4 czerwca 2018

Powojnik 'Willy'

Podziel się!

Clematis 'Willy'
powojnik 'Willy'

Ogromna różnorodność i bogate walory dekoracyjne sprawiły, że powojniki są jednymi z najchętniej kupowanych pnączy ogrodowych. W Europie zaczęto je sadzić już w XVI wieku, jednak prawdziwą popularność zyskały XIX i XX w, gdy w wyniku prac hodowlanych uzyskano szereg wartościowych odmian. Obecnie ich liczbę szacuje się na kilka tysięcy. Ze względu na długą historię hodowli tych roślin i wielokrotne krzyżowania między gatunkami i odmianami, w klasyfikacji powojników nie używa się już pełnej nazwy gatunkowej, ale stosuje się podział na grupy. Zapewne najbardziej znane są powojniki zaliczane do grupy wielkokwiatowych. Oprócz nich istnieje jednak ogromna liczba nie mniej efektownych odmian (zwłaszcza pod względem obfitości kwitnienia), nietrudnych w uprawie, polecanych nawet początkującym ogrodnikom. Takie rośliny znajdziemy m.in. w grupie Atragene, obejmującej odmiany o kwiatach w szerokiej palecie kolorów, uzyskane z krzyżowania gatunków górskich, takich jak występujący naturalnie w Tatrach powojnik alpejski, czy powojniki koreański, ochocki i syberyjski. Pnącza te kwitną bardzo wcześnie na pędach zeszłorocznych, zwykle w kwietniu i maju, a po przekwitnięciu tworzą ozdobne, puszyste kwiatostany. Są bardzo mrozoodporne, zdrowe, nie wymagają cięcia.

Wartą polecenia odmianą z grupy Atragene jest powojnik ‘Willy’, wyhodowany w Holandii przez Petera Zwijnenburga, oferowany w sprzedaży od 1971 r. Jest to pnącze o długich, wiotkich pędach i zielonych liściach, za pomocą których pnie się po napotkanych podporach do 2 - 3 m wysokości. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja tworząc liczne, ciemnoróżowe kwiaty z jasnymi brzegami. Latem częściowo powtarza kwitnienie. Po kwitnieniu pnącze tworzy ozdobne, puszyste owocostany. Powojnik ten ma niewielkie wymagania uprawowe. Zadowala się przeciętnymi, niekoniecznie żyznymi glebami, od lekko kwaśnych do lekko zasadowych, dobrze zdrenowanymi. Preferuje wystawę wschodnią lub zachodnią, oraz miejsca nasłonecznione tylko przez część dnia. Wówczas kwitnie długo i obficie.

Sadząc powojniki w ogrodzie należy pamiętać, że rośliny te przytrzymują się podpór ogonkami liściowymi, dlatego wymagają podpór o niedużym przekroju elementów, których mają się czepiać, o średnicy nie większej niż 1 cm . Najlepiej pną się po siatkach, ażurowych kratkach, gęsto rozpiętych linkach czy specjalnie dla  nich projektowanych, metalowych stelażach, przyjmujących niejednokrotnie fantazyjne, ciekawe kształty. Powojniki z grupy Atragene idealnie nadają się do obsadzania ogrodzeń oraz sadzenia między drzewami i krzewami. Jeśli nie mają podpór, mogą być stosowane jako rośliny okrywowe. Dobrze rosną również w pojemnikach.