13 czerwca 2010

Inne wystawy - 2010

Podziel się!

IPM Essen 2010

Stoisko Związku Szkółkarzy Polskich na targach IPM w Essen odwiedziła Federalny Minister Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów – pani Ilse Aigner oraz przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Kolonii.

Związek Szkółkarzy Polskich zorganizował stoisko narodowe, które wyróżniało się na tle innych. Mimo, że było niezbyt duże, to wzbudzało zainteresowanie zarówno zwiedzających jak i innych wystawców z Polski. Udział w ekspozycji wzięły trzy szkółki, a Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni miały stoisko informacyjne, gdzie można było dowiedzieć się wszystkiego o naszej działalności.


Gardenia 2010

W dniach 26-28 lutego br. na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się kolejna edycja  Wystawy Ogrodniczej GARDENIA. Na powierzchni 6, 5 tys. m2 swoją ofertę zaprezentowało 260 wystawców z Polski i z zagranicy.

Podczas 3 dni „Gardenię” odwiedziło 24 000  zwiedzających; wśród nich byli zarówno profesjonaliści związani z szeroko pojętą branżą ogrodniczą jak i miłośnicy ogrodów.

Wystawie towarzyszyło szereg imprez o charakterze dydaktycznym i informacyjnym jak:

1. seminarium dotyczące tzw. nowoczesnych parków, w którym uczestniczyło ponad 500 osób. Zaprezentowano parki Poznania, ich teraźniejszość i przyszłość, a także szereg przykładowych realizacji parków krajowych i zagranicznych,

2. współpraca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów (OSTO) oraz targów GARDENIA zaowocowała konkursem na najlepszy projekt zagospodarowania zielenią publiczną Placu Akademickiego w Bytomiu. Nadesłano prawie 450 prac z Polski i z zagranicy. Do finału zakwalifikowano 20 prac. Nagrodzone projekty pokazano na specjalnie przygotowanej ekspozycji, a  całe przedsięwzięcie objęli patronatem honorowym  Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Bytomia i Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich,

3. właściciele sklepów i hurtowni ogrodniczych, dystrybutorzy, hurtownicy oraz producenci dla rynku ogrodniczego mogli wziąć udział w konferencji „Rozwój Branży Ogrodniczej- szanse i zagrożenia”,

4. dla projektantów ogrodów odbyły się warsztaty „Ogród dla mieszczucha”.

5. w wyniku współpracy wielu firm branży ogrodniczej, pod kierunkiem i dozorem firmy Kasi i Bartka Byczkowskich „Garte” przedstawiono aranżacje 4 wnętrz ogrodowych, a pod nazwą „Ogrody pokazowe Garte i Gardenii” zaprezentowano 3 ogródki przydomowe i kawiarenkę dla zwiedzających,

6. w dniach 25-28 lutego wystawie towarzyszyły VI Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski z licznymi, interesującymi pokazami dla odwiedzających,

7. wystawcy mieli możliwość rywalizowania o nagrody: Złote Medale MTP dla produktów, statuetki Acantus Aureus dla stoiska najlepiej przygotowanego do realizacji strategii marketingowej,

8. przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbywał się Kiermasz Produktu Lokalnego.

Wystawcy-członkowie naszego Związku zostali dostrzeżeni na wystawie „Gardenia” i uhonorowani nagrodami. I tak Złoty Medal MTP otrzymał pan Andrzej Kujawa ze szkółki Bąblin za fotergillę i jej odmiany, pan Edward Tuczyński z Zakładu Szkółkarskiego „Żywotnik” za świerk kłujący „Adam Tuczyński” oraz pan Zbigniew Byczkowski ze Szkółki Roślin Ozdobnych za tawułę japońską „Golden Carpet”. Natomiast nagrodą Acantus Aureus wyróżnione zostały stoiska Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Bartłomiej Ważyński oraz Park-M Sp. z o.o.

 (Biuletyn Szkółkarski nr 77/2010, tytuł: Po Gardenii, autor: Piotr Jaskulski)


Mazowiecka Zieleń – Jakość i Asortyment 2010

Trzecia edycja wiosennej wystawy szkółkarskiej „Mazowiecka Zieleń – Jakość i Asortyment” odbyła się w Runowie na terenie szkółki Grąbczewscy. W dniach 4-5 marca br. imprezę przygotowaną w specjalnie zbudowanej hali odwiedziło ponad tysiąc osób z branży ogrodniczej. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał burmistrz Piaseczna, Józef Zalewski, który podkreślił, jak ważne dla urzędów są profesjonalne kontakty z producentami i projektantami.

Prawdziwym magnesem zachęcającym do wzięcia udziału w wystawie była towarzysząca spotkaniu konferencja poświęcona planowaniu i projektowaniu przestrzeni publicznych. Wśród prelegentów znaleźli się architekci krajobrazu, tacy jak Dorota Rudawa, która przedstawiła swoje odważne poglądy na temat zadań projektowych stojących przed włodarzami miejskich terenów, Krystyna Adamowicz, która podkreśliła wagę jakości terenów zieleni w budowaniu marki miasta, oraz Kamila Nowocin, która od wielu lat jest współodpowiedzialna za poprawę stanu zieleni przyulicznej w Warszawie. Podczas konferencji uczestnicy mogli o wiele lepiej uświadomić sobie, że zieleni nie wolno traktować jako jednorazowej akcji sadzenia roślin. Jedynie zaplanowany, dobrze zaprojektowany oraz zrealizowany pod okiem doświadczonego inspektora projekt może przynieść trwały efekt, który będzie zauważalny od razu po zakończeniu inwestycji. W czasie spotkania przytoczono również wyniki badań, wg których wartość nieruchomości (mieszkań, domów, ale także całych ulic i kwartałów) wzrasta dzięki dobrze utrzymanej zieleni aż o 30%. Zieleń traktowana jako inwestycja opłaca się więc każdemu.

