16 grudnia 2014

Juniperus ×pfitzeriana 'Old Gold'

Podziel się!

Juniperus ×pfitzeriana 'Old Gold' 
jałowiec Pfitzera 'Old Gold'

synonimy: jałowiec pośredni 'Old Gold', Juniperus chinensis 'Old Gold', Juniperus ×media 'Old Gold') 

Wolno rosnąca, popularna odmiana jałowca Pfitzera osiągająca po 10 latach uprawy do 0,4 m wysokości oraz 1 m średnicy, uzyskana w Holandii w drugiej połowie XX wieku jako sport odmiany ‘Pfitzeriana Aurea’, od której różni się wolniejszym tempem wzrostu i bardziej intensywnym, złocistym wybarwieniem gałązek. Pędy sztywne, wyrastają promieniście ze środka krzewu i układają się horyzontalnie, nisko nad ziemią. Gałązki cienkie, wałeczkowate, pokryte drobnymi, ściśle przylegającymi łuskami. Młode pędy złocistożółte, później ciemniejsze, jesienią i zimą w kolorze starego złota z odcieniem brązu. Gałązki położone wewnątrz krzewu ciemnozielone. Po wielu latach krzewy wypiętrzają się, dorastają do 1 m wysokości i 2 m szerokości. W ich gęsto ułożonych gałęziach schronienie znajdują drobne zwierzęta.

Jałowiec Pfitzera jako gatunek jest mieszańcem jałowca chińskiego (Juniperus chinensis) i sabińskiego (Juniperus sabina), dawniej był opisywany pod nazwą jałowca pośredniego (Juniperus ×media). Wspólną cechą odmian tego gatunku jest wysoka odporność na niskie temperatury  oraz małe potrzeby pokarmowe i nawodnieniowe. Odmiana ‘Old Gold’ jest krzewem o bardzo skromnych wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach przeciętnych, lekkich i przepuszczalnych, również na tych o niskiej zawartości składników pokarmowych oraz próchnicy,  lekko kwaśnych lub kwaśnych. Jest w pełni mrozoodporny. Tworzy płytki, szeroko rozgałęziony system korzeniowy. Z tego względu źle znosi przesadzanie, ale dobrze stabilizuje wierzchnią warstwę gruntu i ma zdolność do korzystania z wody nawet podczas niewielkich opadów deszczu.  Krzewy tolerują upały i susze, są zdrowe i żywotne. Dobrze reagują na cięcie, mogą być formowane.  

Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni publicznej, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Świetnie sprawdza się w roli rośliny okrywowej, zwłaszcza na wszelkiego rodzaju stokach i skarpach oraz w alpinariach. Płytki system korzeniowy zabezpiecza nasypy przed erozją wodną, zaś bujna część nadziemna chroni powierzchnię gleby przed wiatrem i zachwaszczeniem. Niewielkie wymagania uprawowe oraz dosyć intensywne tempo wzrostu pozwala szybko uzyskać efekt całkowitego pokrycia terenu. Jest to jedna z lepszych odmian przeznaczonych do sadzenia w zieleni osiedlowej.