25 marca 2019

Złotlin japoński 'Picta'

Podziel się!

Kerria japonica 'Picta'
Złotlin japoński 'Picta'

Złotlin to rodzaj botaniczny zaliczany do rodziny różowatych, reprezentowany w naturze tylko przez jeden gatunek – złotlin japoński. Wbrew nazwie nie pochodzi on z Japonii, choć był i nadal jest tam chętnie sadzony, ale ze środkowych i zachodnich Chin. Do ogrodów europejskich roślina trafiła na początku XIX wieku dzięki Szkotowi Williamowi Kerrowi, który przywiózł ją z jednej ze swoich ekspedycji. Sam gatunek jest raczej mało znany,w uprawie przede wszystkim wykorzystuje się jego odmiany. W Polsce do najpopularniejszych należą ‘Picta’ i ‘Pleniflora’.

Złotlin japoński ‘Picta’ to niewielki krzew o zielono-białych, pstrych liściach i ładnych, żółtych kwiatach, łatwo rozrastający się za pomocą odrostów korzeniowych. Osiąga 1 m wysokości, tworzy cienkie, zygzakowato wygięte, soczyście zielone pędy. Liście są drobne, mają 5-8 cm długości, jajowate, ostro zakończone, podwójnie piłkowane, z nieregularną, białą obwódką. Kwiaty są zbudowane z 5 złocistych płatków korony, mają do 4 cm średnicy, rozwijają się w drugiej połowie maja.

Złotlin japoński jest krzewem o niewielkich wymaganiach uprawowych, toleruje wszystkie przepuszczalne, niezbyt suche gleby, stanowiska słoneczne do półcienistych. Charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością.Ponieważ starsze pędy mają tendencję do zamierania krzew wymaga dosyć regularnego odmładzania, polegającego na niskim ścięciu rośliny wczesną wiosną raz na 3-4 lata. Niestety wówczas rośliny zakwitną dopiero w kolejnym roku. Można też wycinać pojedyncze, suche pędy, ale jest to dosyć kłopotliwe.

Złotlin japoński warto sadzić w większych grupach tworzących wyraźne plamy kolorystyczne. Nadaje się do uprawy zarówno w ogrodach przydomowych i działkowych, na rabatach w towarzystwie bylin oraz innych krzewów, oraz w zieleni osiedlowej i parkowej. Sadzony pod koronami drzew stanowi element rozjaśniający ogrodowe kompozycje. Dzięki tworzonym rozłogom roślina chroni glebę przed erozją i może być wykorzystywana do obsadzania niewielkich skarp i nasypów.