26 marca 2023

Inne wystawy - 2023

Podziel się!

IPM Essen 2023

Po dwuletniej przerwie w dniach 24-27 stycznia b.r. odbyły się międzynarodowe targi IPM Essen, w których wzięliśmy udział.

Obok stoiska Związku Szkółkarzy Polskich swoją ofertę prezentowało 5 szkółek: Clematis Źródło Dobrych Pnączy, Szkółki Braci Dębskich, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn, Szkółka Szmit, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Sutkowscy. Nasze wyspowe stoisko było zlokalizowane w Hali 6. Swoje stoisko miała też Grupa In-vitro – szkółki rodziny Kusibab, a w hali obok Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha. W sumie na targach obecnych było 40 firm reprezentujących krajową branżę ogrodniczą. W tym roku targi IPM Essen zgromadziły 1.300 wystawców. Są to targi wyłącznie dla profesjonalistów, które aby odwiedzić, trzeba się zarejestrować. Nie ma możliwości kupienia biletu jako anonimowy zwiedzający. Jako wystawca mieliśmy do dyspozycji 50 kodów uprawniających do otrzymania wejściówki – rozdysponowa­liśmy je wśród członków, którzy wyrazili chęć ich otrzymania.

Nowoczesna aranżacja stoiska zintegrowana biało - czerwoną kolory­styką, logotypami uczestniczących firm/szkółek były widoczne z daleka. Lekka i przejrzysta konstrukcja sprawiła, że wnętrza stoisk poszcze­gólnych wystawców i prezentowane rośliny były dobrze widoczne. Wyspowy układ niezależnych, lecz połączonych stoisk, sprawił, że byliśmy w centrum uwagi.

Wystawcy zaprezentowali rośliny i koncepty handlowe. Zobaczyć można było bogatą ofertę roślin ozdobnych i owocowych – drzew, krzewów, krzewinek i pnączy, bylin i traw, w wielu gatunkach i odmia­nach i wielkościach. Szkółki pochwaliły się też nowościami, odmianami własnej hodowli i botanicznymi ciekawostkami – pod tym kątem zdecy­dowanie wyróżniało się stoisko Szkółki Szmit. Oferta naszych produ­centów spotkała się z dużym zainteresowaniem odwiedzających targi. Wysoka jakość, bogaty asortyment i odporność na ostrzejsze warunki klimatyczne to podstawowe atuty oferowanego przez polskie szkółki materiału roślinnego.

Podczas wszystkich dni trwania targów IPM Essen na stoisku infor­macyjnym Związku Szkółkarzy Polskich udzielaliśmy informacji o dzia­łalności stowarzyszenia, zrzeszonych szkółkach i produkowanych roślinach. Dystrybuowaliśmy świeżo wydany Katalog Szkółek 2023. Promowaliśmy Związek jako platformę kontaktu klientów z produ­centami wysokiej jakości materiału szkółkarskiego. Gościliśmy zorga­nizowane grupy zwiedzających z Niemiec, zainteresowanych polskim szkółkarstwem. Nasze stowarzyszenie reprezentował prezes zarządu Wiesław Szydło wraz z zespołem: Grzegorzem Falkowskim, Joanną Filipczak i Ewą Łuczak.

Na związkowym stoisku odbyło się wiele spotkań z dziennikarzami, szkółkarzami oraz gośćmi odwiedzającymi targi. Odwiedzili nas m.in. Bernard Oosterom – poprzedni prezydent International Associa­tion of Horticultural Producers (AIPH) oraz Josep Pages - sekretarz European Nurserystock Association (ENA). Targom towarzyszyło wiele spotkań mniej lub bardziej formalnych. Braliśmy udział w spotkaniu B2B zorganizowanym na niemieckim stoisku Bund deutscher Baum­schulen (BdB) oraz belgijskim stoisku Flanders’ Agricultural Marketing Board (VLAM). Jak zwykle podczas IPM Essen odbyło się spotkanie ENA, w którym uczestniczyli Grzegorz Falkowski, Renata Fryszkowska-Madej i Mateusz Milczyński.

Ważnym wydarzeniem była gala wręczenia nagród w konkursie AIPH International Grower of The Year 2023, którego laureatem była związ­kowa szkółka Fructoplant. Relację z tej uroczystości przedstawiamy w osobnym artykule.

Przygotowaniem i kompleksową organizacją stoisk pod marką ZSzP na IPM Essen zajmowała się Ewa Łuczak – jak zwykle perfekcyjnie i niezawodnie. W opinii wystawców i naszej – były to bardzo udane targi, na których spotyka się branża ogrodnicza z całego świata.

Targi Moldagrotech 13-16 marca

W dniach 13-16 marca 2023 roku wzięliśmy udział w targach Molagrotech zorganizowanych w stolicy Mołdawii – Kiszyniowie. Celem udziału stowarzyszenia w tych targach był promowanie producentów zrzeszonych w ZSzP oraz informowanie o możliwościach skorzy­stania z pośrednictwa stowarzyszenia w kontaktach z polskimi szkółkarzami - szybkim uzyskaniu oferty cenowej na określone partie materiału.

