25 lipca 2016
Hemerocallis 'Frans Hals'
Hemerocallis 'Frans Hals'
liliowiec 'Frans Hals'
Liliowce to jedne z najcenniejszych ogrodowych bylin. Na całym świecie wyhodowano już ponad 70 tys. ich odmian, a co roku na rynku pojawiają się nowe kreacje. Nowe odmiany różnią się już nie tylko barwą, kształtem i wielkością kwiatów, ale też siłą wzrostu oraz terminem kwitnienia. Ostatnio bardzo popularne są liliowce o klasycznym kształcie kwiatów, a wśród nich niezwykle dekoracyjna odmiana 'Frans Hals' o dwubarwnych, czerwono-żółtych kwiatach.
Odmiana ta jest zaliczana do kategorii liliowców krajobrazowych (Grupa Odmian Krajobrazowych), charakteryzujących się m.in. prostszą budową kwiatów, długim kwitnieniem, znaczną siłą wzrostu, trwałymi liśćmi oraz odpornością na zmienne warunki uprawy i tolerancją w stosunku do podłoża. Została wyselekcjonowana w 1955 roku przez Wilmera B. Flory, dziewiątego prezydenta The American Hemerocallis Society (AHS). Bylina wiosną wypuszcza z mięsistego kłącza kilkanaście równowąskich, zielonych odziomkowych liści, dorastających do 45-60 cm wysokości, które tworzą zwartą, trawiastą kępę. Zaletą tej odmiany są trwałe i ozdobne liście, które dekorują ogród aż do późnej jesieni. Duże gwiazdkowate, liliokształtne kwiaty rozwijają się w lipcu i sierpniu na wznoszących się wysoko ponad liście pędach. Na jednym pędzie rozkwita po kilkanaście kwiatów, a każdy żyje tylko jeden dzień, stąd potoczna nazwa liliowca w różnych językach nawiązująca właśnie do długości kwitnienia - angielska Daylily, polska dziennica, niemiecka Taglilien. Wizytówką odmiany 'Frans Hals' są oryginalne dwubarwne kwiaty o średnicy 12-13 cm. Trzy płatki wewnętrzne są aksamitnoczerwone z żółtym paskiem pośrodku, a pozostałe trzy zewnętrzne są pomarańczowożółte z delikatnym rdzawym deseniem. Płatki są wąskie i wyraźnie zaostrzone, nie blakną w pełnym słońcu. Dno kielicha jest całe żółtozłote.
Liliowce to byliny idealne dla początkujących ogrodników: są tolerancyjne na niekorzystne warunki uprawy i praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Opisywana odmiana może rosnąć na stanowisku słonecznym lub półcienistym, w przeciętnej glebie ogrodowej. Dzięki głęboko położonym, bulwokowatym korzeniom dobrze radzi sobie także na suchej glebie. Warto jednak pamiętać, że sadzona na podłożu żyznym, próchnicznym, umiarkowanie wilgotnym, ale przepuszczalnym odwdzięczy się obfitszym kwitnienie i dorodnymi liśćmi. Na takim stanowisku potrafi kwitnąć bez przesadzania nawet przez 30 lat. Roślina jest całkowicie mrozoodporna (strefa 5) i nie wymaga zabezpieczania na zimę.
Liliowiec 'Frans Hals' najładniej prezentuje się sadzony w dużych grupach na rabatach, doskonale nadaje się do tworzenia obwódek oraz sprawdza się jako roślina okrywowa. Dobrze komponuje się z trawami oraz innymi bylinami.