7 grudnia 2010

Tsuga canadensis 'Cole's Prostrate'

Podziel się!

Choina kanadyjska występuje naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej. W swojej ojczyźnie te zimozielone, żywiczne drzewa osiągają spore rozmiary. W Polsce gatunek jest mało znany i rzadko sadzony, pomimo, że jako jeden z nielicznych, doskonale znosi zacienienie. Szkółki, poza roślinami uzyskanymi z siewu nasion, oferują zwykle tylko kilka karłowych form. Wśród nich na uwagę zasługuje wyhodowana w USA odmiana ‘Cole’s Prostrate’.

Tsuga canadensis ‘Cole’s Prostrate’ została wprowadzona do uprawy przez H.R. Cole w 1929 roku, stąd często można ją spotkać w handlu pod skróconą nazwą ‘Cole’. Jest to niska, powoli rosnąca forma o płożącym pokroju. Początkowo pędy pełzają po ziemi, z wiekiem zaś wypiętrzają się, osiągając po 10 latach uprawy około 0,5 metra wysokości przy średnicy 1 metra. Młode pędy są cienkie, delikatne, zielono oliwkowe, u starszych i wyższych roślin malowniczo zwisają. Kora starych pędów przyjmuje szarawo-brunatne zabarwienie. Igły są krótkie, około 1 mm długości, silnie spłaszczone, zwężające się lekko ku wierzchołkowi, ciemnozielone, od spodu z szerokimi, białymi paskami woskowego nalotu i wąskimi, zielonymi brzegami. U nasady igły mają wyraźny, cienki ogonek, zaś po brzegach są drobno piłkowane. Igły są ułożone płasko, dodatkowo na górnej stronie gałązek wyrastają krótsze, przylegające do pędu igiełki, skierowane ku jego wierzchołkowi i często odwrócone. Choina kanadyjska jest rośliną jednopienną i stosunkowo wcześnie wchodzi w fazę generatywną, jednak jej odmiany nie tworzą szyszek.
Choina najlepiej rośnie na glebach gliniastych, żyznych oraz wilgotnych, w miejscach o dużej wilgotności powietrza i obfitych opadach. Podobnie jak jodła, preferuje klimat chłodny, nie znosi natomiast suszy i upałów, głównie ze względu na płytki system korzeniowy. Rośliny najlepiej sadzić w miejscach z ustalonym mikroklimatem, np. w pobliżu zbiorników wodnych. Stanowisko dla choiny powinno być półcieniste lub cieniste. W pełnym słońcu igły karłowych odmian często blakną. Rośliny uprawiane w złych warunkach podczas ostrych zim mogą częściowo zrzucić igły, jednak dobrze regenerują straty. W warunkach klimatycznych Polski zimuje bez większych problemów, a wraz z wiekiem nabierają mrozoodporności. Choina ‘Cole’s Prostrate’ nie wymaga cięcia ani nawożenia, ale dobrze reaguje na ściółkowanie, które zabezpiecza glebę przed szybkim wysychaniem, tworzy dobrą warstwę izolacyjną w czasie zimy oraz zapobiega zachwaszczeniu.
 
Tsuga canadensis ‘Cole’s Prostrate’ jest polecana przede wszystkim do małych ogródków przydomowych, ogrodów skalnych, alpinariów oraz wrzosowisk. Dobrze komponuje się z innymi roślinami iglastymi oraz gatunkami z rodziny wrzosowatych. Ciekawie wygląda sadzona przy brzegu oczek wodnych lub strumieni.