20 czerwca 2024

Wystawa Expo Horticultural w Chengdu

Podziel się!

Wystawa Expo Horticultural w Chengdu

W dniach 26 kwietnia - 28 października 2024 r. w chińskiej prowincji Syczułan odbywa się światowa wystawa ogrodnicza Chengdu 2024 International Horticultural Exhibition „Beautiful Life in the Park City”. W ramach promocji wydarzenia organizatorzy zapro­sili przedstawiciela naszej organizacji (Grzegorza Falkowskiego), a także krajowego eksperta z zakresu ogrodnictwa (Wiesława Szydło) i dziennikarza (Alicję Cecot) do zwiedzenia expo, udziału w nagraniach programu „Chengdu World Garden” oraz spotkaniu i debacie z twórcami wystawy i przedstawicielami chińskiej branży ogrodniczej. Wizyta w Syczułanie była krótka, zaledwie dwudniowa, ale bardzo intensywna, inspirująca, owocna w kontakty i ciekawe obserwacje. Koszty wyjazdu pokryła strona chińska.

OGRODNICZA PROWINCJA

Chengdu to 20. Milionowe miasto, stolica liczącej ponad 80 mln. mieszkańców prowincji Szyczułan, położonej w południowo-zachod­nich Chinach. Ze względu na zróżnicowany klimat i duże różnice wzniesień, Syczuan charakteryzuje się dużą różnorodnością roślin. W Syczuanie znaleziono ponad dziesięć tysięcy gatunków roślin wyższych, a około 500 to gatunki endemiczne. Syczuan to także ojczyzna wielu ozdobnych roślin ogrodowych, uprawianych na całym świecie. Z tego regionu pochodzą m.in. Davidia involucrata, Meconopsis integrifolia i Lilium regale. Spotyka się tu dziko rosnące miłorzęby, kuninghamie, metasekwoje. Jest to region o rozwiniętej produkcji ogrodniczej, gdzie całkowita powierzchnia plantacji szacowana jest na 60 tys. ha. W prowincji działa 26 profesjonalnych rynków handlu materiałem szkółkarskim i kwiaciarskim oraz ponad 2000 sklepów kwiaciarskich, dlatego jest największym węzłem dystrybucji kwiatów i sadzonek w zachodnich Chinach, z roczną produkcją o łącznej wartości około 13 miliardów RMB.

WYSTAWA W PIĘCIU LOKALIZACJACH

Nie bez powodu to właśnie w Syczułanie zorganizowano ogrodnicze expo. Chengdu 2024 International Horticultural Exhibition to spek­takularne przedsięwzięcie zorganizowane w pięciu lokalizacjach na terenie prowincji. Główne miejsce – Expo Park - położone jest w odległości około 60 km od centrum stolicy prowincji, w malowni­czym korytarzu ekologicznym rzeki Jiangxi we Wschodnim Nowym Obszarze Chengdu, skupionym wzdłuż góry Longquan i w pobliżu jeziora Sancha. Do tego miejsca najłatwiej dotrzeć z zagranicy z nowego lotniska w Tianfu. Park Expo zajmuje powierzchnię 242 hektarów. Zbudowano tu 113 fascynujących ogrodów pokazowych, prezentujących dziedzictwo kulturowe i ogrodnicze większości prowincji Chin oraz z wielu krajów świata – ogrody narodowe oraz ogrody stworzone przez 19 miast partnerskich Chengdu (m.in. francu­skie Montpellier). Pozostałe 4 lokalizacje wystawy to: Wenjiang (Jinwen­jiang Expo Park), Pidu (Spring Flower Park), Xinjin (Tianfu Agricultural Expo Park) oraz Qionglai (Longmen Mountain Biodiversity Expo).

W ciągu 186 dni trwania wystawy zaplanowano 2 tys. wydarzeń – pokazów, spotkań, konkursów, warsztatów oraz innych aktywności kulturalnych i ogrodniczych, które maja uatrakcyjnić wizytę spodzie­wanych 5 mln. gości. Budżet wystawy to 5 mld RMB. Wystawa jest otwarta codzienne w godzinach 9-18. Bilet wstępu kosztuje 150 juanów. Adres głównej lokalizacji Expo: Jianyang City, Sancha Lake Park Avenue No. 3199 (blisko nowego, międzynarodowego portu lotniczego Tianfu, do którego można bezpośrednio dostać się z kilku miast europejskich).

WIZYTA EKSPERTÓW

Na zaproszenie organizatorów wydarzenia oraz stacji radiowej i tele­wizyjnej z Chengdu miałem możliwość wziąć udział w dwudniowej wizycie studyjnej, poświęconej promocji wystawy oraz wymianie doświadczeń. Zaproszeni eksperci z Polski (Grzegorz Falkowski, Wiesław Szydło), Kanady (Keith Frank Kennedy, Anthony O’Neil), USA (Caroline Philip) i Pakistanu (Ahmed Muhammad) uczestniczyli w nagraniach programu „Chengdu World Garden”, omawiając szereg istotnych zagadnień dotyczących roli i funkcji roślin, współczesnego ogrodnictwa, wykorzystania postępu technicznego i technologicz­nego. Udzielali licznych wywiadów dla prasy, radia i telewizji oraz wzięli udział w spotkaniu okrągłego stołu z przedstawicielami komitetu organizacyjnego Expo, zarządem terenów zieleni Chengdu, przedsta­wicielami giełdy, sektora nauki, projektantami zieleni, ogrodnikami oraz członkami stowarzyszeń branżowych. Zagraniczni goście zwró­cili uwagę na imponującą skalę wydarzenia zrealizowanego aż w 5 lokalizacjach, w których wybudowano nowoczesne pawilony wysta­wiennicze, obiekty muzealne, infrastrukturę rozrywkową, drogową, stworzono piękne ogrody pokazowe, które na tle innych tego typu wystaw na świecie wyróżniały się doskonałym zaprojektowaniem i mistrzowską realizacją. Wizyta w każdym z ogrodów czymś zaskaki­wała. Na wystawie można obejrzeć kilkaset gatunków i odmian roślin pochodzących z niemal całego świata. Wysoka jakość wykorzystanego materiału szkółkarskiego oraz ich doskonałe utrzymanie w sprzyjają­cych warunkach na pewno są mocnym argumentem, by w tym roku wybrać się do Sychuanu i odwiedzić wystawę.