2 listopada 2011

Juniperus ×pfitzeriana 'Mint Julep'

Podziel się!

Juniperus ×pfitzeriana 'Mint Julep'


Jałowce, obok żywotników, to jedne z najczęściej uprawianych roślin iglastych. Odporne na suszę oraz niedostatek składników pokarmowych w glebie świetnie radzą sobie w ogrodach przydomowych, w parkach i na cmentarzach. Krajowe szkółki oferują ponad 150 gatunków i odmian jałowców różniących się tempem wzrostu, pokrojem i barwą, począwszy od niskich form płożących, po okazałe drzewa.

Jałowiec Pfitzera ‘Mint Julep’
to odmiana amerykańska, po raz pierwszy wprowadzona do uprawy w Kaliforni, w 1960 roku. W Europie szybko zyskała uznanie i popularność. Krzewy jałowca ‘Mint Julep’ charakteryzują się dosyć silnym wzrostem i intensywnie zieloną barwą. Po 10 latach uprawy osiągają 1,5 m wysokości przy 2-3 metrach szerokości. Ulistnienie wałeczkowatych pędów stanowią zarówno jasnozielone łuski oraz krótkie, miękkie igiełki. Gałęzie ‘Mint Julep’, w odróżnieniu od innych odmian jałowca Pfitzera, nie pokładają się na ziemi, lecz układają warstwowo tworząc piętra, dzięki którym krzewy zachowują wzniesioną, kompaktową formę i nie są ekspansywne. Z tego względu odmiana doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami iglastymi. Ładnie prezentują się zarówno pojedyncze egzemplarze, szczególnie jeśli są sadzone w miejscach wyeksponowanych, ale jeszcze ciekawiej wyglądają nasadzenia grupowe, zakładane w parkach i dużych ogrodach. Być może dlatego odmiana odmiana ‘Mint Julep’ zdaje egzamin w zieleni miejskiej i osiedlowej. Dosyć efektownie wyglądają różnego rodzaju skarpy obsadzone tym jałowcem. Płytki system korzeniowy zabezpiecza nasypy przed erozją wodną, zaś bujna część nadziemna chroni powierzchnię gleby przed wiatrem. Jako jedna z niewielu odmian jałowca Pfitzera ‘Mint Julep’ nadaje się do tworzenia szerokich, nieformowanych, ale za to bardzo atrakcyjnych żywopłotów. Natomiast ze względu na silny wzrost nie jest polecany do sadzenia w pojemnikach.
 

Jałowiec Pfitzera ma niewielkie wymagania uprawowe, dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych. Decydując się na zakup jałowców trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny wybitnie światłolubne, dlatego należy je sadzić w miejscach słonecznych. Na stanowiskach zacienionych i wilgotnych rośliny tracą ładny pokrój, często chorują, a ich pędy brązowieją i zamierają. Jałowce są doskonale przystosowane do okresowego braku wody, mają płytki ale jednocześnie bardzo szeroko rozpostarty system korzeniowy, tak aby wykorzystać nawet niewielkie opady deszczu. Dlatego  krótsze lub dłuższe okresy suszy zwykle nie wpływają na obniżenie walorów dekoracyjnych jałowców. Warto także wiedzieć, że właśnie ze względu na płytkie ułożenie korzeni w glebie jałowce nie lubią przesadzania, dlatego zawsze należy kupować rośliny uprawiane w doniczkach lub ewentualnie kopane z dużą bryłą korzeniową, nigdy z tak zwanym gołym korzeniem. Jałowiec Pfitzera w warunkach klimatycznych Polski zimuje bez problemu, stąd nie wymaga żadnych zabezpieczeń przez mrozem. W przypadku, gdy posadzone egzemplarze zbytnio się rozrosną, ich pędy można śmiało ograniczyć przy pomocy sekatora.