Warto wspomnieć, że celem organizatorów „Mazowieckiej Zieleni” jest wymiana doświadczeń, dyskusja na temat wzajemnych potrzeb i oczekiwań oraz prezentacja zwiększających się możliwości lokalnego szkółkarstwa. Szkółki biorące udział w wystawie prowadzą sprzedaż swoich roślin do ponad 35 krajów świata i łącznie oferują ponad 3 tys. gatunków oraz odmian. Ponadto prowadzą nowoczesną produkcję szkółkarską na powierzchni ponad 200 ha. Podczas wystawy szkółkarze zaprezentowali możliwości stosowania pnączy jako efektownych roślin okrywowych, radzących sobie nawet w warunkach zanieczyszczonego środowiska miejskiego. Poprowadzili także krótki pokaz cięcia i sadzenia drzew alejowych oraz zaprezentowali system podziemnego mocowania brył korzeniowych.

Wystawa, zorganizowana przez grupę mazowieckich szkółkarzy adresowana była do osób zajmujących się terenami zieleni publicznej, a więc do samorządowców, urzędników, architektów krajobrazu, ale także do osób świadczących usługi w tej branży, czyli praktyków.

(Biuletyn Szkółkarski nr 77/2010, tytuł: Mazowiecka Zieleń 2010, autor: Wojtek Grąbczewski i Daniel Kordus)


Cvety 2010

W pierwszy weekend września, zaledwie kilka dni po zakończeniu wystawy Zieleń to Życie grupa polskich szkółkarzy rokrocznie wyrusza na największe w Rosji targi ogrodnicze „Cwiety”.

Stoisko Związkowe podobnie jak w zeszłym roku znajdowało się w bardzo dobrym miejscu, tuż przy wejściu, na jednej z głównych osi komunikacyjnych. Ponownie sprawdziła się formuła wspólnej przestrzeni wystawienniczej. Pokaźna ekspozycja, ciekawie zakomponowanych roślin, prezentujących się w doskonałej kondycji z pewnością robiła wrażenie. Inny kształt stoiska np. typu „wyspa”, zdecydowanie dałby większe pole do popisu, jednak w tej kwestii organizatorzy są zupełnie obojętni na nasze prośby.

Fakt atrakcyjności stoiska potwierdzili sami gospodarze przyznając nam złoty medal. Kolejnym sukcesem były medale w kategorii nowość: srebrny dla hortensji bukietowej ‘Limelight’ oraz brązowy dla powojnika ‘Królowa Jadwiga’.

Mniej optymistycznym zjawiskiem w stosunku do lat poprzednich była niższa frekwencja zwiedzających. Nie było już koszmarnych kolejek przed wejściem ani tłumu ekscytującego się każdą napotkaną kwitnącą rośliną. Być może była to wina pogody, która w tym roku wyjątkowo dokuczyła Moskwianom. Tygodnie upałów i dym z płonących torfowisk absolutnie zatrzymały zainteresowanie roślinami, a tym samym sprzedaż w centrach ogrodniczych.

Remont pasa startowego na lotnisku Okęcie niejako z konieczności przedłużył nasz pobyt w Rosji. Dodatkowy dzień okazał się być znakomitą szansą do zwiedzania miasta, świętowania dni Moskwy czy chociażby wizyty w Carycynie, imponującym kompleksie pałacowo parkowym Katarzyny II.

Moskwa pożegnała nas piękną słoneczną pogodą i choć poczęstowała perfidnym przeziębieniem to chyba możemy się czuć mile widziani w przyszłym roku.

(Biuletyn Szkółkarski nr 80, tytuł: Cwiety 2010, autor: Jakub Kurowski)


Zieleń dla Wszystkich 2010

Druga edycja wystawy „Zieleń dla Wszystkich” –odbyła się w dniach 8-9 października 2010 roku. Wystawa jest wspólną inicjatywą członków regionu południowego Związku Szkółkarzy Polskich i co roku organizowana jest  w innej szkółce. Tym razem miejsca użyczyła firma Plantpol Sp. z o.o. z Oświęcimia –Zaborza. Oferta producentów została pokazana w barwnej i bardzo efektownej aranżacji, z podkreśleniem możliwości zastosowania poszczególnych roślin w terenach zieleni. Ofertę produktów handlowych pokazano na wózkach CCC. Autorką tej interesującej ekspozycji była p. Justyna Kusibab.

Wystawcy:

  • 14 szkółek należących do Związku Szkółkarz Polskich
  • 2 wydawnictwa
  • 2 firmy związane z architekturą terenów zieleni
  • 4 firmy związane z nawozami, sprzętem i podłożami

Powierzchnia:

  • całkowita - 2000m2 pod dachem + teren wokół hali
  • ekspozycja - ok 800

 Odwiedzający:

  • ponad 470 osób
  • ponad 130 firm i instytucji
  • frekwencja większa o 115% niż w roku 2009

PRZEJDŹ DO GALERII TYCH WYSTAW