6 września 2010
Astilbe chinensis 'Pumila'
Astilbe chinensis ‘Pumila’ (tawułka chińska ‘Pumila’)
Tawułki, zwane inaczej zatawułkami lub astilbe, tworzą efektowne, długo utrzymujące się kwiatostany. Delikatny pokrój roślin i ciekawe barwy kwiatów sprawiają, że byliny te szczególnie dobrze komponują się w grupach naturalistycznych, nad brzegami zbiorników wodnych oraz ogrodach typu angielskiego. Spośród kilkunastu występujących na świecie gatunków tawułek na szczególną uwagę zasługuje tawułka chińska. W przeciwieństwie do swoich kuzynek, ma mniejsze wymagania wilgotnościowe i jest łatwiejsza w uprawie.
Astilbe chinensis (tawułka chińska) ‘Pumila’ jest odmianą karłową pochodzącą z Tybetu. Jej wyprostowane pędy osiągają wysokość około 40 cm. Roślina tworzy niewielkie ale dekoracyjne, pierzaste, złożone liście. Pojedyncze listki są wydłużone, jajowate, podwójnie piłkowane. Łodygi oraz ogonki liściowe pokrywają brązowe włoski. Kwitnienia tawułki chińskiej rozpoczyna się we wrześniu i trwa aż do mrozów. Lilaróżowe, drobne kwiaty są zebrane w puszyste, bardzo gęste, wąskie kwiatostany typu wiechy. Smukłe kwiatostany pozostają ozdobę ogrodu jeszcze długo po przekwitnieniu. Szczególnie ładnie prezentują się w okresie zimy otulone śnieżną pierzynką.
Tawułki preferują gleby żyzne, wilgotne, o dużej zawartości próchnicy. Tawułka chińska jest jedynym gatunkiem, który znosi uprawę w pełnym słońcu na glebie suchej, jednak w takich warunkach może rosnąć słabiej. Sadząc ją na stanowisku słonecznym, należy zadbać, aby podłoże było stale lekko wilgotne, wówczas roślina odwdzięczy się intensywnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Tawułka chińska w klimacie Polski zimuje bez problemu. Wiosną dobrze jest nawieźć rośliny kompostem ogrodniczym, który wzbogaca glebę w próchnicę.
Astilbe chinensis ‘Pumila’ szczególnie ładnie prezentuje się sadzona w dużych grupach, jest dobrą roślina okrywową. Świetnie nadaje się do obsadzania oczek wodnych i strumyków, tworzenia kompozycji w ogrodach naturalistycznych, sadzenia na obrzeżach ścieżek i rabat. Ze względu na niski wzrost, może być również sadzona na skalniakach. Ścięte kwiatostany można wykorzystać do układania bukietów.
fot. Agnieszka Żukowska (4), Magdalena Tomżyńska (1)