1 sierpnia 2010

Spiraea japonica 'Crispa'

Podziel się!

Spiraea japonica ‘Crispa’ (tawuła japońska ‘Crispa’)

Spiraea japonica to kolejny gatunek pochodzenia azjatyckiego. W stanie naturalnym występuje na obszarze od Himalajów po Japonię. Do Europy została przywieziona  najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych krzewów ozdobnych dostępnych w dużej liczbie odmian. Zawdzięcza to swoim bogatym walorom dekoracyjnym oraz małym wymaganiom uprawowym.

Spiraea japonica (tawuła japońska) ‘Crispa’ jest niskim, gęstym krzewem będącym sportem odmiany ‘Anthony Waterer’. Charakteryzuje się kulistym pokrojem, osiąga około 0,5 metra wysokości oraz średnicy. Na wyprostowanych pędach są osadzone podłużniejajowate, głęboko i ostro ząbkowane, kędzierzawe liście. Młode przyrosty są pstre i mają czerwonawo-purpurową barwę, starsze liście są zielone. W lipcu na szczytach tegorocznych pędów pojawiają się liczne, drobne kwiaty w kolorze różowolila, zebrane w płaskie kwiatostany typu baldachogrona. Ponieważ pręciki są wyraźnie dłuższe od płatków korony, kwiatostany mają lekki, puszysty wygląd. Systematyczne obcinanie przekwitłych kwiatostanów sprzyja zawiązywaniu kolejnych pąków kwiatowych.

Tawuła japońska ‘Crispa’ najlepiej rośnie na żyznych i wilgotnych glebach, aczkolwiek toleruje również gorsze warunki glebowe. Wymaga stanowisk słonecznych. Corocznie wiosną powinna być przycinana na wysokości 10-15 cm od ziemi, dzięki czemu zachowuje zwarty pokrój i obficie kwitnie. Wykazuje całkowitą mrozoodporność oraz prawie w ogóle nie ulega atakom szkodników lub porażeniu przez patogeny. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza dzięki czemu nadaje się do sadzenia w miastach.
Spirea japonica ‘Crispa’ znajduje zastosowanie jako roślina obwódkowa służąca do okalania rabat, sadzenia przy drogach, chodnikach, ciągach komunikacyjnych oraz jako roślina okrywowa (sadzona w liczbie 4 sztuk na m2). Może być sadzona pojedynczo na rabatach, skalniakach, wrzosowiskach. Ciekawie prezentują się duże, jednolite nasadzenia w parkach i ogrodach, tworzące w czasie kwitnienia ciepłe barwne plamy. Interesujące efekty uzyskuje się łącząc odmianę ‘Crispa’ z odmianami o podobnej sile wzrostu, ale o złocisto-żółtych liściach.  Doskonale nadaje się do sadzenia w przyulicznych pojemnikach oraz w donicach na tarasach i balkonach o wystawie południowej.

fot. Monika Pawlonka (3), Agnieszka Żukowska (2)