24 lipca 2012

Hemerocallis 'Stella de Oro'

Podziel się!

Hemerocallis ‘Stella de Oro’

Liliowce nie bez powodu są uważane za jedne z najcenniejszych bylin ogrodowych. Charakteryzują się obfitym kwitnieniem, dużą trwałością ulistnienia, długowiecznością, a do tego są bardzo łatwe w uprawie. Wśród licznych odmian liliowców na szczególną uwagę zasługuje ‘Stella de Oro’, karłowa forma o wyjątkowo długim okresie kwitnienia. Odmiana ta doskonale nadaje się do tworzenia efektownych obwódek lub komponowania zielono-złocistych plam na rabatach bylinowych. Zwarty pokrój umożliwia sadzenie roślin w różnego rodzaju pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji balkonów, tarasów lub kawiarnianych ogródków. Kucharze i amatorzy niecodziennych potraw mogą pokusić się o przygotowanie oryginalnego posiłku z kwiatów liliowców. W krajach azjatyckich pąki kwiatowe i same kwiaty są uznawane za bardzo smaczne.

Hemerocallis
‘Stella de Oro’ jest byliną o krótkich kłączach i bulwkowato zgrubiałych korzeniach. Wczesną wiosną z ziemi wyrastają równowąskie, jasnozielone liście, tworzące gęste kępy o wysokości około 30 cm. W porównaniu do tradycyjnych odmian, są one krótkie i elastyczne. Zwarty pokrój oraz soczysta, intensywna zieleń łukowato ukształtowanych liści stanowią dopiero przedsmak efektownego wyglądu roślin w okresie kwitnienia. Pędy kwiatostanowe wyłaniają się na początku czerwca, nie są zbyt długie i wynoszą kwiatostany niewiele ponad liście, na wysokość około 30-40 cm. Z okazałych pąków rozwijają się zaskakująco duże, żółto-złociste, lejkowate kwiat, złożone z 6 szerokich działek okwiatu. Brzegi płatków są delikatnie pofalowane. Pojedynczy kwiat żyje najczęściej zaledwie 1 dzień, stąd Anglicy nazywają liliowce ‘Daylilies’ – jednodniowymi  liliami. Łacińska nazwa Hemerocallis pochodzi zaś od greckich słów oznaczających ‘piękny’ oraz ‘dzień’. Obie nazwy mogą sugerować, że rośliny szybko zakończą kwitnienie. Tymczasem wbrew wszelkim sugestiom, ‘Stella de Oro’ kwietnie praktycznie bez przerwy, prawie do końca sierpnia, tworząc systematycznie nowe pędy kwiatostanowe z licznymi pąkami.   

Liliowiec ‘Stella de Oro’ ma bardzo skromne wymagania i jest łatwy w uprawie. Mimo, że preferuje podłoża żyzne i przepuszczalne, to  równie dobrze radzi sobie na większości gleb ogrodowych, na stanowiskach zarówno słonecznych (polecane) jak i półcienistych. Bez szkody znosi krótkotrwałe okresy suszy i jest w pełni mrozoodporny. Liliowce są bardzo żywotne, nie są atakowane przez szkodniki ani porażane przez patogeny. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się jedynie do wiosennego usuwania zeszłorocznych, zaschniętych liści oraz do 1-2 krotnego zasilenia nawozem wieloskładnikowym. Hemerocallis jest byliną długowieczną, co oznacza, że może rosnąć w jednym miejsku kilka, a nawet kilkanaście lat, nie tracąc swoich walorów ozdobnych.

Liliowce najpiękniej prezentują się w pobliżu zbiorników wodnych, nad brzegami oczek lub strumyków. Doskonale nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych, w grupach na trawnikach lub w ogrodach naturalistycznych. W USA odmianę ‘Stella de Oro’ często wykorzystuje się jako roślinę okrywową, gdzie na dużych powierzchniach z czasem tworzy efektowne, szmaragdowo-złociste dywany.