kwiecień 2024 

18-19.04.2024

Szkolenie: DIAGNOSTYKA I INSPEKCJA DRZEW - METODY, DZIAŁANIA ORAZ WARSZTATY ARBORYSTYCZNE

Informacje dotyczące metod, narzędzi i urządzeń, których używają fachowcy; praktyczna wiedza dotycząca tego w jaki sposób odczytywać pozyskane dane; jak zrozumieć raport diagnostyczny?

Na warsztatach terenowych: diagnoza wybranego drzewa „pod okiem” prowadzącej; poznanie wyposażenia i zasad pracy Arborysty; sprawdzenie swoich umiejętności w czasie zajęć w terenie z instruktorem.

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja (1 dzień) oraz warsztaty terenowe w Warszawie, PARK SGGW (2 dzień)

25-26.04.2024

Szkolenie: ZMIANY KLIMATU A NASADZENIA ROŚLIN - 2 bloki tematyczne

2 BLOKI TEMATYCZNE. Prezentacja sposobów i możliwości wspomagania wzrostu i rozwoju roślin, ograniczające negatywne wpływy środowiska (zanieczyszczenie powietrza, zasolenie, okresowa susza, opady nawalne). Informacje i praktyczne rozwiązania do nowych działań projektowych i pielęgnacyjnych w terenie zurbanizowanym.

Blok 1 - ŁĄKI BYLINOWE JAKO ALTERNATYWA DLA TRAWNIKÓW, a w nim m.in.: Pielęgnacja trawnika w obliczu zmian klimatycznych, czy i dlaczego warto z niego rezygnować? Czy jeśli nie trawnik to co? Gdzie możemy rezygnować z zakładania tradycyjnych trawników?

 Blok 2 - NASADZENIA ROŚLIN NA RABATACH - ROŚLINY DO TRUDNYCH WARUNKÓW MIEJSKICH, a w nim m.in.: Niekorzystne czynniki w miastach, mikroklimat miast (susza, metale ciężkie, zasolenie, wyspa ciepła); Znaczenie roślin w przestrzeni miejskiej i wpływ na polepszenie warunków życia czy Trendy nasadzeń w Polsce - najpopularniejsze rośliny wybierane do zieleni miejskiej: rośliny rabatowe, byliny, krzewy.

Możliwość zapisu na BLOK 2 spotkań lub pojedyncze spotkania

25.04.2024 ŁĄKI BYLINOWE JAKO ALTERNATYWA DLA TRAWNIKÓW- nasadzenia miejskie w obliczu zmian klimatu

26.04.2024 ZMIANY KLIMATU a nasadzenia roślin na rabatach - rośliny do trudnych warunków miejskich

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja

maj 2024   

21-23.05.2024

Szkolenie: STRATEGICZNE DOKUMENTY Z ZAKRESU OCHRONY ŚRODOWISKA DLA MIAST- blok szkoleń

Na szkoleniu (3 bloki tematyczne) zostaną przedstawione sprawdzone i praktyczne rozwiązania, przepisy, dobre praktyki i wskazania przydatne w pracy z zielenią w mieście. Możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania związane z tematyką.

Blok 1 - PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA (POŚ) JAKO „ZIELONA POLITYKA” MIAST, omawiane zagadnienia m.in.: podstawy i uwarunkowania prawne; historia dokumentu.

Blok 2 - ZIELEŃ W PROCEDURZE MIEJSCOWYCH PLANÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO (MPZP), omawiane zagadnienia m.in.: podstawy i uwarunkowania prawne; rys historii planowania przestrzennego; procedura mpzp.

Blok 3 - OCENA ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO W PROCESIE INWESTYCYJNYM, omawiane zagadnienia m.in.: podstawy i uwarunkowania prawne; historia dokumentu.

Możliwość zapisu na BLOK 3 spotkań lub pojedyncze spotkania

21.05.2024 Program ochrony środowiska (POŚ) jako „Zielona Polityka” Miast (blok 1)

Strona: PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA (POŚ) JAKO „ZIELONA POLITYKA” MIAST (szkolenia-zielen.pl)

22.05.2024  Zieleń w procedurze miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) (blok2)

Strona: ZIELEŃ W PROCEDURZE MIEJSCOWYCH PLANÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO (MPZP) (szkolenia-zielen.pl)

23.05.2024 Ocena oddziaływania na środowisko w procesie inwestycyjnym (blok 3)

Strona: OCENA ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO W PROCESIE INWESTYCYJNYM (szkolenia-zielen.pl)

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja

czerwiec 2024   

11-12.06.2024

Szkolenie: INWENTARYZACJA ZIELENI - blok szkoleń

Praktyczna wiedza dotycząca inwentaryzacji zieleni  - do czego jest potrzebna, zasady określania, jakie działania wchodzą w jej zakres oraz rodzaje inwentaryzacji. W czasie wykładów (teoria) tematy takie jak: standardy i uwarunkowania prawne; narzędzia, technika i realizacja; przykładowe inwentaryzacje zieleni.

