31 grudnia 2014

Thuja occidentalis 'Golden Tuffet'

Podziel się!

Thuja occidentalis 'Golden Tuffet'
żywotnik zachodni 'Golden Tuffet'

Wśród roślin iglastych o niewielkich rozmiarach ‘Golden Tuffet’ przyciąga uwagę charakterystycznym, poduchowatym pokrojem oraz ciekawą kolorystyką igieł, zmieniającą się w zależności od pory roku. Zimą krzewy przyjmują żywą barwę miedzi ze złocistym odcieniem, wyraźnie kontrastującą z bielą śniegu.

Żywotnik zachodni ‘Golden Tuffet’ to nowa, karłowa, pozbawiona przewodnika odmiana o płaskokulistym pokroju i intensywnym wybarwieniu gałązek. Odmianę wyhodowano w 1997 roku w amerykańskiej szkółce Iseli, w stanie Oregon. Tempo wzrostu wolne, po 10 latach uprawy krzewy osiągają zaledwie 0,3 m wysokości i około 0,8 m szerokości. Pędy i gałązki są delikatne, niezbyt długie, widlasto rozgałęzione, lekko pofalowane, regularnie ułożone od środka na zewnątrz krzewów. Gałązki brzeżne łagodnie przewisają. Oglądane z bliska, ze względu na charakterystyczne ułożenie igieł po cztery wokół gałązek, przypominają pędy widłaków, chociaż są od nich bardziej masywne. Ulistnienie wyłącznie igiełkowate, ułożone w czterech rzędach, lekko odstające, w okresie wiosennym pomarańczowożółte, zwłaszcza od strony południowej, później zieleniejące, zwłaszcza wewnątrz krzewu, jednak cały czas z wyraźnym, żółtym refleksem, w okresie zimy intensywnie złocistopomarańczowe. Ponieważ jest to odmiana młodociana, nie zawiązuje szyszek. W uprawie i sprzedaży spotyka się formy pienne, szczepione na niewysokiej podkładce. Te miniaturowe drzewka są równie, a może nawet bardziej atrakcyjne, co rośliny rozmnażane przez sadzonkowanie.

Żywotnik zachodni ‘Golden Tuffet’ należy do roślin łatwych w uprawie. Wprawdzie krzewy najlepiej rosną w klimacie umiarkowanym, o łagodnych zimach i chłodnych, wilgotnych latach, ale są w pełni odporne na mróz i mogą być uprawiane na terenie całego kraju. Rośliny należy sadzić na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy należy unikać sadzenia krzewów na glebach lekkich, piaszczystych lub narażonych na szybkie wysychanie. Jest to odmiana odporna na ataki szkodników oraz porażenia przez choroby grzybowe. Rośliny, jeśli tylko nie są zalewane, zwykle rosną zdrowo i nie sprawiają żadnych problemów. Właściciele psów mogą spotkać się z problemem czernienia i zasychania gałązek. Opisane objawy są skutkiem toksycznego działania psiego moczu na igły roślin, a jedyną skuteczna metodą ochrony krzewów przed uszkodzeniami, zwłaszcza odmian niskich i karłowych,  jest osłonięcie lub odgrodzenie roślin niskim płotkiem czy siatką.

Odmiana ‘Golden Tuffet’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach, w kompozycjach z wolno rosnącymi roślinami iglastymi oraz na skalniakach. Nadaje się do sadzenia w grupach, w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, w całorocznych donicach zdobiących balkony i tarasy. Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub zielonych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca rozesłanego Juniperus procumbens lub płożącego J. horizontalis. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.