25 sierpnia 2017

2016

Podziel się!


Jury Konkursu Roślin Nowości

24. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, 1-3 września 2016 r.

Dnia 31 sierpnia 2016 Jury w składzie:

  • Wiesław Gawryś – Ogród Botaniczny PAN
  • Hanna Grzeszczak–Nowak - Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
  • Izabela Kaszuba - Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych
  • Danuta Młoźniak – portal Ogrodowisko.pl
  • dr Wojciech Podstolski - Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
  • Maja Popielarska  - dziennikarz TVN
  • dr Wiesław Szydło -Związek Szkółkarzy Polskich – przewodniczący

 

uzgodniło następujący werdykt:

ZŁOTY MEDAL otrzymuje:

SREBRNY MEDAL otrzymują:

BRĄZOWY MEDAL otrzymują:

WYRÓŻNIENIA otrzymują:


KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI - WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

W tym roku po raz pierwszy obok medali, które tradycyjnie zostały przyznane przez jury Konkursu Roślin Nowości wprowadziliśmy dodatkową kategorię

WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY

O tym, która z 28 nowości zgłoszonych do tegorocznej edycji Konkursu zdobyła to wyróżnienie, zdecydowali w głosowaniu mailowym, przeprowadzonym w dniach 8 - 22 sierpnia dziennikarze krajowych i zagranicznych magazynów ogrodniczych, zarówno branżowych, jak i hobbistycznych, skierowanych do szerokiego grona odbiorców miłośników roślin.

 

Z ogromną przyjemnością informujemy, że WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY w Konkursie Roślin Nowości 24. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” otrzymała:

wierzba smukłoszyjkowa Salix gracilistyla ‘Mt Aso’ zgłoszona przez Szkółkę SZMIT

 

Lista roślin zakwalifikowanych do Konkurs Roślin Nowości 2016:

 

JURY KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2016

Wiesław Gawryś
Ogród Botaniczny PAN

Absolwent Technikum Ogrodniczego w Sochaczewie i Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 37 lat pracuje w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Początkowo jako dendrolog, następnie specjalista od roślin tropikalnych, a ostatnio zajmuje się florą ojczystą. Pełni funkcję zastępcy dyrektora. Uczestnik wielu wypraw botanicznych w kraju i zagranicą m.in do Korei Płn., Wietnamu, Gruzji, Kazachstanu, Rosji. Autor ponad 250 artykułów popularno-naukowych na temat dendrologii, roślin tropikalnych i flory Polski. Autor łacińsko-polskiego Słownika Roślin Zielnych. Najważniejsze zainteresowania to flora Polski, zasady nomenklatury botanicznej i fotografia i własny ogródek. Posiada największą w kraju kolekcję opakowań po czekoladzie liczącą ponad 15 tys. sztuk.

Hanna Grzeszczak - Nowak
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1985 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jako dendrolog. Od 1988 r. pełnomocnik dyrektora ds. Arboretum w Wojsławicach, a następnie inspektor tego Arboretum. Od 25 lat konsekwentnie rewitalizuje i rozwija Arboretum. Prowadzi wiele unikatowych kolekcji roślin, w tym 4 kolekcje narodowe rodzajów Buxus, Hedera, Hemerocallis, Rhododendron. Od lat propaguje uprawę roślin ozdobnych, organizując szereg wydarzeń, m.in. "HEMEROmanię", Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, Dolnośląski Festiwal Dyni, Bluszczowy Weekend. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Grupy "Rośliny Wrzosowate", Deutsche Efeu Gesellschaft, Deutsche Rhododendron Gesellschaft. Autorka licznych publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, książek oraz wielu artykułów poświęconych roślinom ozdobnym.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za konsekwentne i twórcze propagowanie roślin ozdobnych i kultury ogrodniczej.

Izabela Kaszuba
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. W latach 1977-1997 prowadziła wraz z mężem szklarniowe gospodarstwo ogrodnicze produkujące kwiaty cięte. Była jednym z pierwszych w kraju ogrodników prowadzącym na dużą skalę uprawę storczyków z rodzaju Phalenopsis i Cymbidium. Od 1993 prowadzi wspólnie z mężem i synami Centrum Ogrodnicze Flora Point Świat Roślin w Warszawie-Anin. Jest członkiem założycielem oraz aktywną działaczką Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. Uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych poświęconych tematyce ogrodniczej. W 2014 roku została uhonorowana przez burmistrza dzielnicy Warszawa-Wawer nagrodą "Wawerczyk Roku" przyznawaną dla wyjątkowych osobowości pracujących na terenie dzielnicy. Jej hobby to własnych ogród oraz podróże ogrodnicze do najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie.

Danuta Młoźniak
Portal Ogrodowisko.pl

Danuta Młoźniak - projektantka i ogrodniczka z wieloletnim stażem i ogromną pasją, którą zaraża ogrodników w Polsce, właścicielka pracowni Gardenarium i popularnego portalu Ogrodowisko,  a także prywatnego ogrodu, który znalazł się wśród 100 najpiękniejszych ogrodów świata w książce Emmy Reuss w kategorii "mały ogród formalny". Prowadzi wszechstronną działalność jeśli chodzi o publikacje od 2006 roku (chronologicznie: Kwietnik, Ogrody, Twój Ogrodnik, Murator, Ładny Dom, Magnolia, Zieleń to Życie, Newsweek, Weranda i inne), udział w programach telewizyjnych i radiowych, ostatnio wydała własną książkę "Jak zaprojektować ogród marzeń".

dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.

Maja Popielarska

Dziennikarka

Absolwentka Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Popularna i lubiana prezenterka pogody związana z telewizją od 1999 roku. Od 2004 prowadzi własny magazyn poradnikowy, dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów - „Maja w ogrodzie”. Autorka książek poradnikowych o tematyce ogrodniczej.
Laureatka prestiżowej nagrody Związku Szkółkarzy Polskich: Honorowy Zielony Laur, przyznany za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.

dr Wiesław Szydło
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Drzew i Krzewów „Iglak Niewierz”

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 25 lat prowadzi też własne gospodarstwo szkółkarskie.