2 sierpnia 2007

Pennisetum alopecuroides (rozplenica japońska)

Podziel się!

Od kilku lat nieprzemija w Europie moda na ozdobne trawy, które na stałe weszły do kanonu doboru roślin w ogrodach i zieleni publicznej. Jedną z najpiękniejszych jest bylinowa trawa rozplenica japońska Pennisetum alopecuroides, zwana także: piórkówką. Pochodzi ze wschodniej Azji i Australii. Silnie rozrasta się dopiero w drugiej połowie lata. Tworzy gęste regularne, gęste kępy, wysokości 60-80 cm, złożone z liści rozkładających się równomiernie na wszystkie strony. Liście zielone, równowąskie, delikatnie zaostrzone, owłosione, dość sztywne, łagodnie przewieszające się. We wrześniu i październiku wyrastają efektowne, puszyste, kłosowate kwiatostany na wzniesionych lub lekko przegiętych źdźbłach. Kłosy mają 5-20 cm długości, 3-5 cm szerokości, barwę kremową lub żółtawą i pojawiają się bez przerwy aż do późnej jesieni. Wieloletnie egzemplarze wydają corocznie po 50-70, a nawet 100 kłosów. Zdobią one roślinę zarówno w stanie świeżym jak i po zaschnięciu, utrzymując się przez całą zimę. Nadają się do suchych bukietów.

Rozplenica japońska jest rośliną bardzo atrakcyjną, ale wymagającą. Preferuje miejsca ciepłe, w pełni nasłonecznione, gleby lekkie, umiarkowanie wilgotne, zasobne w wapń i składniki pokarmowe. Źle rośnie na glebie zbitej, suchej i piaszczystej. W okresie wegetacji rośliny należy obficie podlewać i zasilać. Konieczne jest zabezpieczanie rośliny przed mrozem.

Trudno sobie wyobrazić bez tej rośliny kompozycję inspirowaną ogrodami japońskimi. Pięknie komponuje się ze wodą, ale także z nowoczesną architekturą. Rozplenica połączona na rabacie z rudbekią błyskotliwą (Rudbeckia fulgida) 'Goldstrum', lebiodką pospolitą (Origanum vulgare) 'Aureum' i karłową nawłocią (Solidago) 'Crown of Rays', nada kompozycji lekkości i uroku.