5 grudnia 2024

Walne Zgromadzenie Członków Związku Szkółkarzy Polskich 2024

Podziel się!

W dniach 25-26 listopada 2024 r. w Uniejowie odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Związku Szkółkarzy Polskich. Zgromadzenie poprowadził Lucjan Gursztyn. Sekretarzem spotkania został Krzysztof Słowiński.

Na początku powitaliśmy nowych członków naszego stowarzyszenia, przyjętych w ciągu ostatniego roku – Julię Nowacką ze Szkółki Nowacki oraz Krzysztofa Baranowskiego ze Szkółki Szyszlandia. Prezes zarządu, pan Andrzej Kujawa wręczył nowym członkom certyfikaty i powitał w gronie zrzeszonych szkółkarzy. 

W części sprawozdawczej Andrzej Kujawa przedstawił raport z działalności stowarzyszenia w ciągu ostatniego roku. Komisja rewizyjna, której sprawozdanie odczytał Wiesław Szydło, uznała, że zarząd w minionym roku pracował intensywnie, a jego działania przebiegały zgodnie z ustalonym harmonogramem. Sprawozdanie z działalności przedstawiła także prezes Agencji Promocji Zieleni – Joanna Filipczak.

Po przeprowadzeniu dyskusji walne zgromadzenie zatwierdziło wynik finansowy oraz udzieliło zarządowi absolutorium.

Zarząd zwrócił się do walnego zgromadzenia o nadanie Wiesławowi Szydło Złotej Odznaki Honorowej za wybitny wkład w rozwój Związku Szkółkarzy Polskich. Prezes Andrzej Kujawa odczytał uzasadnienie wniosku i przeprowadzono głosownie, w którym jednomyślnie przyjęto proponowaną uchwałę, a następnie przewodniczący zgromadzenia Lucjan Gursztyn i prezes zarządu Andrzej Kujawa wręczyli Wiesławowi Szydło Złotą Odznakę Honorową i dyplom.

W części konferencyjnej uczestnicy zgromadzenia wysłuchali wykładu dr hab. Beaty Zimowskiej na temat możliwości zastosowania grzybów entomogennych w ochronie szkółek przed szkodnikami (prezentacja jest dostępna dla członków stowarzyszenia w portalu, po zalogowaniu) oraz prelekcji Michała Kłobusa dotyczącej ubezpieczeń gospodarstw i produkcji szkółkarskiej.

Komisja wniosków i uchwał przedstawiła propozycje dwóch uchwał – pierwszej w zakresie rozpoznania możliwości objęcia zwierzchnictwem przez ministra rolnictwa kształcenia ogrodników w szkołach średnich, a druga to propozycja podjęcia działań popularyzujących podcasty Studia Zieleń to Życie. Obie uchwały zostały przyjęte i na tym punkcie przewodniczący zakończył walne zgromadzenie.

Wieczorem uczestnicy zjazdu spotkali się na uroczystej kolacji, którą umilił występ wokalistki jazzowej Julii Pucis-Pawłowskiej.

Drugiego dnia szkółkarze i osoby towarzyszące zwiedzili Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha. Gospodarze – Jan Ciepłucha, Anna Ciepłucha-Kowalska i Krzysztof Kowalski pokazali produkcję, dzielili się wiedzą i odpowiadali na szereg pytań od uczestników. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem organizacji szkółki i produkcji, wykorzystywanych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz sukcesów hodowlanych. Po obejrzeniu gospodarstwa zostaliśmy ugoszczeni pysznymi, regionalnymi potrawami.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Janowi oraz Annie i Krzysztofowi za poświęcony czas, serdeczność i gościnność!