25 marca 2019

ZIELONE MIASTO - seminaria dla urzędników w pierwszej połowie 2019 r.

Pierwsze z cyklu seminariów Zielone Miasto w 2019 roku odbyło się
1 marca w Krakowie w Zarządzie Zieleni Miejskiej. 95 uczestników to niewątpliwie świetna frekwencja. Wolne miejsca skończyły się błyskawicznie - już na 3 tygodnie przed terminem mieliśmy komplet uczestników. Sala urzędu dysponowała miejscami dla 70 osób i tylko wypożyczenie dodatkowych krzeseł pozwoliło przyjąć wszystkich zainteresowanych.

Uczestnicy to osoby przede wszystkim z krakowskich urzędów - z Zarządu Zieleni Miejskiej, Zarządu Infrastruktury i Transportu, Zarządu Dróg Miejskich, Zespołu parków Krajobrazowych, z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, także krakowskich firm wykonawczych. Ponadto na spotkanie dojechali specjaliści z Rabki, Wieliczki, Podłęża, Bukowna, Tarnowa, Chorzowa, Barcic, Wolbromia. W programie seminarium znalazły się tematy dotyczące warunków prawidłowego funkcjonowania zieleni w miastach i narzędzi informacji o roślinach (Agnieszka Żukowska), jak osiągnąć sukces w realizacji zielonych inwestycji (Tomasz Samsel). Praktyczne aspekty dotyczące jakości materiału szkółkarskiego przedstawił Mateusz Milczyński . Najciekawsze dzikie gatunki róż, które można stosować w miastach przedstawiła dr Marta Monder z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, a Bogdan Hajdrowski dołączył do wystąpienia praktyczne informacje o odmianach europejskich hodowców przeznaczonych do miejskich nasadzeń. O kryteriach doboru i w jaki sposób stosować krzewy w trudnych miejskich warunkach, a także jakie gatunki i odmiany w nich sobie poradzą mówił prof. Piotr Muras z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. O wykorzystaniu bylin na miejskich rabatach mówiła Marta Góra—krakowska ogrodniczka i projektantka.

W organizację seminarium zaangażowali się lokalni szkółkarze - przede wszystkim Bogdan Hajdrowski, który nie tylko namówił krakowskich Urząd na współpracę, ale też czuwał nad przygotowaniem przebiegu. Podziękowania należą się także Mateuszowi Milczyńskiemu nie tylko za prezentację kluczowych zagadnień dotyczących jakości roślin, ale też pomoc organizacyjną i Mirosławowi Popowiczowi, który dołączył do grupy organizacyjnej w najbardziej newralgicznym momencie startu spotkania. Niestety mimo informacji i stworzonej dogodnej możliwości niewiele szkółek skorzystało z okazji przekazania swoich ofert i dotarcia do tak licznego grona decyzyjnych osób, które były obecne na szkoleniu.

Kolejne seminarium odbędzie się w Bydgoszczy w maju. Trwają ustalenia dokładnej daty i programu. Zapraszam szkółki z województwa kujawsko-pomorskiego i sąsiednich do współpracy i korzystania z możliwości promocji. Szczegółowe informacje będą przesyłane mailowo.

W ramach udanej ubiegłorocznej współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku otrzymaliśmy zaproszenie do współpracy przy zorganizowaniu seminarium. Nasze zaangażowanie to: przedstawienie
2 prezentacji - o roślinach wraz z zaleceniami jakościowymi i źródłach informacji o roślinach i pomoc w zawiadomieniu potencjalnych uczestników. Koszty udostępnienia sali, pozostałego programu i organizacji bierze na siebie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.