscach wyeksponowanych, ale jeszcze ciekawiej wyglądają nasadzenia grupowe. Jałowiec Pfitzera ‘Gold Star’ świetnie sprawdza się w roli rośliny okrywowej, zwłaszcza na wszelkiego rodzaju stokach i skarpach. Płytki system korzeniowy zabezpiecza nasypy przed erozją wodną, zaś bujna część nadziemna chroni powierzchnię gleby przed wiatrem i zachwaszczeniem.