14 lutego 2017
Oczar pośredni 'Diane'
Hamamelis ×intermedia ‘Diane’
Oczar pośredni ‘Diane’
Oczary budzą zainteresowanie nietypową porą kwitnienia. Kwiaty gatunków pochodzących z Azji ukazują się bowiem zimą, w czasie odwilży, lub na przedwiośniu. W Polskich szkółkach najczęściej spotykanym gatunkiem jest oczar pośredni, a wśród kilku dostępnych odmian na uwagę zasługuje ‘Diane’ tworząca efektowne, czerwone kwiaty.
Odmiana ta został wyhodowany w belgijskim arboretum Kalmthout przez Roberta i Jelenę de Belder. Sam gatunek pochodzi ze skrzyżowania porastającego zachodnie i środkowe Chiny oczaru omszonego oraz oczaru japońskiego. Krzewy odmiany ‘Diane’ charakteryzują się regularnym, szerokim pokrojem. Dorastają do 3-4 metrów wysokości i podobnej lub nieco większej szerokości. Duże, ciemnozielone liście są niesymetryczne, osadzone skrętolegle na owłosionych pędach, mają krótkie ogonki. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Pąki kwiatowe są widoczne już późnym latem i jesienią, są skupione po kilka na krótkopędach, na gałązkach dwuletnich i starszych. Kwiaty rozwijają się w lutym i marcu, mają cztery długie, wąskie, wstęgowate płatki w odcieniu miedzianej czerwieni. Purpurowy kielich jest silnie owłosiony, a u nasady płatków znajdują się nektarniki. Niewielkie owoce w postaci dwuklapowych, zdrewniałych torebek dojrzewają dopiero latem, otwierają się gwałtownie wystrzeliwując czarno-brązowe, połyskujące, wrzecionowate nasiona. ‘Diane’ została uznana za jedną z bardziej efektownych, obficie kwitnących odmian o kwiatach w odcieniu czerwieni. Była wielokrotnie nagradzana na wystawach, a także przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticulture Society) nagrodami Award of Merit w 1969 roku oraz Award of Garden Merit w 1984 roku.
Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchnicznych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie w półcieniu. Miejsce uprawy powinno być osłonięte i zaciszne, gdyż młode egzemplarze mogą ucierpieć na skutek bardzo silnych mrozów. Starsze krzewy z wiekiem nabierają mrozoodporności i nie wymagają zabezpieczania na zimę. Odmiana ‘Diane’ jest rośliną łatwą w uprawie, nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Krzewy rosną zdrowo, tworzą ładny, zwarty pokrój, nie trzeba ich przycinać, a ponadto bardzo rzadko są atakowany przez szkodniki.
Oczar pośredni ‘Diane’ najpiękniej prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach eksponowanych, zarówno w małych ogrodach przydomowych, jak i większych parkach lub zieleni osiedlowej. Szczególne zdziwienie i zachwyt budzą kwitnące gałązki delikatnie przyprószone świeżym białym śniegiem. Krzew świetnie prezentuje się na tle roślin iglastych lub w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi. Jesienna barwa liści przyciąga niemniejszą uwagę niż kwiaty. Kwitnące gałązki po ścięciu długo zachowują świeżość w wazonie, charakteryzują się dobrą trwałością i stąd są chętnie wykorzystywane w kompozycjach florystycznych.