4 października 2018

26. EDYCJA ,,ZIELEŃ TO ŻYCIE” JUŻ ZA CHWILĘ!

Podziel się!

Już za chwilę kolejna 26. edycja Wystawy.  Weźmie udział ponad 270 wystawców z kilkunastu krajów. Poza Polską uczestnicy reprezentować będą Belgię, Holandię, Danię, Francję, Niemcy, Włochy, a także Japonię i Ekwador. Ponownie zobaczymy też ekspozycję florystyczne w ramach Flower Expo Polska. Tym samym zaprezentowane będzie pełne spektrum roślin – do terenów otwartych i do wnętrz, a także skorelowana z produkcją ogrodniczą technika, akcesoria, oferta dla handlu, projektantów, wykonawców i inwestorów.

Tematyka i układ przestrzenny
W hali 1 – szkółkarstwo – ozdobne, owocowe – do małych sadzonek - także in-vitro, poprzez standardowe rozmiary po duże rośliny – w tym drzewa, solitery czy okazy kolekcyjne. Nie zabraknie oferty nowości, które zapowiedzieli zarówno krajowi i zagraniczni wystawcy. Ponownie obszerna będzie oferta drzewek choinkowych do świątecznych dekoracji. Wśród tegorocznych wystawców znajdują się także stowarzyszenia i organizacje np. Polskie Towarzystwo Dendrologiczne czy Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.

W hali 3 zostanie zaprezentowana technika, wsparcie produkcji, wyposażenie
i dekoracje, wydawnictwa, oprogramowanie etc. W ofercie wystawców znajdą się m.in. maszyny, narzędzia, nawozy, środki ochrony, podłoża, pojemniki produkcyjne, tunele, folie i agrowłókniny i inne akcesoria i produkty do produkcji szkółkarskiej. W hali 3 pojawią się także 2 kwiatowe wyspy. To nowa inicjatywa firm: Syngenta, Florensis, Volmary, Plantol, Vitroflora i Haubitz. Projekt po nazwą Horti Flower Show ma na celu nie tylko promocję własnej indywidualnej oferty, ale też wzmocnienie siły przekazu i dotarcie do jak najszerszej grupy klientów – producentów roślin sezonowych, szkółkarzy, ale też bylin i ziół. Inicjatorzy chcą także znaleźć sposoby na lepsze dopasowanie swoich ofert do potrzeb konsumentów mieszkańców miast. Zagadnienia te będą treścią seminarium ,,Potencjał ogrodnictwa miejskiego  - jak zaspokoić potrzeby dzisiejszych konsumentów?” skierowanego do producentów roślin, ale też pośredników – firm które projektują i zakładają tereny zieleni. Odbędzie się w czwartek 6 września o 11.00

W Hali nr 4  - w jej pierwszej połowie znajdą się kwiaty cięte, doniczkowe, akcesoria prezentowane przez producentów, dystrybutorów i inne podmioty handlowe oraz strefa pokazów florystycznych. Debiutujący w ubiegłym roku na Zieleń to życie projekt Greenery w tym roku ogranicza się do stoiska informacyjnego.

Hale 1 i 4 połączone będą przezroczystym, zadaszonym łącznikiem. W tym miejscu ulokowane będą food trucki tworząc Zewnętrzny Food Court.

Na terenie otwartym przed halami zlokalizowane są stoiska i  Kiermasz Roślin. Przez 3 dni będzie tu można kupić rośliny prosto od wystawców, którzy z pewnością przywiozą różnorodne i atrakcyjne propozycje dla odwiedzających – poszukiwaczy rarytasów.

W tym roku nie będzie Ogrodu Pokazowego, natomiast przed samym wejściem do hali znajdzie się nieduża strefa odpoczynku z dekoracjami roślinnymi.

Wystawa rozpoczyna się w czwartek, 6 września, a kończy w sobotę 8 września. Dla przypomnienia hasło brzmi ,,KOLEKCJA KORZYŚCI” i zwraca uwagę na liczne nie tylko dekoracyjne korzyści z roślin i ogrodu. Temat wiodący będzie motywem przewodnim kilku punktów programu – znajdzie się w prezentacjach podczas konferencji Zielone Miasto, w programie dla publiczności.

Rośliny na Wystawie
Szkółki ze Związku w liczbie 60 firm są ulokowane w największej Hali. Zajmują powierzchnię blisko 1700 mkw - 2/3 całej hali. Szkółki zrzeszone w ZSzP oznakowane będą logiem ZSzP w formie dobrze znanych flag i tzw. lizaków, które łatwo można włożyć np. w doniczkę. Zachęcamy do aktywnego podkreślania przynależności do Związku w tej prostej wyrazistej formie. Wystawcy prezentujący rośliny ,,zewnętrzne” to łącznie 132 firmy. Większość to gospodarstwa szkółkarskie z Polski plus ok. 30 zagranicznych szkółek. Kwiaty cięte i domowe i powiązaną z nimi usługi  to ok. 50 firm przy czym dużą grupę tworzą firmy pod szyldem Royal Flora Holland – czyli największej giełdy w Europie.

Program branżowy
Branżowy program rozłożony jest na 3 dni. Wypełnia go seminaria, konferencje, pokazy i warsztaty. W czwartek 6 września odbędzie się seminarium „Potencjał ogrodnictwa miejskiego” w godz. 11.00 -14.30, sala C na I piętrze. Program na str. 10. Seminarium jest bezpłatne, wymaga rejestracji przez stronę www. Ponadto w czwartek odbywać się będą warsztaty dla architektów krajobrazu z 2 różnych programów komputerowych wspierających projektowanie.

Także w czwartek seminarium ,,Media społecznościowe” jako skuteczne narzędzie promocji kwiaciarni” – sala D w hali 4
i pokazy mistrzów florystki: Monika Harlos, Tomasz Max Kuczyński, Monika Kudłacz i Maciej Krzus oraz szkoła florystyczna Kwitnące Horyzonty.

W piątek odbędzie się konferencja ,,Mocno zielone miasto” z tematyką skierowaną na zieleń publiczną, a także nawiązującą do hasła przewodniego targów. Program na stronie 9. Także w piątek Niek Roozen –– holenderska  gwiazda architektury krajobrazu poprowadzi kameralne warsztaty na temat projektowania niebieskiej i zielonej infrastruktury czyli nowoczesnego podejścia do funkcji wody i roślin w mieście. W piątek także odbędzie się kameralne seminarium dotyczące sprzedaży roślin i kwiatów w większych sklepach i marketach.  Zaproszenia skierowane są do kupców z tego segmentu.

Piątkowy program florystyczny również pokazy kolejnych gwiazd florystyki m.in. Zygmunta Sieradzana i Belga Stefana van Berlo.

Sobota to dzień otwarty dla publiczności, co nie znaczy, że nie będzie profesjonalistów. Corocznie rejestrujemy udział klientów z różnych grup. Najliczniejsza grupa to architekci krajobrazu i wykonawcy. To im właśnie dedykowana jest konferencja Dzień Architekta Krajobrazu, w której główną prezentację przedstawi Niek Roozen.  Program na str. 11.

Otwarcie
Oficjalne otwarcie 26 edycji wystawy odbędzie się w czwartek, 6 września  o godz. 10.00 w na scenie w Hali 4, hala kwiatowa.  Wezmą w nim udział zaproszeni goście, przedstawiciele urzędów,  ambasad i różnych instytucji oraz mediów. Podczas otwarcia ogłoszone zostaną wyniki Konkursu Roślin NOWOŚCI oraz. Wręczony zostanie także Honorowy Laur Związku Szkółkarzy Polskich.

Konkursy i Premiery
W Konkursie Roślin Nowości w tym roku startuje 23 rośliny. Ekspozycja konkursowych roślin jak zawsze w holu głównym.  Portrety i opisy roślin dostępne są na stronie zszp.pl i stronie wystawy. Decyzję Jury poznamy w czwartek podczas otwarcia. Ze względu na niewielkie zainteresowanie zdecydowaliśmy o zawieszeniu konkursu ,,Zielony Laur” w tym roku.
W Konkursie na Najatrakcyjniejsze Stoiska o nagrodę Wawrzynu stoiska oceniane będą w 3 kategoriach - stoiska roślinne (szkółkarskie), nieroślinne oraz florystyczne. Udział w konkursie  nie wymaga zgłoszeń od Wystawców. W tym roku będzie więcej wyróżnień. Jury oceni wszystkie stoiska i wybierze najlepsze. W każdej z 3 kategorii przyznane zostaną
po 1 złotym, 2 srebrne i 3 brązowe Wawrzyny. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej oraz na wystawowym profilu Facebook. Informacja będzie dostarczona na wszystkie stoiska, a dyplomy na stoiska zwycięzców.

Wieczór Wystawców
Ponownie odbędzie się w hotelu Hilton na ul. Grzybowskiej. Muzyka na żywo, dobre jedzenie, wyjątkowa sceneria wielkiego miasta widoczna z okien, a nade wszystko okazja do spotkania w luźniejszej atmosferze. Tych Wystawców, którzy jeszcze nie zgłosili udziału prosimy o szybką reakcję – mailem lub telefonicznie. Liczba miejsc jest ograniczona. Ze względu na formalne ustalenia z hotelem liczby gości nie możemy zwiększyć w ostatniej chwili.

Program dla amatorów i pasjonatów
Pasjonaci i początkujący ogrodnicy, którzy odwiedzą targi w sobotę skorzystają z programu otwartych wykładów i pokazów odbywających się na w Sali pokazów, strefie bonsai i na terenie otwartym. Skorzystają też z oferty kiermaszu  roślin.  (program na str. 8)

Informacje praktyczne
Godziny otwarcia:
Czwartek, 6 września  – 9.00-18.00
Piątek, 7 września – 9.00-18.00
Sobota, 2 września – 9.00-16.00

Parkingi ― wokół hal, parking podziemny (zamówione karnety do pobrania w holu głównym,  biurze organizatora), ponadto korzystać można z dodatkowych parkingów przy ul. Prądzyńskiego. Sugerujemy, aby odwiedzający Wystawę i planujący dłuższy pobyt (powyżej 3 godzin) korzystali z parkingu po drugiej stronie ul. Prądzyńskiego, który kosztuje ryczałtowo 20,00 zł.

Ruch samochodów ― wjazd z ul. Prądzyńskiego, wyjazd tylko na ul. Bema, ruch wokół hal.

Ze względu na remont możliwe utrudnienia w ruchu od strony Ronda Powstańców Syberyjski i ul. Prymasa Tysiąclecia przy skręcie w ul. Kasprzaka.

Goście targów
Rejestracja branżowych gości ruszyła w maju. W ostatnich tygodniach widzimy wzmożony ruch na stronie. Wśród zarejestrowanych zagranicznych zgłoszeń mamy m. in. gości z Estonii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czech, Holandii, Niemiec.

Swoją wizytę na targach w czwartek 6 września potwierdziła też grupa Rosjan, wśród nich kilku członków stowarzyszenia szkółkarzy rosyjskich APPM.

W ramach organizowanej corocznie wycieczki dla branżowych dziennikarzy zagranicznych na targach będą żurnaliści z Holandii, Niemiec, Włoch, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Gośćmi specjalnymi targów będzie holenderski znakomity projektant Niek Roozen, który przedstawi wykład dla architektów krajobrazu oraz Karen Tambayong z Indonezji. Pani Karen jest prezesem Komitetu Green City działającego w ramach w światowej organizacji AIPH (International Association of Horticultural Producers),zrzeszającej producentów ogrodnictwa – będzie jednym z członków Jury w Konkursie Roślin Nowości, przedstawi wykład na Konferencji Mocno Zielone Miasto.

Gastronomia
Klub wystawców wraca – na I piętrze w po lewej stronie od schodów  części Sali C wystawcy będą mogli zjeść ciepłe posiłki korzystając z codziennie innego menu przygotowanego przez firmę Sodexo . Ta sama firma obsłuży pozostałe punkty gastronomiczne restaurację na parterze – dania obiadowe, przekąski, napoje i bary w holu i Hali 1. Ofertę uzupełnią food trucki i coffe bary.

Zapraszamy wszystkich szkółkarzy, a także rodziny, pracowników. Namówcie sąsiadów i znajomych i przyjeżdżajcie! Warto być by zobaczyć w jednym miejscu co nowego ważnego dzieje się w branży, spotkać ludzi, posłuchać, wymienić informacje. W Biurze Organizatora odebrać można specjalne identyfikatory dla członków ZSZP. Zaproszenia otrzymaliście Państwo pocztą. Jako członkowie Związku możecie też Państwo skorzystać z bezpłatnej promocji swojej szkółek. Ulotki, foldery z ofertą szkółki należy dostarczyć na Wystawę do Biura Organizatora (hol). Zostaną umieszczone tuż przy nim.

Jeżeli ktoś Państwa chce się zarejestrować jako uczestnik wydarzeń lub gość targów prosimy o wydrukowanie potwierdzenia rejestracji i zabranie ze sobą – oszczędzicie Państwo czas na miejscu. Z szacunku dla wystawców prosimy o nie roznoszenie żadnych materiałów reklamowych po stoiskach i parkingach.

Wszystkie szczegóły dotyczące wystawy i jej programu  a także formularze zgłoszeniowe znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.zielentozycie.pl