21 marca 2011

Ulmus 'Camperdownii'

Podziel się!

Ulmus ‘Camperdownii’

Naturalnie występujące w Polsce trzy gatunki wiązów to drzewa rzadko uprawiane w ogrodach lub parkach. Okres popularności wiązy przechodziły w XIX wieku, gdy obsadzano nimi ulice miast, place i skwery. Obecnie w uprawie znajduje się zaledwie kilka odmian, wśród nich na uwagę zasługuje ciekawa, płacząca odmiana ‘Camperdownii’.

Ulmus ‘Camperdownii’ tworzy parasolowatą koronę o wygiętych do dołu i malowniczo zwisających pędach. Wysokość drzewa jest uzależniona od wysokości szczepienia, które zwykle przeprowadza się na 2 metrowych podkładkach. Wówczas pień rośliny nie przyrasta już na wysokość, rozrasta się natomiast korona, która u starych egzemplarzy może osiągać średnicę 10 metrów. Liście duże, o długości do 15 cm, eliptyczne, dosyć grube i sztywne, zielone, niesymetryczne u nasady, gęsto osadzone na pędach. W dotyku liście są szorstkie. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto. Kwiaty malutkie, w gęstych gronach, nie mają większego znaczenia dekoracyjnego, owoce w postaci gładkich orzeszków otoczonych błoniastymi skrzydełkami.
 
Wiązy najlepiej rosną na glebach żyznych, świeżych, dostatecznie wilgotnych, w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych. Są w pełni odporne na warunki klimatyczne Polski. Przyczyną spadku popularności uprawy wiązów w Europie, Ameryce i Azji było masowe występowanie naczyniowej choroby wiązów, zwanej także grafiozą. Choroba ta, po raz pierwszy zauważona we Francji w 1918 roku, a opisana cztery lata później w Holandii, jest wywoływana przez grzyby Ophiostoma ulmi i Ophiostoma novoulmi przenoszone przez chrząszcze żerujące na korze wiązów (ogłodki). Choroba objawia się postępującym więdnięciem liści i pędów, będącym następstwem zatkania wiązek przewodzących, co w efekcie prowadzi do zamierania całych roślin. Profilaktyczna ochrona drzew przed chorobą polega na zwalczaniu korników przenoszących patogeniczne grzyby oraz usuwaniu porażonych roślin. Jeśli w okolicy nie ma większych skupisk wiązów wystąpienie choroby jest jednak mało prawdopodobne. Dlatego też wiązy warto sadzić w ogrodach i parkach miejskich, są to bowiem rośliny wykazujące wysoką tolerancję na zanieczyszczenie powietrza.
 
Wiąz ‘Camperdownii’ to typowy soliter, efektownie prezentuje się wyeksponowany na trawnikach, w ogrodach skalnych oraz wszędzie tam, gdzie w pobliżu znajduje się woda. Parasolowata korona naturalnie harmonizuje ze spokojną tonią stawów, oczek wodnych i strumieni. W gorące, letnie dni cień drzew stanowi doskonałe schronienie przed upałem, miejsce odpoczynku i relaksu.