25 czerwca 2024
2024-Jury Konkursu Roślinnych Nowości
Tomasz Dymny
Arboretum Wojsławice, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Absolwent Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od 2012 r. pracuje w Arboretum Wojsławice, jako starszy specjalista, a od 2020 r. jako zastępca Dyrektora Ogrodu Botanicznego UWr ds. Arboretum Wojsławice. Kurator Narodowej Kolekcji rodzaju Buxus i Paeonia. Dendrolog, hortiterapeuta, inspektor nadzoru terenów zieleni, rodowity Wielkopolanin. Autor opisów roślin w katalogu Związku Szkółkarzy Polskich, a także licznych artykułów o tematyce ogrodniczej zarówno krajowych jak i zagranicznych. Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Irysowego oraz nieformalnego Stowarzyszenia „Zielony Warsztat – Grupa Hortiterapeutów". Miłośnik podróży i odkrywania nowych miejsc, a także pasjonat „dzikiej kuchni”.
Wojciech Górka
Dziennikarz, redaktor naczelny portalu Szkolkarski.pl
Absolwent Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Z wykształcenia szkółkarz i dendrolog, z zawodu i zamiłowania dziennikarz specjalizujący się w tej tematyce. Od ponad 25 lat obserwuje i opisuje to, co dzieje się w „zielonym biznesie”. Interesują go nowe odmiany i trendy ogrodowe, marketing produktów szkółkarskich, mechanizacja i technologie produkcji, tradycyjne i te najbardziej przyjazne środowisku. Przez ponad 20 lat związany z dwumiesięcznikiem „Szkółkarstwo”, w tym przez 12 lat jego redaktor naczelny. Obecnie rozwija własny projekt – Szkolkarski.pl – portal dla szkółkarzy i tych, którzy korzystają z produktów ich pracy. W wolnych chwilach lubi poznawać nowe miejsca na świecie i testować szkółkarskie nowości we własnym ogrodzie.
Hanna Grzeszczak-Nowak
Ukończyła Wydział Ogrodniczy Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1985–2022 pracowała w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez 35 lat rewitalizowała i rozwijała Arboretum Wojsławice OBUWr. Wypromowała 8 polskich Kolekcji Narodowych (m.in. Hedera, Hydrangea, Rhododendron) i współtworzyła największą w Europie kolekcję Hemerocallis. Realizowała różne projekty unijne, m.in. Polski Ogród Milenijny. Autorka publikacji popularnonaukowych, współautorka monografii „Różaneczniki i azalie”. Organizatorka konferencji, seminariów i wystaw ogrodniczych, w tym cyklicznych: RODOmania, HEMEROmania, HORTENSJOmania. Występowała w filmach edukacyjnych z serii „W rajskim ogrodzie” i in. Honorowa członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, laureatka Honorowego Laura ZSzP – za konsekwentne i twórcze propagowanie kultury ogrodniczej. Działa społecznie w towarzystwach branżowych i radach naukowych. Prywatnie – optymistka i entuzjastka wszystkiego co zielone.
Marek Jezierski
Dziennikarz
Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 25 lat autor i prowadzący poradnikowy program ogrodniczy w TVP1 „Rok w ogrodzie”. Ekspert od tematyki ogrodniczej w programach TVP. Autor artykułów dotyczących roślin, pielęgnacji i „zabawy w ogród”.
Gospodarz Studia Zieleń to Życie – cyklu podcastów produkowanych przez Związek Szkółkarzy Polskich, w ramach których prowadzi wywiady z pasjonatami roślin, szkółkarzami, ogrodnikami i hodowcami, publikowanymi na Spotify i Youtube. Laureat Honorowego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za upowszechnianie wiedzy o roślinach, ich zastosowaniu i korzyściach z tego płynących.
Izabela Kaszuba
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. W latach 1977-1997 prowadziła wraz z mężem szklarniowe gospodarstwo ogrodnicze produkujące kwiaty cięte. Była jednym z pierwszych w kraju ogrodników prowadzącym na dużą skalę uprawę storczyków z rodzaju Phalenopsis i Cymbidium. Od 1993 prowadzi wspólnie z mężem i synami Centrum Ogrodnicze Flora Point Świat Roślin w Warszawie-Anin. Jest członkiem założycielem oraz aktywną działaczką Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. Uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych poświęconych tematyce ogrodniczej. W 2014 roku została uhonorowana przez burmistrza dzielnicy Warszawa-Wawer nagrodą "Wawerczyk Roku" przyznawaną dla wyjątkowych osobowości pracujących na terenie dzielnicy. Jej hobby to własnych ogród oraz podróże ogrodnicze do najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie.
dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne
Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.
Ilona Stelmasiewicz
Redakcja czasopisma „Szkółkarstwo” i portalu www.szkolkarstwo.pl
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Od 2006 r. redaktor w firmie Plantpress, wydawcy czasopism i książek z dziedziny ogrodnictwa. W latach 2006 – 2013 redaktor miesięcznika „Hasło Ogrodnicze”. Przez pięć lat (2014 – 2018) prowadziła czasopismo „Rośliny Ozdobne” dedykowane producentom roślin ozdobnych. Od początku pracy w redakcji związana z dwumiesięcznikiem „Szkółkarstwo”, od 2016 r. na stanowisku zastępca redaktora naczelnego, a od 2023 r. – jako redaktor naczelna tego czasopisma. Redaktor książek, m.in. „Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze” i „Krzewy liściaste na suche czasy”. Uwielbia ludzi. Ale rośliny bardziej.
dr Wiesław Szydło
Przewodniczący jury
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO
Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Ekspert z zakresu produkcji szkółkarskiej, prezes zarządu Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Od 30 lat prowadzi własne gospodarstwo szkółkarskie.