Moldagrotech to największa w Mołdawii wystawa rolna, swoim zakresem tematycznym obejmująca także szkółkarstwo i rośliny ozdobne. Przede wszystkim prezentują się na niej producenci sprzętu i środków produkcji dla rolnictwa. Wystawa ta ma dwie edycje – wiosenną oraz jesienną. W odróżnieniu od Polski w Mołdawii tradycyjnym sezonem sadzenia roślin jest jesień, a nie wiosna, co przekłada się w oczywisty sposób na obecność produ­centów roślin ozdobnych i owocowych na tych targach (zdecydo­wanie więcej jest ich jesienią).

Goście odwiedzający stoisko Związku Szkółkarzy Polskich poszu­kiwali wysokiej jakości materiału szkółkarskiego w atrakcyjnych cenach. Pytano o rośliny ozdobne i owocowe, do zakładania plan­tacji (szczególnie rośliny jagodowe – maliny, borówkę wysoką). Dystrybuowaliśmy specjalnie przygotowane na to wydarzenie ulotki, katalogi szkółek, prezentowaliśmy rosyjskojęzyczny Katalog Roślin oraz zapraszaliśmy na wystawę „Zieleń to Życie”. Związkowe stoisko obsługiwał Grzegorz Falkowski wraz z tłumaczką języka rumuńskiego Izabelą Banu, która już dwukrotnie pomagała w kontaktach z klientami podczas targów Indagra w Rumunii.

Międzynarodowa specjalistyczna wystawa Moldagrotech jest oficjalnie wspierana przez Ministerstwo Rolnictwa, Rozwoju Regio­nalnego i Środowiska Republiki Mołdawii. Otwarcia targów w dniu 13 marca dokonał minister rolnictwa Mołdawii Vladimir Bolea. Wydarzeniu temu towarzyszyło duże zainteresowanie mediów (telewizji). Minister zwiedził targi, złożył także wizytę na stoisku Związku Szkółkarzy Polskich, podczas której zaprezentowaliśmy krótko działania naszego stowarzyszenia. Po uroczystości otwarcia targów odbyła się debata i konferencja ministra, obecni na niej goście wystawy mieli możliwość zadania pytań.

Targom towarzyszy duży kiermasz (600 m kw.), na którym mołdawscy szkółkarze oferują szeroki asortyment drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych, w tym także roślin iglastych, krzewów liściastych, pnączy, bylin, roślin wrzosowatych, róż. W kiermaszu swoje rośliny sprzedaje 33 wystawców (producentów – szkółkarzy oraz osób handlujących materiałem szkółkarskim). Drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu i sprzedawane z gołym korzeniem, podobnie jak róże (tradycyjne oraz pienne). Materiał iglasty i liściasty krzewów ozdobnych jest sprzedawany w pojemnikach, choć spotyka się także rośliny z gruntu (bukszpan, laurowiśnia). Dostępny jest spory asortyment winorośli, w tym liczne odmiany lokalne.

Hungarogreen 5-6 września

Związek Szkółkarzy Polskich był także obecny na targach Hungarogreen w Budapeszcie, które odbyły się 5-6 września.
 
Udział wzięły również szkółki takie jak: Clematis Źródło Dobrych Pnączy, Fryszkowscy - Szkółka drzew i krzewów, Sklep roślin marcinkow.pl, Szkółki Braci Dębskich
 
Promujemy polskie szkółki!

Indagra 25-29 października

Związek Szkółkarzy Polskich wziął udział w targach Indagra Romexpo w Bukareszcie!
Z bogatą ofertą można było zapoznać się w dniach 25-29 X w Hali B1 stoisko 120.
 
Jesteśmy niezawodną platformą kontaktu klientów z producentami. 
Związek Szkółkarzy Polskich to największe w Polsce stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych: drzew, krzewów pnączy i bylin. Jesteśmy organizacją non-profit. Od 32 lat działamy na rzecz popularyzacji roślin i ogrodnictwa. Jesteśmy członkiem European Nurserystock Association i International Association of Horticultural Producers  oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych.
 
Na targach byli też Szkółka Roślin Ozdobnych Żabieniec i Fryszkowscy - Szkółka drzew i krzewów. Nasze stoisko reprezentowali Wiesław Szydło, Grzegorz Falkowski i Izabela Banu Domańska.

Gardenia 23- 25 listopada

W dniach 23-25 listopada wzięliśmy udział w Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2020, zajmując stoisko 142 w pawilonie 5. Jak co roku Związek Szkółkarzy Polskich objął wydarzenie patronatem branżowym.
 
Na stoisku służymy, m.in. informacją o bogatej ofercie zrzeszonych szkółek publikowaną na stonach: