27 lutego 2017
Świerk biały ‘Alberta Globe’
Picea glauca ‘Alberta Globe’
świerk biały ‘Alberta Globe’
Ta stara, karłowa odmiana pomimo upływających lat jest ciągle popularna i poszukiwana! Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – jest ciągle jedyna w swoim rodzaju czyli zwyczajnie piękna!
Odmiana powstała w 1967r. jako mutacja znaleziona na odmianie ‘Conica’ w słynnym holenderskim regionie Boskoop. Tworzy ona początkowo prawie idealnie kuliste formy z czasem przybierające postać kulistą z wyraźnym stożkiem. Krzewy rosną bardzo wolno, by w wieku 10 lat osiągnąć około 30 cm średnicy. Pędy cienkie, krótkie, pokryte są jasnozielonymi, delikatnymi igłami do 9 mm długości. Roczne przyrosty nie przekraczają kilku centymetrów długości. Odmiana ‘Alberta Globe’ rośnie bardzo charakterystycznie dając dwa przyrosty w ciągu roku, podzielone 2-3 tygodniowym czerwcowym okresem spoczynku!
Świerk biały ‘Alberta Globe’ należy do roślin stosunkowo łatwych w uprawie. Rośliny należy sadzić na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.
Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy krzewy sadzone na glebach lekkich, wymagają nawadniania w okresach suszy. Jest to odmiana odporna na porażenia przez choroby grzybowe, natomiast może być często atakowana przez przędziorka sosnowca (szczególnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach). Należy wówczas zastosować ochronę chemiczną, stosując przemiennie preparaty przędziorkobójcze. Odmiana ‘Alberta Globe’ jest mrozoodporna. Tylko w północno-wschodniej Polsce może w okresie dużych mrozów dochodzić do częściowego uszkodzenia delikatnych igieł od południowej, silnie nasłonecznionej strony rośliny. Aby temu zapobiec wystarczy rośliny na zimę lekko ocieniować np. stroiszem. Jak większość roślin iglastych igły tego świerka wykazują dużą wrażliwość na psi mocz – a więc rośliny muszą być odizolowane od naszych czworonożnych pupili!
Odmiana ‘Alberta Globe’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i na skalniakach. Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego (Juniperus communis) ‘Green Carpet’ lub płożącego( J. horizontalis) ‘Golden Carpet’ a także niskich okrywowych bylin np. tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia) ‘Aurea’. Odmiana ta nadaje się także do sadzenia w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.