15 lutego 2011
Salix caprea 'Kilmarnock'
Salix caprea ‘Kilmarnock’
Wierzbowe kotki to jedne z pierwszych zwiastunów nadchodzącego przedwiośnia. Srebrzyste bazie Salix caprea ‘Kilmarnock’ mogą pojawiają się już w lutym, podczas cieplejszych dni. Ta najbardziej popularna forma płacząca wierzby iwy do bujnego wzrostu potrzebuje jedynie wody i słońca.
Salix caprea (wierzba iwa) porasta Europę i Północną Azję. W Polsce występuje na terenie całego kraju, jednak najbardziej okazałe egzemplarze spotyka się w północno-wschodniej części kraju. Odmiana ‘Kilmarnock’, często sprzedawana pod nazwą ‘Pendula’, została znaleziona i wyselekcjonowana nad brzegiem rzeki Ayr w Wielkiej Brytanii około 1850 roku. ‘Kilmarnock’ to bardzo dekoracyjne drzewko z małą, parasolowatą koroną i pędami zwisającymi do ziemi. Wysokość zależy od szczepienia, które zwykle wykonuje się na 1,5 – 2 metrowych podkładkach. Pień takich roślin nie rośnie wzwyż, wydłużają się natomiast pędy korony, które można formować. Odmiana ‘Kilmarnock’ jest klonem męskim (wierzby są roślinami dwupiennymi, wytwarzającymi kwiaty męskie i żeńskie na oddzielnych osobnikach). Kwiatostany w postaci tzw. kotków pojawiają się wzdłuż zeszłorocznych pędów na długo przed pojawieniem się liści. Wierzba iwa ‘Kilmarnock’ to jedna z najwcześniej kwitnących wierzb w Polsce. Kilkudniowy okres dodatnich temperatur w lutym wystarczy, by z pąków wyłoniły się srebrzysto-białe, puszyste kwiatostany. Podczas kwitnienia pojawiają się złociste pylniki, dzięki którym kotki przyjmują żółtą barwę. Po przekwitnięciu na pędach zaczynają rozwijać się duże, matowo-zielone liście, z wierzchu pomarszczone, od spodu pokryte biało-szarym kutnerem.
Do prawidłowego wzrostu wierzba iwa potrzebuje żyznej, zasobnej w wodę gleby oraz słonecznego stanowiska. Odmiana ‘Kilmarnock’, dzięki szczepieniu na podkładkach innych gatunków wierzb, może rosnąć na glebach słabszych, bardziej suchych i piaszczystych. Jest bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza, dobrze rośnie w okręgach przemysłowych i miastach. Odporna na mróz, nie wymaga zabezpieczeń na zimę. Silne wiosenne cięcie, przeprowadzone tuż po kwitnieniu, odmładza roślinę i pozwala utrzymać parasolowaty pokrój. Dzięki temu zabiegowi wkrótce pojawia się wiele długich pędów, które obficie zakwitną przyszłej wiosny.
Salix caprea ‘Kilmarnock’ najlepiej prezentuje się sadzona w miejscach wyeksponowanych , nad wodą lub w towarzystwie bylin kwitnących na przedwiośniu. W trakcie kwitnienia stanowi ważny pożytek dla pszczół. Dobrze prezentuje się sadzona w pojemnikach i przeznaczona do dekoracji balkonów, tarasów, kawiarnianych ogródków. Ostatnio coraz bardziej popularna w handlu w okresie Wielkanocy. W 1993 roku brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wyróżniło odmianę Award of Garden Merit (AGM).