9 grudnia 2014
Betula albosinensis 'Fascination'
Betula albosinensis 'Fascination'
brzoza biała chińska 'Fascination'
to ciekawa odmiana przyciąga uwagę cienką jak papier, kremowo-różową korą okrywająca pień i gałęzie. Brzoza biała chińska (zwana też białochińską) pochodzi ze środkowych i zachodnich Chin. Występuje wyłącznie na ograniczonym obszarze w górach, na wysokości 1600 – 3300 m n.p.m. i jest uznawana za gatunek endemiczny.
Odmiana ‘Fascination’ po raz pierwszy została opisana w Holandii, w 1986 roku przez Esvelda. Jest szybko rosnącym, średniej wielkości drzewem dorastającym do 10-15 m wysokości. W sprzyjających warunkach może osiągać nawet 20 m. Tworzy wyraźny, prosty przewodnik i ma regularny pokrój. Delikatnie zaokrąglona, szerokostożkowata korona jest ażurowa i przez to wydaje się bardzo lekka. Pędy wznoszą się, ale najmłodsze gałązki malowniczo przewisają. Najcenniejszą ozdobę drzewa stanowi pierzasto łuszcząca się kora. Na młodych gałązkach jest różowawa, pokryta sinym nalotem i gładko przylegająca, na starszych żółtawa, kremowo-różowa, łuszcząca się cienko w okresie zimy. Pnie starszych egzemplarzy są białe. Liście pojawiają się wczesną wiosną. Blaszki liściowe są jajowate, z zaostrzonym wierzchołkiem, mają od 4 do 8 cm długości i są ciemnozielone. Na jesieni przebarwiają się w kolorach złota i dojrzałej cytryny. Brzoza jest gatunkiem wiatropylnym, tworzy kwiaty rozdzielnopłciowe, zebrane w kotkowate kwiatostany. Kwiatostany męskie otwierają się jeszcze przed rozwojem liści, mają wówczas 10-15 cm długości i w całej swej masie są bardzo ozdobne. Kwiaty żeńskie są małe, niewidoczne i rozwijają się wraz z liśćmi. Kotkowate owocostany są bardzo podobne do owocostanów brzozy brodawkowatej i składają się z pojedynczych owoców – oskrzydlonych orzeszków, nie mają jednak większej wartości dekoracyjnej.
Brzoza białochińska jest gatunkiem tolerancyjna w stosunku do podłoża, chociaż najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub tylko w lekkim półcieniu. Na wschodnich obrzeżach kraju może przemarzać, zwłaszcza młode rośliny są wrażliwe na silny mróz, jednak na zachód od Wisły zwykle zimuje bez problemu. Co ciekawe, odmiana ‘Fascination’ wykazuje większą odporność na mróz, niż sam gatunek.
Jest to roślina o szerokich możliwościach zastosowania, zarówno w ogrodach prywatnych, jak i na terenach zieleni publicznej. Najpiękniej prezentuje się w stanie bezlistnym w okresie zimy, gdy przyciąga uwagę swoja atrakcyjną korą, oraz na wiosnę, w trakcie kwitnienia. Odmiana szczególnie polecana do sadzenia na otwartej przestrzeni, w dużych ogrodach, parkach, na terenach rekreacyjnych, pojedynczo, w grupach, w kompozycjach, a także jako drzewo alejowe sadzone wzdłuż dróg.