27 kwietnia 2010
Omphalodes verna (ułudka wiosenna)
Rośliny zadarniające coraz śmielej pojawiają się w projektach architektów krajobrazu stanowiąc alternatywę trawników. Do grupy właśnie takich roślin należy dosyć mało znana Omphalodes verna (ułudka wiosenna).
Jest to niska bylina rozłogowa, pochodząca z południa Europy, dorastająca do wysokości około 15-20 cm. Liście odziomkowe ułudki są dosyć duże (do 8 cm długości), w zarysie sercowate lub jajowate, osadzone na dłuższych ogonkach, natomiast liście łodygowe są nieco mniejsze, bardziej eliptyczne i mają krótsze ogonki. Ułudka tworzy wspaniałe, gęste kobierce i poduszki, które od końca marca aż do początku maja pokrywają się mrowiem błękitnych kwiatów, podobnych do kwiatów niezapominajki. Kwiaty ułudki są jednak większe i mają intensywnie niebieską barwę. Po kwitnieniu, w czerwcu roślina wytwarza liczne, płożące pędy długości do 50 cm, zakończone rozetkami liści.
Omphalodes verna jest trwałą, wytrzymałą na mróz i mało wymagającą byliną. Mimo że preferuje bogate w próchnicę, przepuszczalne gleby ogrodowe o odczynie zasadowym, to dobrze rośnie na prawie każdej, stale wilgotnej glebie. Jest rośliną cieniolubną i nie należy jej sadzić na stanowiskach słonecznych, gdyż wówczas jej liście mogą żółknąć. Jedynym zabiegiem, który należałoby wykonać wczesną wiosną, jest usunięcie zaschniętych, zeszłorocznych liści, a później nawiezienie roślin nawozem wieloskładnikowym. Dzięki wytwarzaniu rozłogów ułudka wiosenna szybko pokrywa teren zwartym dywanem zielonych liści, ograniczając tym samym rozwój chwastów. Jest to szczególnie cenna roślina tam, gdzie ze względu na niedobór światła, mimo czynionych starań, nie można uzyskać gęstej murawy trawnika. Pielęgnacja takiego nasadzenia jest łatwiejsza i mniej pracochłonna od pielęgnacji trawnika. Co więcej, walory estetyczne mogą być jeszcze większe gdy rośliny wejdą w okres kwitnienia. Tworzone przez ułudkę wiosenną kobierce znakomicie obrysowują elementy kompozycji ogrodu, świetnie akcentują np. linie ścieżek, nakreślają wyraźny kontur kwietników, placów czy grup drzew. Ułudka najlepiej prezentuje się na cienistych rabatach i skalniakach, a także jako podszycie drzew i krzewów. Zalecana gęstość sadzenia to 16 sztuk/m2.
fot. Magdalena Tomżyńska (3), Monika Pawlonka (2)