30 listopada 2011

Abies lasiocarpa 'Compacta'

Podziel się!

Abies lasiocarpa ‘Compacta’  

Jodła górska została sprowadzona do Europy na początku XX wieku z Ameryki Północnej, gdzie naturalnie porasta wysokie góry Arizony, Nowego Meksyku oraz Kolorado. Gatunek znany jest także pod nazwą synonimiczną jodły arizońskiej, która nawiązuje do miejsca występowania tych pięknych drzew. Jodła górska odznacza się powolnym wzrostem, regularną koroną i efektownym, srebrzystym wybarwieniem igieł. Krajowe szkółki najczęściej oferują karłową odmianę ‘Compacta’ o stalowo-niebieskim wybarwieniu igieł, prawdopodobnie najlepszą pod względem bogatych walorów dekoracyjnych, oraz doskonale nadającą się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych.

Abies lasiocarpa
‘Compacta’
 to niskie, bardzo zwarte, stożkowate drzewo dorastająca po 30 latach uprawy do około 3 metrów wysokości. W Wielkiej Brytanii uprawiana już w latach dwudziestych zeszłego wieku.  Ładny, prosty pień pokrywa charakterystyczna, korkowata, biało-szara korowina, dosyć trudno dostrzegalna ze względu na gęste ułożenie pędów. Same pędy są dosyć krótkie, sztywne, otoczone wokół srebrzystymi, szaro-niebieskimi igłami. Jodła górska ‘Compacta’ z wyglądu przypomina świerka kłującego, jednak w odróżnieniu od tego gatunku, igły jodły są na szczycie wcięte, tępe, miękkie i przyjemne w dotyku. Po roztarciu igły wydzielają intensywny, balsamiczny, przyjemny zapach.

W ogrodzie jodły dobrze rosną na glebach żyznych, wilgotnych, o kwaśnym pH podłoża. Najlepiej czują się w miejscach o dużej wilgotności powietrza, w pobliżu zbiorników wodnych, stawów, strumieni. Rośliny o niebieskim odcieniu igieł najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych, co sprzyja utrzymaniu wyraźnego, intensywnego koloru, charakterystycznego dla odmiany. Drzewa o igłach zielonych można sadzić także w półcieniu. Jodła górska jest w pełni mrozoodporna, natomiast czasami jest uszkadzana przez późne wiosenne przymrozki. Najczęściej uszkodzeniom ulegają najmłodsze przyrosty, które pojawiły się  po stronie południowej drzewek. Starsze drzewka zwykle są mniej narażone na tego typu uszkodzenia. Po posadzeniu rośliny dobrze reagują na ściółkowanie podłoża przekompostowaną korą sosnową. Oprócz walorów dekoracyjnych, ściółka sprzyja utrzymaniu wyższej wilgotności podłoża, obniża pH i dostarcza próchnicy, a także ogranicza zachwaszczenie.

Jodła górska ‘Compacta’ z pewnością należy do najpiękniejszych, karłowych odmian jodeł wybarwionych na niebiesko. Doskonale nadaje się do uprawy w małych ogrodach przydomowych, na skalnikach i wrzosowiskach, sadzona pojedynczo lub w grupach. Drzewa prezentują się szczególnie efektownie wiosną, gdy dają nowe przyrosty, oraz zimą, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, przystrojone kolorowymi lampkami. Pędy tej wartościowej odmiany są świetnym dodatkiem do stroików, wszelkiego rodzaju zimowych kompozycji lub aranżacji florystycznych.