17 sierpnia 2011

Taxus ×media 'Hillii'

Podziel się!

Taxus xmedia ‘Hillii’

Cisy to długowieczne krzewy lub drzewa iglaste, znajdujące wielostronne zastosowanie w terenach zieleni prywatnej oraz publicznej. Cis pośredni jest mieszańcem rodzimego gatunku cisa pospolitego (Taxus baccata) oraz pochodzącego z Japonii, Korei oraz północnych Chin cisa japońskiego (Taxus cuspidata). Taxus xmedia wyhodowano na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych, tam też uzyskano wiele odmian tego gatunku, między innymi w 1917 roku w szkółce Hill’a wyselekcjonowano jedną z najbardziej popularnych dziś odmian żywopłotowych cisa – odmianę ‘Hillii’.

Taxus xmedia ‘Hillii’ to krzew średnio silnie rosnący. Pokrój rośliny jest początkowo kolumnowy i regularny, później szeroki, z koroną rozszerzającą się ku górze. Starsze pędy pokrywa wiśniowo-brązową kora, łuszcząca się szerokimi płatami, młode gałązki są przeważnie zielone. Drewno cisów jest pozbawione żywicy, twarde i elastyczne. Igły spłaszczone, równowąskie, o długości 2,5 cm i szerokie na 3 mm, zielone, miłe w dotyku. Na pędach pionowych ustawione wielostronnie, szczoteczkowato, zaś na pędach bocznych ułożone płasko w dwóch szeregach. Kwiaty męskie pojawiają się w kątach igieł na zeszłorocznych przyrostach, są widoczne na dolnej stronie gałązek. Odmiana ‘Hillii’ jest klonem męskim, a zatem nie zawiązuje nasion otoczonych charakterystyczną dla tego gatunku czerwoną osnówką.
 
‘Hillii’ to dmiana wytrzymała na mrozy, dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i na stanowiskach słonecznych oraz odsłoniętych. Rośliny preferują gleby żyzne, świeże, próchnicze, przepuszczalne i dostatecznie wilgotne, źle rosną na glebach podmokłych bądź suchych i jałowych. Jako jedne z nielicznych krzewów iglastych dobrze rosną w cieniu wysokich drzew i budynków. Znoszą zanieczyszczenia powietrza i okresowe susze. Łatwo przyjmują się po przesadzeniu, doskonale znoszą przycinanie i formowanie, rosną zdrowo, rzadko chorują. Częstym, aczkolwiek mało widocznym, szkodnikiem cisów (należy uważnie przyjrzeć się pędom kupowanych roślin) jest misecznik cisowiec. O jego obecności świadczą wypukłe, brązowe miseczki przyczepione do pędów i liści. Szkodnika należy zwalczać na początku lipca preparatami neonikotynoidowymi, stosując 2-3 zabiegi w odstępie 14 dni.

Cis pośredni ‘Hillii’ to przede wszystkim odmiana żywopłotowa, niezastąpiona w miejscach cienistych. Po kilku latach uprawy tworzy gęste, zielone mury. Zalecana rozstawa to 2-3 sztuki na metr bieżący. Cis ten doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych, w zieleni osiedlowej oraz na terenach rekreacyjnych.