W czasie warsztatów (praktyka): wykonanie inwentaryzacji fragmentu zieleni parku w grupach; prezentacja i omówienie prac.

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja (1 dzień) oraz warsztaty terenowe w Warszawie, PARK PRASKI (2 dzień)

13-14.06.2024

Szkolenie: DIAGNOSTYKA I INSPEKCJA DRZEW - METODY, DZIAŁANIA ORAZ WARSZTATY ARBORYSTYCZNE

Informacje dotyczące metod, narzędzi i urządzeń, których używają fachowcy; praktyczna wiedza dotycząca tego w jaki sposób  jak odczytywać pozyskane dane; jak zrozumieć raport diagnostyczny?

Na warsztatach terenowych: diagnoza wybranego drzewa „pod okiem” prowadzącej; poznanie wyposażenia i zasad pracy Arborysty; sprawdzenie swoich umiejętności w czasie zajęć w terenie z instruktorem.

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja (1 dzień) oraz warsztaty terenowe w Warszawie, PARK SGGW (2 dzień)

20.06.2024

Szkolenie: GRZYBY JADALNE I TRUJĄCE W ZIELENI MIEJSKIEJ. WARTOŚĆ ODŻYWCZA I PROZDROWOTNA GRZYBÓW

Lubisz zbierać i jeść grzyby, może nadszedł czas, aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej? Dlaczego są tak cennym elementem codziennej diety? Jakie grzyby występują w warunkach miejskich? A może potrzebujesz usystematyzowania i pogłębienia wiedzy dotyczącej rozpoznawania oraz identyfikacji  grzybów, jak również tego, które z nich  można zjeść po odpowiednim przygotowaniu? To szkolenie wychodzi na przeciw Twoim potrzebom. W programie m.in.: wartości odżywcze grzybów oraz mity i fakty na ich temat; odpowiedź na pytanie: dlaczego grzyby uznane są za żywność funkcjonalną?; wartość prozdrowotna grzybów; zasady ich bezpiecznego zbierania oraz wskazówki, jak poznać najbardziej trujące grzyby i uniknąć zatrucia.

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja

wrzesień 2024   

5-7.09.2024

31. Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu

Strona: https://zielentozycie.pl/
Kontakt: kontakt@zielentozycie.pl, tel. (22) 435 47 20

Międzynarodowe targi ZIELEŃ TO ŻYCIE prezentują rośliny ogrodowe, techniki i technologie produkcji roślin, produkty i usługi dla ogrodnictwa, wyposażenie terenów zielonych i ogrodów, a także architekturę krajobrazu wraz z kwiatami ciętymi i doniczkowymi. ZIELEŃ TO ŻYCIE, jako centrum polskiej zielonej branży, po raz kolejny zgromadzi tysiące zwiedzających, z których najliczniejszą grupę stanowią producenci roślin, architekci krajobrazu, wykonawcy terenów zielonych i handlowcy oraz samorządowcy, inwestorzy, deweloperzy i kwiaciarnie.

Lokalizacja: Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14, Centrum EXPO XXI

Organizatorzy: Związek Szkółkarzy Polskich, Agencja Promocji Zieleni

Targom towarzyszą następujące wydarzenia: Konkurs Roślinnych Nowości, konferencja Mocno Zielone Miasto, Seminarium Wiedza dla Handlu i Producentów, warsztaty dla projektantów, pokaz florystyczny i wykłady dla hobbystów. Teren zewnętrzny: kiermasz roślin.

5.09.2024

Seminarium Wiedza dla Handlu i Producentów, w ramach 31. Międzynarodowych Targów Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu

Strona: https://zielentozycie.pl/konferencja-seminaria-pokazy/#seminaria

Seminarium Wiedza Dla Handlu i Producentów odbędzie się pierwszego dnia Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE.
Wydarzenie jest kierowane przede wszystkim do przedstawicieli centrów ogrodniczych i wszystkich śledzących dynamicznie zmieniający się rynek ogrodniczy. Na Seminarium wystąpi gość specjalny z AIPH - Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych (AIPH).

Lokalizacja: Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14, Centrum EXPO XXI

Organizatorzy: Związek Szkółkarzy Polskich, Agencja Promocji Zieleni

6.09.2024

Konferencja Mocno Zielone Miasto, w ramach 31. Międzynarodowych Targów Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu

Strona: https://zielentozycie.pl/konferencja-seminaria-pokazy/#konferencje

W 2024 roku Targi ZIELEŃ TO ŻYCIE będą odbywać się pod hasłem „Siła Synergii!”. Ten motyw przewodni będzie szczególnie widoczny w programie Konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO, która odbędzie się drugiego dnia Targów – 6 września. Synergia, czyli współpraca między wszystkimi niszami związanymi
z architekturą krajobrazu, ale przede wszystkim harmonia i równowaga pomiędzy elementami budującymi krajobraz miasta – architekturą, zielenią, światłem, wodą i układem komunikacji, który spaja wszystkie pozostałe elementy. Na konferencji wystąpią architekci, architekci krajobrazu, urzędnicy, naukowcy.

