29 maja 2009

Rhododendron 'Belkanto'

Podziel się!

Różaneczniki zawsze zielone należą do najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Spośród kilkuset odmian dostępnych na naszym rynku szczególną uwagę miłośników i kolekcjonerów tej grupy roślin zwracają mieszańce o żółtych kwiatach. Jedną z nich jest odmiana ?Belkanto?.

Rhododendron (różanecznik) ?Belkanto? został wyhodowany w 1988 roku w słynnej niemieckiej szkółce Hachmann?a. Jest mieszańcem wywodzącym się od Rhododendron wardii (różanecznika Warda). Większość żółto kwitnących, wielkokwiatowych odmian różaneczników jest w naszym klimacie wrażliwa na niskie temperatury, a ich uprawa niekiedy okazuje się zawodna. W przeciwieństwie do nich różanecznik ?Belkanto? cechuje się dobrą mrozoodpornością i znosi spadki temperatury do -24?C. Krzew po 10 latach uprawy osiąga około 1 metr wysokości oraz 1,4 metra szerokości, jest gęsto rozgałęziony i zachowuje zwarty pokrój. Liście w zarysie są jajowate, zielone, skórzaste i błyszczące. W korzystnych warunkach cieplnych i wilgotnościowych pojedynczy liść może żyć nawet kilka lat. Rhododendron ?Belkanto? kwitnie na przełomie maja i czerwca. Pąki kwiatowe mają złocisto-żółtą barwę z pomarańczowym odcieniem. Średnica pojedynczych kwiatów wynosi od 6 do 8 cm. Są one zebrane po 14-17 w baldachogroniaste, okazałe kwiatostany (11 cm wysokości i 13 cm szerokości). Po rozwinięciu kwiaty są żółte u podstawy, natomiast lekko faliste brzegi płatków zabarwiają się na pomarańczowo. Gardziel górnego, środkowego płatka jest delikatnie nakrapiana brązowymi plamkami. Również woreczki pyłkowe są brązowe i ładnie kontrastują na żółtym tle pozostałych płatków. Odmiana ?Belkanto? stanowi ozdobę ogrodu przez cały rok. W czasie kwitnienia przyciąga uwagę rzadko spotykaną barwą kwiatów, a później ładnym, trwałym ulistnieniem. Najpiękniej prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, na tle roślin iglastych lub w dużych grupach wraz z innymi różanecznikami.

Planując sadzenie różanecznika ?Belkanto? należy szczególnie starannie wybrać i przygotować odpowiednie dla niego miejsce. A więc przede wszystkim krzewy należy sadzić na stanowiskach półcienistych i osłoniętych od wiatrów, w szczególności tych północnych i wschodnich. Najlepiej jeśli różanecznik posadzimy w zaciszu większych drzew iglastych ? świerków, jodeł czy sosen. Osłona przed wiatrem i słońcem ma szczególne znaczenie w mroźne dni, gdy liście transpirują, a ubytek wody nie może być uzupełniony, bo gleba jest zamarznięta. Wówczas najczęściej dochodzi do poważnych uszkodzeń (usychanie i przemarzanie). W przypadku sadzenia krzewów wokół budynków należy wybrać jedynie miejsca zaciszne, o wystawie zachodniej lub północnej. Kolejnym, niezwykle istotnym czynnikiem, jest zapewnienie prawidłowego ? kwaśnego odczynu gleby (pH poniżej 5,5). Jeśli odczyn podłoża jest wyższy, należy zastosować kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową i przekopać je z górną warstwą gleby. Dobrze jest sadzić różaneczniki w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie tworzy się odpowiedni dla nich, wilgotny mikroklimat. Po posadzeniu roślin powierzchnię gleby należy ściółkować korą sosnową. Ściółkowanie ogranicza parowanie wody z gleby, ogranicza zachwaszczenie, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem, zwiększa zawartość substancji organicznej w glebie i powoduje jej zakwaszenie. Wczesną wiosną można stosować nawożenie mineralne w dawce 50 g/m2 posypowo lub nawóz rozpuścić w wodzie i podlać nim rośliny. Nawożenie azotowe można uzupełnić w późniejszym terminie stosując siarczan amonu (15-20 g/m2) Nie należy roślin nawozić później niż do połowy czerwca, tak aby krzewy mogły zakończyć wzrost, zawiązać pąki kwiatowe i wejść w okres spoczynku przed nastaniem zimy. Różanecznik ?Belkanto? ma zwarty pokrój i nie wymaga cięcia. Usuwać należy tylko pędy chore lub uszkodzone. Młode krzewy należy zabezpieczać na zimę stroiszem lub agrowłókniną.

fot. Magdalena Tomżyńska