23 lipca 2018

Powojnik 'Cassandra'

Podziel się!

Clematis 'Cassandra'
powojnik 'Cassandra'

Powojniki kojarzą się z roślinami pnącymi, które zachwycają spektakularnym kwitnieniem, gdy na delikatnych, wiotkich pędach tworzą setki, a nawet tysiące kwiatów. Tymczasem nie wszystkie gatunki powojników to pnącza, są wśród nich także byliny. Kwiaty powojników bylinowych nie są tak okazałe, jak u odmian pnących, ale równie interesujące, przyjemnie pachną i wabią motyle, a do tego rośliny te są łatwe w uprawie.

Jedną z ciekawych, godnych polecenia odmian zaliczanych do grupy powojników bylinowych (Grupa Heracleifolia) jest odmiana ‘Cassandra’ uzyskana w niemieckiej szkółce Staudengäertnerei Gräfin von Zeppelin, wprowadzona do sprzedaży pod koniec lat 90. XX wieku. Roślina ta tworzy duże kępy dorastające do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Jej mocne, ulistnione łodygi wyrastają z krótkich podziemnych kłączy. Liście są duże, trójlistkowe, trochę przypominają liście zawilców japońskich. Blaszki liściowe są sztywne, skórzaste, ciemnozielone i matowe, osadzone na mocnych ogonkach. Liście wyrastające w górnych częściach łodyg są mniejsze i mają wyraźnie krótsze ogonki. Niebieskie rurkowate kwiaty rozwijają się od lipca aż do września. Swoją wielkością, kształtem oraz silnym zapachem bardzo przypominają kwiaty hiacyntów, są zbudowane z 4 grubych, fantazyjnie wywiniętych, intensywnie niebieskofioletowych działek na zewnątrz pokrytych srebrzystym kutnerem. Po rozwinięciu mają około 2 cm średnicy. Kwiaty wyrastają w pęczkach w kątach liści, w kwiatostanach przypominających okółki rozmieszczone w kilku wyraźnych piętrach na sztywnych łodygach. W dzień wabią pszczoły i kolorowe motyle, nocą zaś są chętnie odwiedzane przez ćmy. Późną jesienią pędy i liście zasychają. Wiosną stare łodygi należy obciąć, aby zrobić miejsce wyrastającym z ziemi, nowym pędom.

Powojnik ‘Cassandra’ jest rośliną o niedużych wymaganiach, tolerancyjną w stosunku do gleby, wilgotności i nasłonecznienia. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych o obojętnym odczynie, na stanowiskach słonecznych do półcienistych. Jest odporna na mróz i może być sadzona na terenie całego kraju. Wiosną rośliny można zasilić nawozem albo nawieźć kompostem. Później są właściwe bezobsługowe. Dzięki sztywnym pędom nie wymagają podpór. Poza tym są zdrowe, odporne na choroby, właściwie pozbawione szkodników. Doskonale nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, w zieleni miejskiej i osiedlowej. Można je także uprawiać w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ze względu na przyjemny zapach kwiatów powojnik ten warto sadzić w pobliżu miejsc wypoczynku – przy ławkach i altanach.