Lokalizacja: Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14, Centrum EXPO XXI

Organizatorzy: Związek Szkółkarzy Polskich, Agencja Promocji Zieleni

październik 2024   

10.2024

Szkolenie: CERTYFIKAT Związku Szkółkarzy Polskich - hybrydowo

Kompleksowe szkolenie o roślinach i ich jakości, omawiające grupy roślin z uwzględnieniem ich zastosowania i zabiegów pielęgnacyjnych, jak również proces inwestycji i związane z nim problemy. Forma szkolenia: wykłady online z praktycznymi zajęciami w terenie. Dla kogo przeznaczone jest szkolenie? Dla właścicieli i pracowników firm projektujących i zakładających zieleń; administracji osiedli mieszkaniowych; przedstawicieli urzędów odpowiedzialnych za tereny zieleni. Główne korzyści to podniesienie kompetencji i kwalifikacji; uwiarygodnienie firmy – szkolenie zakończone jest egzaminem (certyfikat znajduje zastosowanie w przetargach); praca m.in. nad: weryfikacją planów i specyfikacji projektowej; planowanie pracy w zespole.

Lokalizacja: I i II sesja (5 dni): Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja oraz III sesja (2 dni): zajęcia terenowe w szkółkach zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polskich

listopad 2024   

18 - 19.11.2024

Szkolenie: PNĄCZA W MIEŚCIE I OGRODZIE

Kompleksowe szkolenie o roślinach pnących, omówienie poszczególnych gatunków i rodzajów z uwzględnieniem zastosowania i niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto  - wskazania projektowe; rodzaje podpór; omówienie wpływu roślin pnących na elewacje. Wskazanie korzyści  mieszkania w otoczeniu pnączy.

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja

21.11.2024

Szkolenie: NOWE STANDARDY CIĘCIA I PIELĘGNACJI DRZEW

Szkolenie omawiające Standardy cięcia i pielęgnacji drzew, opracowane dla Fundacji EkoRozwoju w projekcie „Drzewa dla zielonej infrastruktury Europy”. Standard cięcia i pielęgnacji drzew: omówienie pokrótce dotychczasowych standardów cięcia, praktyk i prac pielęgnacyjnych; przybliżenie innowacyjnych zapisów nowych. standardów utrzymania drzew; wskazanie zmian i różnic

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja

grudzień 2024   

3-5.12.2024

Szkolenie: GRZYBY A DRZEWA W WARUNKACH MIEJSKICH - 2 bloki tematyczne

Dzięki szkoleniu zdobędziesz praktyczną i profesjonalną wiedzę w diagnozowaniu i ocenie drzew. Chcesz dowiedzieć się więcej o grzybach porastających drzewa w warunkach miejskich? Poznać gatunki grzybów rzadkich i chronionych związanych z drzewami (nie tylko nadrzewnych) występujących w warunkach miejskich? Nauczyć się je rozpoznawać i widzieć jak postępować gdy są na diagnozowanym drzewie?

W programie: Grzyby najczęściej spotykane na drzewach w warunkach miejskich; Wprowadzenie - co to są grzyby ?; Jakimi zależnościami są powiązane drzewa z grzybami; Co to jest zielona infrastruktura, jaką pełni rolę, jakie są profity dla człowieka z jej obecności; Jak podchodzić do grzybów na drzewach w warunkach miejskich; Omówienie około 30 gatunków/rodzajów grzybów wielkoowocnikowych najczęściej spotykanych.

Możliwość zapisu na BLOK SZKOLEŃ lub pojedyncze spotkania

3.12.2024 Grzyby najczęściej spotykane na drzewach. Drzewa a grzyby w warunkach miejskich

Strona: GRZYBY NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE NA DRZEWACH (szkolenia-zielen.pl)

5.12.2024 Grzyby rzadkie i chronione w miastach. Drzewa a grzyby w warunkach miejskich

Strona: GRZYBY RZADKIE I CHRONIONE W MIASTACH (szkolenia-zielen.pl)

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja

11-13.12.2024

Szkolenie: ROZPOZNAWANIE DRZEW I KRZEWÓW W STANIE BEZLISTNYM

Szkolenie dla osób zajmujących się inwentaryzacją i oceną drzew i krzewów w mieście, właścicieli i pracowników firm projektujących i zakładających zieleń, pracowników administracji osiedli mieszkaniowych, przedstawicieli urzędów odpowiedzialnych za tereny zieleni, pasjonatów i osób zainteresowanych dendrologią

Lokalizacja: Platforma ZOOM, wykład, panel - pytania i dyskusja (2 dni) oraz warsztaty terenowe w Warszawie, PARK SGGW (2 dzień)