Drzewa rajskich jabłoni uprawia się ze względu na obfite kwitnienie oraz drobne, lecz wyjątkowo ozdobne owoce, utrzymujące się na gałązkach długo po opadnięciu liści. Odmiany rajskich jabłoni różnią się pokrojem, barwą kwiatów i liści, wielkością i kolorem owoców, ich trwałością oraz odpornością na choroby. Tak duża różnorodność jest wynikiem licznych prac hodowlanych, prowadzonych nad uzyskaniem jak najpiękniejszych i najwartościowszych form jabłoni ozdobnych. Jabłoń ‘Ola’ jest jedną z ciekawszych odmian polskiego pochodzenia, polecanych zwłaszcza do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w zieleni osiedlowej. Odmiana ta została wyhodowana przez Jana Grąbczewskiego w podwarszawskiej Dąbrówce na początku lat siedemdziesiątych zeszłego stulecia. Drzewko charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, tworzy ażurową, kulisto-spłaszczoną koronę i dorasta do 5 m wysokości. Duże, pojedyncze, różowe kwiaty pojawiają się na początku maja. Kwitnienie jest bardzo obfite i trwa około 2 tygodni. Wraz z opadaniem pierwszych płatków na gałązkach rozwijają się czerwone liście, wcześniej ukryte wśród kwiatów. Ich barwa jest początkowo bardzo intensywna, ale z początkiem lata liście zielenieją. Purpurowo-czerwone, kuliste owoce dorastają do 3 cm średnicy, są odporne na parcha jabłoni i trwałe, utrzymują się na gałązkach aż do zimy.
Rajskie jabłonie nie są trudniejsze w uprawie, niż tradycyjne odmiany owocowe. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych i świeżych, umiarkowanie wilgotnych. Dobre warunki wzrostu jabłoni ozdobnych zapewnia podłoże piaszczysto-gliniaste. Do obfitego kwitnienia i owocowania rośliny wymagają dużo słońca. Sadzone w cieniu często chorują, przedwcześnie gubią liście oraz owoce. Kupując drzewka warto zapytać, na jakiej podkładce zostały zaszczepione, bowiem od typu podkładki zależy siła wzrostu roślin. Na podkładkach karłowych lub półkarłowych drzewka osiągają mniejsze rozmiary, ale wymagają lepszego podłoża, niż te szczepione na podkładkach silnie rosnących.
Owoce jabłoni ‘Ola’ nadają się na przetwory. Można je kandyzować w cukrze – wówczas zachowają swój ładny kształt i kolor. Kandyzowane jabłuszka są świetnym dodatkiem do herbaty. Z jabłuszek można także przyrządzić doskonałą, aromatyczną konfiturę. Dojrzałymi owocami lubią bawić się dzieci. Pozostawione na drzewie stanowią pokarm licznych ptaków, między innymi kosów, drozdów, kwiczołów i jemiołuszek. Ostatnio coraz częściej można oglądać gałązki z miniaturowymi jabłuszkami jako element bukietów i kompozycji florystycznych.