21 stycznia 2019

Jałowiec płożący ‘Golden Carpet’

Podziel się!

Juniperus horizontalis 'Golden Carpet'
Jałowiec płożący 'Golden Carpet'

Jałowiec płożący to niski krzew iglasty o płaskim pokroju i umiarkowanym tempie wzrostu, chętnie wykorzystywany w ogrodnictwie do tworzenia atrakcyjnych, gęstych kobierców wypełniających wolną przestrzeń na różnego rodzaju rabatach. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta piaszczyste brzegi Wielkich Jezior, klifowe wybrzeża oraz górskie zbocza. W ofertach krajowych szkółek i centrów ogrodniczych znajduje się od kilku do kilkunastu odmian jałowca płożącego, różniących się barwą i tempem wzrostu. Jedną z ciekawszych i wartych polecenia jest złocista odmiana ‘Golden Carpet’ uzyskana w Niemczech przez H. Kruse około 1990 roku. Krzew ten po 10 latach uprawy dorasta do 1,5 m średnicy przy zaledwie 10-15 cm wysokości. Wałeczkowate pędy ścielą się po ziemi, są lekko pogięte, a ich końce oraz boczne rozgałęzienia są lekko wzniesione. Młode gałązki są płaskie, ułożone horyzontalnie, starsze, krótkie gałązki są muszelkowato skręcone i wzniesione. Drobne, słabo odstające i ostro zakończone igiełki gęsto okalają pędy, mają żółtą barwę. Krzewy rosnące w pełnym słońcu są intensywnie złociste, w półcieniu są żółto-zielone. Pełzające po ziemi gałązki łatwo się ukorzeniają. Ozdobą roślin są także żółte, kuliste szyszkojagody obficie pokryte woskowym nalotem. Jesienią krzewy przybierają ciemniejsze zabarwienie. W sprzedaży, obok tradycyjnych krzewów, dostępne są formy szczepione oferowane w postaci miniaturowych drzewek o malowniczo zwisających pędach.

Jałowiec płożący ‘Golden Carpet’ ma minimalne wymagania uprawowe i jest w pełni mrozoodporny. Dobrze rośnie nawet na glebach bardzo lekkich, o niskiej zawartości składników pokarmowych. Gleby ciężkie należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku. System korzeniowy jałowców jest płytki, stąd dół przygotowany pod te rośliny nie musi być głęboki (20-30 cm), jednak powinien być odpowiednio szeroki. Jałowce najlepiej rosną na stanowiskach suchych i słonecznych. Na stanowiskach wilgotnych i zacienionych nie czują się dobrze, mogą chorować, co objawia się brązowieniem i zamieraniem pędów.

Odmiana ‘Golden Carpet’ jest jedną z najcenniejszych form dywanowych wśród roślin iglastych. Stanowi doskonałą alternatywę trawników w miejscach suchych i nieurodzajnych. Sadzony na skarpach umacnia je i zabezpiecza przed erozją. Zalecana gęstość sadzenia to 2-3 sztuki na metr kwadratowy. Świetnie komponuje się z innymi roślinami iglastymi, szczególnie o niebieskim lub zielonym zabarwieniu igieł, stwarzając im kontrastujące, złociste tło. Ponadto gęsty kobierzec zabezpiecza rabaty przez zachwaszczeniem. Wyjątkowo ciekawie prezentują się krzewy jałowca sadzone na skarpach lub wzniesieniach zabezpieczonych murkiem oporowym. Zwieszające się pędy imitują wówczas spływającą wodę ożywiając ogród. Podobny efekt można uzyskać sadząc krzewy w dużych pojemnikach (donicach, misach). Krzew ten doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych.