28 września 2018

Co słychać w Związku?

Podziel się!

Katalog Szkółek
Ukazało się nowe wydanie katalogu szkółek na rok 2018. Tradycyjnie premiera wydawnictwa odbyła się na targach IPM w Essen. Tegoroczne wydanie ma nakład 4 tys. egzemplarzy. To o tysiąc więcej niż dotychczas. Zarząd podjął decyzję o zwiększeniu nakładu, ponieważ poprzedni okazał się niewystarczający wobec planowanej dystrybucji. Planujemy zintensyfikować współpracę z deweloperami, organizować seminaria „Zielone miasto”, kontynuować szkolenia certyfikowanych specjalistów terenów zieleni. Ponadto wydawnictwo rozdajemy na wszystkich wydarzeniach, w które zaangażowany jest Związek – wystawach krajowych i zagranicznych, konferencjach, szkoleniach. Za pośrednictwem katalogu szkółek informacja o Państwa szkółce dociera do bardzo szerokiego grona, starannie wyselekcjonowanych grup docelowych – Państwa potencjalnych klientów. Spis rozsyłamy też bezpłatnie zainteresowanym profesjonalistom, którzy zgłaszają się do biura.

Katalog w formie pliku pdf można też pobrać z naszej strony. W ubiegłym roku zanotowaliśmy prawie 9 tys. takich pobrań.

Najnowsze wydanie katalogu przesyłamy Państwu wraz z biuletynem. Jeżeli życzą sobie Państwo posiadać więcej egzemplarzy, prosimy o odesłanie dołączonego formularz zamówienia lub informację e-mailem. Tradycyjnie zamówienie będzie też można odebrać na wystawie Gardenia w Poznaniu.

Opracowaliśmy też broszurę teleadresową „Gdzie kupić rośliny?”.
W związku ze zwiększeniem nakładu katalogu szkółek, zarząd podjął decyzję o zmniejszeniu jej nakładu do 3 tys. (z 5 tys.).

www.zszp.pl
Jeszcze pod koniec 2016 roku zarząd zdecydował o zleceniu firmie Discipline wykonania modernizacji strony www.zszp.pl. Przypomnę, że decyzję poprzedził dwuetapowy konkurs, do którego przystąpiło 5 firm z całego kraju. Teraz finalizujemy projekt. Nasza strona zupełnie zmieni wygląd. Nie rezygnujemy jednak z dotychczasowych, bogatych treści, ale zaprezentujemy je w efektowny i nowoczesny sposób. Współpraca na ostatniej prostej okazuje się najdłuższa, ale staramy się jak najszczegółowiej sprawdzić strony testowe, aby uniknąć poprawek już po odebraniu projektu.

Programy promocyjne: Grunt To Zieleń i program dla profesjonalistów
Program „Grunt to Zieleń” skierowany jest do końcowego klienta. Jego podstawowe cele to:

  • promocja marki Związku – eksperta od roślin
  • promocja szkółek zrzeszonych - najlepszego źródła roślin do ogrodów.

Na stronie 24 zamieszczamy rozkład działań promocyjnych przewidziany na ten rok.

Każdemu z artykułów czy stałych rubryk towarzyszy informacja, że producentów można szukać na stronie www.e-katalogroslin.pl.

W ramach programu dla profesjonalistów wydaliśmy kalendarz/plakat na 2018 rok. Ci z Państwa, którzy byli na zjeździe w Krynicy-Zdroju otrzymali je wówczas. Pozostałym szkółkom rozesłaliśmy po 10 plakatów. Podobne przesyłki trafiły do centrów ogrodniczych. Będziemy je też rozdawać na wystawie Gardenia.

Zamieszczamy też materiały do pobrania na stronie www.zszp.pl – kalendarz i plakaty z rośliną miesiąca.

W obydwu programach promocyjnych promujemy rośliny pochodzące z Państwa ofert. Jedynym źródłem, z którego czerpiemy te informacje, są Państwa oferty publikowane na www.zszp.pl i www.e-katalogroslin.pl. Dlatego bardzo ważne jest zamieszczanie i aktualizowanie oferty na naszym portalu – www.portal.zszp.pl. Aby zapewnić sobie promocję roślin, wystarczy po zalogowaniu wybrać z listy prawie 10 tys. taksonów, te które odpowiadają Państwa produkcji. Aktualizacja jest prosta i intuicyjna. Oferta automatycznie jest powiązana ze stroną e-katalogroslin.pl i www.zszp.pl

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek trudności z aktualizacją, zapraszamy do kontaktu z nami.

Więcej o aktualizacji na stronie 42 biuletynu.

Wycieczka
W tym roku wycieczka została zaplanowana do Finlandii, Łotwy i Estonii. Zarząd Związku zdecydował o przeniesieniu ciężaru organizacji z biura ZSzP, na biuro podróży. Spośród kilku ofert biur podróży zarząd wybrał najlepszą. Tradycyjnie mieliśmy duży wpływ na kształt programu wyjazdu, podpowiedzieliśmy szkółki, które warto odwiedzić. Natomiast stworzenie oferty, pozyskiwanie chętnych, ewidencjonowanie wpłat, pozostawiono w rękach biura podróży. Mimo entuzjastycznego przyjęcia planu wyjazdu na zjeździe (40 wstępnie zainteresowanych osób na liście), okazuje się, że aktualnie zgłosiło się jedynie 16 osób.

Zachęcamy do skorzystania z oferty. Szczegóły podajemy na stronie 13 biuletynu. Więcej na temat wyjazdu można też przeczytać na specjalnie utworzonej przez AB Poland - organizatora wyjazdu - stronie internetowej www.pl.abpoland.com/package/lotwa-estonia-i-finlandia-dla-pasjonatow-przyrody/.

Konkurs Roślin Nowości – ważne zmiany w regulaminie
Zarząd w styczniu postanowił o poszerzeniu formuły konkursu. Od tego roku do konkursu będą mogli zgłaszać się hodowcy, szkółkarze, handlowcy – którzy nie wystawiają się na „Zieleń to życie”. O szczegółach tej zmiany piszemy na stronie 22.

Gardenia
Już niebawem Gardenia. Zapraszamy na nasze stoisko - Pawilon 3A, stoisko 47/48.

To już 13. edycja targów. Jak co roku Związek udzielił imprezie patronatu branżowego. Na wzór roku ubiegłego korzystamy ze specjalnej oferty organizatorów - darmowej powierzchni. Nasze stoisko ma 15 m2 i stanowi spójną całość z ekspozycją Agencji Promocji Zieleni (także 15 m2, na zasadach komercyjnych).

Jak co roku będziemy roznosić bow flagi, lizaki z logo ZSzP, chorągiewki, tym z Państwa, którzy będą chcieli w ten sposób podkreślić swoją przynależność do Związku.

Do zobaczenia na Gardenii!

Seminaria regionalne „Zielone Miasto”
W ubiegłym roku rozpoczął się cykl bezpłatnych szkoleń dla urzędników, współorganizowany przez władze samorządowe. Celem szkoleń jest oczywiście dotarcie do osób decydujących o kształcie zieleni publicznej, przedstawianie dobrych praktyk i standardów, promowanie właściwej jakości materiału nasadzeniowego.

Przypomnę, że projekt jest finansowany przez Związek Szkółkarzy Polskich, a jego przeprowadzenie powierzono APZ. Szkółki z regionów, których dotyczy szkolenie są zapraszane do włączenia się w projekt, np. przez dołączenie swojej oferty do materiałów szkoleniowych.

Dotychczas odbyły się już szkolenia w Łodzi, Pszczynie, Lublinie, Poznaniu i Warszawie. Planowane na ten rok są 4 nowe lokalizacje. Są one jeszcze w fazie ustaleń. Będziemy Państwa informować o szczegółach.

Współpraca z deweloperami
Wzmocnienie rangi zieleni w nowoczesnym budownictwie, uświadomienie jej istotności, podnoszenie wartości nieruchomości przez właściwe zagospodarowanie zieleni to nadrzędny cel przyświecający rozpoczętej kampanii skierowanej do

deweloperów. Zostały podjęte konkretne działania skierowane do tej grupy. Szczegóły podaje Agnieszka Żukowska w artykule na stronie 32.

Pojawiła się też ulotka prezentująca  korzyści z otaczania się zielenią.

Szkolenia
Aktualnie wypracowany został system cyklicznie odbywających się szkoleń i warsztatów organizowanych przez APZ na zasadach komercyjnych.

  • CERTYFIKAT ZWIĄZKU SZKÓŁKARZY POLSKICH – skierowany do wykonawców terenów zieleni, pracowników administracji, przedstawicieli urzędów odpowiedzialnych za tereny zieleni. Projekt zapoczątkowany został w marcu 2017. Dotychczas odbyły się 3 edycje, które zakończyły się przeszkoleniem 40 specjalistów. Najbliższe szkolenie zakończone certyfikatem – już w marcu tego roku.
  • JAK ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ ROŚLIN - warsztaty dla pracowników centów ogrodniczych. Zakończyła się właśnie pierwsza edycja. Jej podsumowanie znajdziecie Państwo na stronie 29 biuletynu.

Usystematyzowaną wiedzę na temat szkoleń znajdziecie Państwo na stronie www.szkolenia-zielen.pl

Obydwa projekty są realizowane na zasadach komercyjnych przez Agencję Promocji Zieleni.

Wystawa IPM Essen, ENA, AIPH
Tradycyjnie kilka szkółek związku wystawiało się pod wspólnym szyldem Związku Szkółkarzy Polskich w Essen. Szczegóły tego wydarzenia przedstawiamy na stronie 20. Wydarzeniu oprócz standardowej obsługi stoiska i spotkanie ENA (European Nurserystock Association) odbyło się też prestiżowe spotkanie prezesa Wojciecha Wróblewskiego z władzami International Association of Horticultural Producers. AIPH to stowarzyszenie, do którego przystępujemy postanowieniem zarządu. Wszystkie informacje o tym stowarzyszeniu znajdziecie Państwo w artykule Grzegorza Falkowskiego na stronie 34.

Łódź
Z AIPH wiąże się też projekt współorganizacji International Horticultural Exhibition w 2024 roku. Przedstawiciele urzędu miasta w Łodzi zwrócili się do Związku Szkółkarzy Polskich z propozycją współpracy. Jest zbyt wcześnie na podawanie szczegółów, jednak faza wstępna, rozpoznawanie projektu, określenie zakresu współpracy wymagają wielu spotkań i ustaleń. Zarząd powołał dla rozpatrzenia tej sprawy zespół pracujący w składzie: Wojciech Wróblewski, Adam Ważyński, Mateusz Milczyński, Krzysztof Mróz, Grzegorz Falkowski oraz Agnieszka Żukowska.

Więcej na ten temat w artykule Grzegorza Falkowskiego na stronie 34.

Konferencja Szkółkarska i Walne Zgromadzenie 2018
Znany jest już wstępny harmonogram trzydniowego spotkania w listopadzie 2018.  Już dziś zapraszamy do rezerwowania sobie terminów.

  • Konferencja szkółkarska:
    27, 28 listopada 2018
  • Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenie Członków ZSZP:
    29 listopada 2018

Miejsce: Warszawa.

Wybrany jest już hotel w którym obydwa wydarzenia się odbędą. To Warsaw Plaza Hotel  www.warsawplazahotel.pl.

Wybór poprzedziło porównanie ofert bardzo wielu obiektów w Warszawie i okolicach.
O wyborze zadecydowała najkorzystniejsza propozycja cenowa (zarówno dla uczestników, jak i organizatorów wydarzeń) oraz dobra lokalizacja. W tej chwili ustalamy umowy. O szczegółowych ustaleniach będziemy Państwa na bieżąco informować.

Sprawy członkowskie
W ostatnim czasie z członkostwa w Związku Szkółkarzy Polskich zrezygnowały następujące osoby: Jacek Radzis, Krzysztof Wędrowski. Ponieważ były to kolejne osoby, szkółki nadal pozostają w ZSzP. Natomiast WYBICKI Szkółka Drzew, Krzewów Ozdobnych i Róż, TRACZ Andrzej Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Szkółki BLUMKOWSKY Szaforz, Turski Sp.j. – to szkółki, które opuściły szeregi ZSzP.

Myślę, że warto w tym miejscu przypomnieć, zasługi niektórych członków, którzy z różnych przyczyn zrezygnowali z członkostwa.

Pan Zbyszek Wybick był członkiem założycielem naszego Związku, skarbnikiem w pierwszym zarządzie (1991 – 1994 ), zaś prezesem w latach 1994 – 1997, członkiem Rady Nadzorczej APZ w latach 1998-2010, współautorem rozdziału o różach w pierwszych wydaniach katalogów roślin ZSzP. W roku 2010 został uhonorowany Srebrną Odznaką ZSzP.

Również Paulina Wybicka włączała się aktywnie w pracę społeczną. W latach 2003-2007 tworzyła kronikę Związku Szkółkarzy Polskich.

Pan Andrzej Tracz dołączył do Związku w roku 1998. Był zaangażowany w jego współtworzenie pracując jako członek zarządu w latach 2003 – 2009. W okresie 2007-2010 był także członkiem Rady Nadzorczej APZ. Za swoje zasługi został odznaczony w 2012 roku Srebrną Odznaką Honorową Związku Szkółkarzy Polskich.

APZ – realizacja założonych celów
Bilans APZ przedstawia się korzystniej niż zakładano w planach i prognozowano po 3 kwartałach. Jednak prace nad podsumowaniem finansowym roku wciąż jeszcze trwają. Przypomnę, że w ramach programu „Zarządzanie przez cele” zarząd co 2 miesiące analizuje stan realizacji przyjętych dla APZ celów. Nad szczegółami czuwa z ramienia zarządu skarbnik - Renata Fryszkowska-Madej. W październiku odbyło się spotkanie zarządu ZSzP, przedstawicieli Rady Nadzorczej APZ i zespołu APZ. Doprecyzowano i przyjęto wówczas plan i cele na rok 2018.