19 maja 2014
Cornus controversa 'Variegata'
Cornus controversa 'Variegata'
dereń pagodowy 'Variegata'
Wśród krzewów ogrodowych dereń pagodowy wyróżnia się swoim oryginalnym, egzotycznym wyglądem, eleganckim ułożeniem gałązek oraz ładnym ulistnieniem. W naturze, na terenie Chin, Japonii i raz Korei, jest to sporych rozmiarów drzewo, dorastające do 20 m wysokości, na obczyźnie gatunek jest znacznie niższy. W Polsce rośliny dorastają do 8-10 m, są jednak wciąż dosyć rzadko spotykane w uprawie. Krajowe szkółki oferują gatunek oraz kilka form hodowlanych, wśród których najbardziej dekoracyjną pozostaje stara, francuska odmiana ‘Variegata’, uzyskana w 1896 roku w szkółkach Barbiera. Jest to niewielkich rozmiarów wolno rosnące drzewo osiągające 6 do 8 m wysokości, o szerokiej, pagodowej koronie. Wyrastające z pnia pod kątem prostym konary tworzą wyraźne, równomiernie ułożone piętra. Dodatkową ozdobę stanowią liście. Owalne, zielone blaszki liściowe są na brzegu obwiedzione szeroką, białą obwódką. Dzięki temu drzewa wydają się niezwykle lekkie i delikatne, a kompozycje z ich wykorzystaniem nabierają charakter orientu, wzbudzają zainteresowanie i zaciekawienie. W końcu maja i w czerwcu na gałązkach pojawiają się drobne, kremowe kwiaty zebrane w okazałe, wzniesione, baldachowate kwiatostany. Owoce w postaci małych, niebieskoczarnych jagód dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Te w przeciwieństwie do kwiatów są lepiej zauważalne na tle jasno obrzeżonych liści.
Dereń pagodowy wymaga gleb żyznych, próchniczych, stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Odmiana ‘Variegata’ najlepiej rośnie na stanowiskach lekko ocienionych, osłoniętych od silnych, letnich promieni słonecznych, w miejscach zacisznych, chronionych przed podmuchami silnego wiatru, zwłaszcza zimą. Po posadzeniu krzewy należy ściółkować przekompostowaną korą sosnową, a w pierwszych latach uprawy zabezpieczać na zimę słomianymi chochołami przed mrozem. Na wschodzie kraju, nawet pomimo zabezpieczania krzewy mogą niestety przemarzać, ale w centrum i na zachodzie zimują lepiej. Najpiękniejsze okazy można spotkać na Dolnym Śląsku i wzdłuż zachodniej granicy kraju, gdzie klimat jest najłagodniejszy.
Dereń pagodowy należy sadzić pojedynczo w miejscach eksponowanych, na tle trawnika lub zimozielonych roślin iglastych. Jest to doskonała roślina do ogrodów orientalnych, chińskich oraz japońskich. Drzewka nadają się do uprawy w większych ogrodach przydomowych lub parkach, oraz wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca, aby mogły zaprezentować w pełni swoje naturalne walory ozdobne, przede wszystkim ażurową, pagodową koronę. Odmiana ‘Variegata’ otrzymała wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego - nagrodę AGM.