9 listopada 2011

Pyracantha coccinea 'Red Column'

Podziel się!

Pyracantha coccinea ‘Red Column’

Z połączenia dwóch greckich słów: pyr – oznaczającego ogień oraz akantha – tłumaczonego jako cierń powstała nazwa jednego z najpiękniejszych krzewów jesieni – ognika szkarłatnego. Ogniki pochodzą z południowej Europy i wschodniej Azji, należą do nielicznej grupy liściastych roślin zimozielonych, które można uprawiać w strefie klimatu umiarkowanego obejmującego Polskę. Obok ciemnozielonych liści największą ozdobę ogników stanowią owoce, w zależności od odmiany wybarwione na czerwono, pomarańczowo lub żółto. Odmiana ‘Red Column’ owocuje wyjątkowo obficie, od samej podstawy, aż po czubki pędów, przyciągając swoim niezwykłym widokiem uwagę i zainteresowanie przechodniów.
Pyracantha coccinea ‘Red Column’ to silnie rosnący krzew o sztywno wyprostowanych pędach zaopatrzonych w liczne, ostre ciernie, osiągający 2 metry wysokości. Skórzaste, lancetowate liście są z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, od spodu jaśniejsze, w młodości owłosione. W rejonach o łagodnym klimacie, na zachodzie kraju, w pasie nadmorskim i na Dolnym Śląsku liście ogników pozostają przez okres zimy zielone, natomiast tam, gdzie występują silniejsze spadki temperatur i mróz utrzymuje się dłużej, liście najczęściej zasychają i opadają. W maju lub na początku czerwca na krzewach pojawiają się białe kwiaty zebrane w gęste, szerokie baldachogrona. Czerwone owoce wielkości ziaren grochu dojrzewają we wrześniu i październiku, w środku zawierają 5 pestek. Skórka owoców jest jaskrawo karminowa, pokryta woskowym nalotem, błyszcząca. Owoce zawiązują się zwykle bardzo obficie i długo pozostają na krzewach, nawet do końca grudnia.
 
Ognik szkarłatny należy uprawiać w miejscach zacisznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru, najlepiej przy południowych ścianach budynków lub w otoczeniu innych drzew i krzewów. Zdecydowanie należy unikać miejsc odsłoniętych, narażonych na podmuchy mroźnego wiatru w okresie zimy. Ogniki najlepiej rosną na glebach gliniastych lub piaszczysto-gliniastych, przeciętnie zasobnych w składniki pokarmowe, na stanowiskach słonecznych. Decydując się na sadzenie ogników w ogrodzie należy uprzednio dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniego dla nich miejsca, bowiem krzewy te na ogół źle  reagują na późniejsze przesadzanie. W przypadku wystąpienia surowych zim, które w naszej strefie klimatycznej zdarzają się co kilka – kilkanaście lat, pędy mogą przemarznąć, ale zwykle krzewy szybko się regenerują i odrastają z nieuszkodzonych części podziemnych.
Projektanci ogrodów cenią sobie krzewy ogników nie tylko jesienią, gdy owocują, ale także w okresie zimy oraz na wiosnę, gdy pędy pokrywa masa drobnych kwiatów. Ogniki dobrze reagują na przycinanie, mogą służyć do tworzenia żywopłotów lub barier, których ze względu na ostre ciernie, raczeni nikt nie ośmieli się forsować. Pyracantha coccinea ‘Red Column’ najlepiej prezentuje się pojedynczo lub w małych grupach. Dobrze sprawdza się w miastach, wykazuje bowiem znaczną wytrzymałość na suszę, jest także cenionym krzewem w zieleni osiedlowej.