23 czerwca 2011
Berberis thunbergii 'Rose Glow'
Berberis thunbergii ‘Rose Glow’
Rodzaj berberys liczy aż 450 gatunków występujących w Europie, Ameryce i Afryce. W Polsce szczególną popularnością cieszy się pochodzący z Japonii berberys Thunberga. Ten niewielkich rozmiarów, ciernisty krzew występuje w ponad stu odmianach różniących się zabarwieniem liści, pokrojem, siłą wzrostu.
Berberis thunbergii ‘Rose Glow’ (berberys Thunberga ‘Rose Glow’) został wyselekcjonowany z odmiany ‘Atropurpurea’ około 1957 roku w Holandii. Charakteryzuje się słabszą siłą wzrostu – dorasta do 1,2 – 1,5 metra wysokości, tworząc rozłożyste ale jednocześnie gęste, zwarte krzewy, o łukowato przewisających gałęziach. Pędy pokrywają pojedyncze, małych rozmiarów ciernie. Jednak największe walory dekoracyjne prezentują liście. Są one odwrotnie jajowate, łopatkowate, długości około 2 centymetrów, całobrzegie. Początkowo młode listki mają ciekawy, łososiowo-różowy kolor, są silnie nakrapiane białymi i różowymi, nieregularnymi plamkami. Później liście stają się purpurowo-czerwone a plamki różowo-szaro-srebrzyste. Interesujące wybarwienie utrzymuje się przez całe lato. Pojawiające się w maju żółte kwiaty są drobne, zebrane po kilka w pęczkach. Mimo, iż same w sobie nie mają dużych walorów dekoracyjnych, obfitość kwitnienia kontrastująca z różowym zabarwieniem młodych listków czyni krzewy atrakcyjnymi zarówno dla właścicieli ogrodów jak i owadów zbierających nektar oraz pyłek.
Berberis thunbergii ‘Rose Glow’ ma niewielkie wymagania uprawowe. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna o odczynie od kwaśnego do alkalicznego. Krzewy preferują stanowiska słoneczne i odznaczają się wytrzymałością na suszę. Wykazują dużą tolerancję na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenie powietrza i są odporne na rdzę źdźbłową. W warunkach klimatycznych Polski zimują bez problemu. Odznaczają się dużą zdolnością regeneracji, stąd nawet nisko przycięte, łatwo odrastają i silnie się rozgałęziają od dołu, ale nie są ekspansywne.
Berberys Thunberga ‘Rose Glow’ ma szerokie zastosowanie w terenach zieleni. Jest często wykorzystywany do tworzenia nieformowanych szpalerów i strzyżonych żywopłotów, zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w zieleni miejskiej – w parkach , przy ulicach, na osiedlach, a także jako krzew okrywowy w miejscach reprezentacyjnych. Doskonale prezentuje się w nasadzeniach grupowych oraz zestawieniach kolorystycznych, tworząc interesujące, barwne plamy. Odmiana ‘Rose Glow’ może być z powodzeniem sadzona w pojemnikach zdobiących miejsca publiczne w mieście - ulice, wejścia do budynków, ogródki kawiarniane oraz prywatne balkony, tarasy, werandy.
fot. Magdalena Tomżyńska (9), Joanna Filipczak (1).